Logoped

Logoped | Autor: Roxane

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 4 ani si 5 luni si nu il spune pe R curat ci graseiat.
Voi ce parere aveti? sa merg cu ea la un logoped?
A mai avut cineva asa probleme?
Nu zic ca nu-mi place cum il pronunta dar adevarul este ca nu stiu ce sa fac.
Voi ce ma sfatuiti?
Pupici

Roxane

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Roxane,eu sunt rr-ita si-ti vorbesc din proprie experienta.Am avut si am in continuare mare succes datotrat r-ului.Am avut o perioada(acum catva ani)in care am vrut sa vorbesc normal si tocmai cand reusisem cat de cat,sotul meu a fost foarte suparat pt. ca, spunea el,R-ul meu ii placuse primul lucru la mine.
E sunt de parere sa o lasi asa si sa nu o duci la logoped.
Sotul meu ma pune mereu sa spun:CuluaRul RucaR-BRan-DRagoslavele de unde se extRage MaRmuRa de CaRaRa

Irinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

irinuca m-ai spart!
Ba...am o colega rrita...super dulcica iti vine so mananci. Si are ac de cojocul meu (ceea ce nu pot spune despre multa lume). Ce face? cum o enervez...vine simi zice tare si repede: marrrmuraa de cararrra!!!! Imi vine sa mor!!! mi sencretzejte neuronul cand aud asta. Acum deja cand incep sa ma iau de ea..imi zice...vezi ca iti zic aia :)))) si are succes garantat! ma potolesc instant :)))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Fetita mea are 4 ani si 7 luni si nici ea nu il spune pe R foarte bine, desi incearca sa il articuleze cat poate de bine. Trebuie sa spun insa ca eu nu mi-am facut inca probleme. Mai ales ca R-ul pe care il spune ea, in limba germana suna perfect. Chiar imi face observatie cand spun cate un cavant in germana ca eu spun r-ul prea ascutit.

Mergi la inceput