viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

S-ar putea sa fie out of topic, dar dc stiti as aprecia f tare daca mi-ati da si mie niste adrese de site-uri pt cautat joburi (cam cum sunt la noi ejobs, bestjobs).

Si mai am o intrebare: dc prietenul meu pleaca in Germania cu contract de munca, in afara casatoriei mai exista vreo varianta prin care eu as putea placa cu el?

Multumesc frumos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Am vrut sa spun "pleca", dar inca nu am descoperit cum pot face sa imi reeditez un mesaj pt a corecta greselile!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

quote:
Originally posted by Camelia

Se poate sa ma insel dar zic si eu ce-am auzit: dreptul de munca nelimitat la care va referiti nu e cumva nelimitat ca domeniu? C-am auzit pe altii care au primit dreptul de munca nelimitat si tare s-au mai bucurat pana au observat ca nelimitarea aia se refera la domeniu, ca timp fiind limitat de permisul de sedere.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor



Si eu stiu acelasi lucru: dreptul de munca este nelimitat ca domeniu, de perioada cred ca nu scrie nimic, dar se intelege ca este valabil cat este valabil permisul de sedere.

Si in afara subiectului: Ariadna, cum se mai descurca baietelul tau la gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Originally posted by Camelia

Se poate sa ma insel dar zic si eu ce-am auzit: dreptul de munca nelimitat la care va referiti nu e cumva nelimitat ca domeniu? C-am auzit pe altii care au primit dreptul de munca nelimitat si tare s-au mai bucurat pana au observat ca nelimitarea aia se refera la domeniu, ca timp fiind limitat de permisul de sedere.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor



bineinteles ca e asa cum spui: nelimitat ca domeniu- se poate exersa orice profesie- dar limitat, in timp, pe durata actului de sedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Va transcriu ce scrie in Arbeitsgenemigung (acordul dreptului d emunca) pe care o am eu:

In prima parte sunt scrise datele personale (nume, prenume, adresa, data nasterii cetatenia precum si cetatenia sotului si data la care am depus cererea ptr. dreptul de munca, cerere pe care precizasem ca o fac doar ptr. durata dreptului de sedere de trei ani - asta era in 2001)

In partea a doua: Arbeitsgenehmigung (acordul dreptului de munca)

- se citeaza legea nr. 284 din Sozialgesetzbuch (vol. legii sociale), cartea a treia din 24.3.97

- Paragraful urmator este taiat cu trei linii:
"Diese Arbeitsberechtigung gilt für eine berufliche Tätigkeit nach Ziffer 20 nur bei dem unter genannten Betrieb. Die Arbeitserlaubnis gilt nicht für eine Beschäftigung als Leiharbeiter." (Daca traducerea nu e chiar corecta, va rog sa ma iertati: Acest drept de munca e valabil ptr. exercitarea profesiei, conform puctului 20, numai la Firma numita mai jos. Dreptul de munca nu e valabil ptr. muncitori angajati cu ziua - nu cred ca asa se cheama pe romaneste Leiharbeiter, dar cine stie va rog spuneti-mi si mie.)

- Paragraful urmator este subliniat cu marker galeben:
" Diese Arbeitsberechtigung gilt für eine berufliche Tätigkeit jeder Art" (Acest drept de munca este valabil ptr. orice activitate profesionala)

- den Zeitraum (perioada) -- von (de la) XX.XX.XX -- bis (pana la) UNBEFRISTET (nelimitat)

- Geltungsbereich (Domeniul de valabilitate) : Bundesrepublik Deutschland (Republica Germana)

- Arbeitsamt (Oficiul de munca) : Stampila cu numele si adresa
- im Auftrag (imputernicit) : numele si data functionarului
- Dienststempel (Stampila) : Stampila oficiului de munca din Wü.

Ei bine, eu nu inteleg ca dreptul meu de munca este limitat in timp si fel de activitate.
Cand am depus actele in 2001 aveam drept de sedere pe trei ani (pe viza de rezidenta scria ca nu am voie sa-mi deschid firma particulara) si contract de munca deja semnat, pe termen nelimitat si de abea dupa aceea am cerut dreptul de munca, inainte cu o luna sa incep serviciul. Cu o saptamana inainte sa merg la servici, inca nu primisem nici un fel de acte de la oficiul de munca, daci teoretic nu puteam sa merg la servici, asa ca seful de personal de la firma a dat telefon la oficiulde munca si i-a rugat sa grabeasca treburile. A doua zi aveam acasa toate actele, cu valabilitate nelimitata.

Eu stiu cazuri, in care s-a cerut dreptul de munca, dar fara sa se prezinte un contract de munca, sau macar o scrisoare de acceptare din partea unei firme, iar oficiul de munca a refuzat acordul dreptului de munca.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

P.S.

Precizez ca am scris mesajul anterior ptr. a doua oara; prima oara mi s-a blocat calculatorul, deci daca e cam greu de citi si cam complicat explicat, imi pare rau si imi cer mii de scuze.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:


Referitor la permisul de munca intr-adevar, se pare ca in ultimul timp se elibereaza pe termen nelimitat si fara limitare ca domeniu.
Cunosc inca 2 persoane care au primit asa si eu la fel.Poate depinde si de Land.

Eu nu am depus nici un contract de munca. M-am dus cu certificatul de casatorie, sotul meu si viza pentru 3 ani.
O chichita exista dar am inteles ca asta ar veni de la Auslandersamt. De ce spun asta: joi m-am dus si mi-am luat viza fara sa mi se spuna un cuvintel ceva in plus, decat sanatate, toate bune. Vineri ma duc la Arbeitsamt si tipul ala ma trimite inapoi la Ausländersamt (care este la capatul opus al Bonn-ului) ca sa mai completeze aia o hartie. Adica stiti voi, doar sa puna ici colo un x in casute . Ne-au apucat toti nervii si am sarit cu gura, cum de tipa aia de la Ausland. nu a zis nimic si isi permit sa ne plimbe astfel. Apoi tipul ne-a explicat: ca sa nu fie nevoie de hartia aia completata de Ausländersamt trebuie sa fie specificat pe viza ceva privind locul de munca ( a zis el ce dar am uitat) iar acolo exista numai 2 persoane care au dreptul sa emita aceste vize, iar viza mea nu avea asa ceva specificat. Simplu si idiot!!!!! Asa ca ... smecherii sunt multe.

M-am dus iar la Ausl. a completat tipa cu zambetul pe buze hartia (eu as fi strans-o de gat ca nu ne-a avertizat ) si am depus actele la Arbeitsamt. La o saptamana, fara nici o problema, am primit permisul de munca nelimitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Si eu am fost sa-mi cer dreptul de munca si cei de la Arbeitsamt au zis ca mi-l dau fara nici o problema dar mai intai sa vin cu contract de munca.
Eu as vrea sa mai pun o intrebare, cu riscul de a sacai (daca e asa, imi cer scuze), si anume intrebarea este pentru Lauraa dar si pentru roxanak: cum anume ati obtinut voi acest drept de munca nelimitat ca timp (ca domeniu e mai putin relevant) daca viza de sedere e limitata in timp? Ca la greencardisti scrie clar pe Greencard ca dreptul de munca e de la data de pana la data de (limitat). Daca noi, de ex., am reusi sa obtinem drept de munca nelimitat ar fi cea mai super chestie (celelalte aspecte sunt mai putin relevante pentru noi). Cum ati reusit voi sa aveti drept nelimitat de munca? Multumesc anticipat pentru raspunsuri .
Cat despre gradinita, ce sa zic, pana sa incep cursul de germana (adica pana spre sfarsitul lui noiembrie) stateam acasa si singura mea grija era sa stau sa ma gandesc ce mi-o fi facand copchilu' la gradi? Dupa aia nu am mai avut timp "nici cat negru sub unghie", si parca si progresele sunt mai vizibile, in orice caz, slava Domnului, la germana a progresat absolut vizibil, adica se converseaza cu educatoarele (intrebari si raspunsuri la obiect), cu copii (ma rog, mai mult sau putin), tot canta niste cantecele (anumite parti din ele, dar oricum din vreo 4-5 cantecele), vad ca a renuntat de multa vreme la pumni si picioare, e nu chiar de tot dar oricum mult mai rar .
Si ca sa inchei apoteotic, prima saptamana din vacanta de iarna (deci in saptamana cu Craciunul) mi-a facut Scarlatina, acum o saptamana a avut "ohrenentzuendung" sau cum s-o scrie, iar de ieri are si varicela (varsat de vat sau windpocken). Partea pozitiva e ca m-a nimerit mereu in vacantele de la curs ca altfel.....
Cu alte cuvinte primul an de gradi e de "vaccinare"
V-am pupat!

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Crystinne, tu esti casatorita cu un neamt?
Daca da atunci cred ca in cazul tau se aplica alte considerente decat in cazul meu, de ex., adica sot greencardist si roman.

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Dreptul de munca ptr. cei cu Green Card este normal sa fie limitat. Si eu sunt casatorita cu un cetatean german, deci teoretic nu o sa mai plec curand de aici.
Cat despre a dovedi sau nu ca ai contract de munca depinde de Landul in care stai.

Mergi la inceput