ce povesti le mai cititi la culcare?

ce povesti le mai cititi la culcare? | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Noi suntem la vremea povestilor citite la culcare.
I-am citit Capra cu trei iezi, dar ma tot intreaba suparat de ce lupul mananca iezisorii...
I-am citit Hansel si Gretel dar iar a ramas uimit de ce baba cloanta vrea sa-i manance pe copii...
Apoi a venit randul Albei ca zapada care...he, he,....stiti voi si pe ea vroia sa o omoare mama ei vitrega...
Etc, Etc, Etc, ...aproape in toate povestile exista cineva care vrea sa omoare sau sa manance pe cineva. Si Andrei al meu e tare suparat.
Cum sa-i explic sau ce poveste sa-i citesc?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudiap spune:

Incearca cu Cenusareasa....acolo nu sunt crime si nici violenta.
Eu sa stii ca le mai adaptez....de ex, la Alba ca Zapada, tanti aia rea ii pune un fel de vraja asa ca un medicament pe mar si alba ca zapada adoarme...si vine printul si o pupa si s-a dus vraja si bla bla bla...
acum depinde si de varsta....la 1.8 ani chestia asta tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Cauta in librarii,ca au aparut variante "imbunatatite" ale povestilor clasice....Ex.Scufita Rosie si bunicuta se ascund in dulap...si vine vanatorul,il sperie pe lup si le salveaza....stateau mititelele-n dulap....foarte speriate..etc.

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiap spune:

hahahaha Lia....asta e buna....ca nici eu nu-i mai spuneam povestea cu Scufita ca era cam tragica....da acum pot s-o adaptez

Saru mana....

Mai zi si de alte povesti adaptate, daca mai stii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

auziti maaaaaaa....da scufitza roshe nu se termina cum le manaca lupu pe cele doo...si vine vanatoru si il impushka pe lup si porma il taie pe burta si le scoate???? Ca mie asha imi povestea maia...si mamika.........sau asta tot adaptata era................?!

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Mai Luiza,aia e povestea.Da' s-au schimbat vremurile si nu se cade sa-l omoare pe domnu' lup...ca e baiat simpatic....se produc dezechilibre ecologice
Noi citim invariabil aceleasi trei carticele si culmea e ca nu numai ca nu ne plictisim deloc(Ratusca cea urata, Micii mei prieteni si Peter Pan-intoarcerea pe Taramul Nicaierea),dar suntem mereu plini de entuziasm si refuzam oarece carticele noi.
Povesti mai "blande" sunt:"Ursul pacalit de vulpe"-ca ramane doar fara coada,da' nu-i mare tragedie,ca si-asa n-are,
"Pinocchio","Cei trei purcelusi","Fata babei si fata mosneagului","Punguta cu doi bani"...cam atat mi-am amintit acum si nu pot sa vad ce alte carticele i-am cumparat lui Andy din tara,ca-s in camera in care doarme dumnealui.Vin maine cu completari.



Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Si eu modific putin povestile ca sa nu se sperie...Avem mare succes cu Ali Baba si cei 40 de hoti, nu trece seara sa nu ii spunem o varianta mai scurta a povestii...Dar Antonia asculta cu placere si Capra cu trei iezi, Scufita rosie, o poveste cu Donald (dupa o carticica), mai nou ii povestim istorioare din Teletubbies (este un mare fan al acestui serial).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Sa va spun eu ce adaptari la Scufita Rosie a facut taticul. Deci Scufita s-a dus in padure si s-a intalnit cu un catel pe care l-a intrebat: vrei putina painica? Si catelul a spus DA, si i-a dat un pic de painica. Dupa-aia s-a intalnit cu o pisicuta pe care a intrebat-o: vrei putina painica? Si pisicuta a spus DA. Si dupa-aia a ajuns la bunica si nu mai avea Scufita nici o bucatica de paine, asa ca a trimis-o buni pe Scufita la Chiosc ca sa-i cumpere o paine.

Aceasta povestioara a fost spusa ca sa nu mai planga Ancuta (plansete? am gresit, voiam sa spun tipete de alea ca si cum ar fi taiat-o cineva) cand am iesit din magazinul mare unde voia sa se urce cu scara rulanta de seara pana dimineata sau poate mai mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

eu am discutat mai demult cu o psiholoaga de copii care zicea ca povestile care au partea aceea mai neplacuta, dramatica de-a dreptul, au importanta lor, si ca incet cu rabdare trebuie povestite cum trebuie , mai ales ca daca cresc si descopera varianta clasica ne vor lua la intrebari; ideea e ca trebuie sa le prezentam cumva partea neagra a vietii , cu calm , fara sa facem caz, si de multe ori vom vedea ca accepta usor , mai ales ca binele va invinge raul ; sint copii care stiu povestile infrumusetate si mai tirziu sufera chiar un soc...
si eu am imbunatatit povestile, seara spun acum, cu stoicism cenusareasa si alba ca zapada, variante scurte si germanizate ;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Si eu cred ca povestile astea au rostul lor.
Sa va spun cum a interpretat daria povestea cu scufita rosie. Pai lupul e baiatul cel bun, scufita rosie a fost rea ca nu a ascultat de mama ei. Asa patesc copii care nu asculta. sa-i fie de bine fetii ca a scapat si alta data sa nu mai faca.
Na ce ziceti?Daria avea 2 ani si 3 luni atunci .

Mergi la inceput