Modernul tąran-occidental romān.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

am revenit si eu dupa o pauza. In primul rind vreau sa va multumesc pt raspunsuri care sint foarte interesante.
Legat de subiect ma gindeam sa va intreb care e parerea voastra despre alimentele din Ro, cele cultivate cu truda dar fara prea multe pesticide, fertilizanti, modificate genetic fara sa fie tratate cu tot felul de protectori sau radiate ...
Foarte multi romani sustin ca multe alimente de aici nu au nici un gust sau ca rosiile au gust de cartofi si cartofii au gust de pere, ca trebuie sa testezi multe ca sa gasesti ceva mai deosebit. Ar fi bine preferam alimente biologice asa cum inca mai gasim la tara pe la particulari, la pensiunile turistice sa zicem (agroturism) sau pina la urma o sa ne dam si noi pe brazda? Eu zic ca agricultura ar fi bine sa fie automatizata dar nu si chimizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Bogdana, alimentele din Ro si Bg sunt cele mai otravite din toata Europa,(isi arunca toate reziduurile pe care le numesc mancare la noi)
sunt afaceri de miliarde de dolari aruncati in lantul asta al slabiciunilor,
si din partea EU si din partea Ro,
exportul de produse alimentare din Ro este practic inexistent,
maj. produselor de pe piata sunt occidentale,
si cele care nu sunt asa sunt pline de hormoni.

Un pui de tara este bun de taiat in mai bine de 1 an, pe cand la Avicola (Ro), puii sunt mari intr-o luna!Am cunostinte la fabrica care certifica treaba asta.



In Ro nu exista aparatura performanta de control al alimentelor si nici bani suficient de multi investiti in protectia consumatorului, asa ca fiecare producator isi face de cap, nu ma refer la salam din caini si pisici sau la gheare de sobolani prin cremvusti, asa cum romanii nostri bine-cunosc de la TV, (aceste gafe fiind semnalate de consumatori si nu de organele de control), ci la pesticide, fertilizanti si modificari genetice, care nu pot fi observate de consumator cu ochiul liber.


Eu sunt convinsa ca in Ca, de exemplu, exista mancare mult mai buna calitativ decat pe aici, asa ca stai linistita.


O prima analiza destul de subiectiva ar fi si aceea ca occidentali, hraniti cu "chimicale" arata mult mai sanatosi decat romanii nostri hraniti natural, si pe deasupra au si media de viata mai lunga.

cu drag,
I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Si inca ceva......

Stii ca exista o vorba, cu mancare de acasa care e cea mai buna,

de ex, sotul meu cand a venit in Ro,
spunea ca mancarea e f proasta, ca nu are gust,
si ca merele au gust de pere, perele de prune,
etc, cum scriai tu.

Deci chestia cu gustul mancarii e f subiectiva.

Mergi la inceput