viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
http://ei.upb.de/ects/ch74_d.html


he! he! mersi, dupa ce am considerat si eu ca tine ca Niederlande s-ar apropia de sistemul nostru de notare cel mai mult, m-am pus pe calcule babesti adica...

10........1

9.........1,3
9,11......x
_
x= (9,11 * 1,3) / 9 = 11,843 : 9 = 1,31(58888), ceea ce fiind acolo si un (58), m-a lamurit un "scolar" neamt ca se rotunjeste, dar eu ma multumesc si cu 1,31 caci tot 1,30 se ia in calcul!
mersi ferelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

quote:
Originally posted by tinatache

Sofi, pe mine m-a sfatuit cineva sa caut pt inceput ceva de Praktikum si daca am noroc sa pastreze postul in continuare poate raman in firma respectiva. E adevarat ca poti face mult si bine practica si in final sa ramai cu ochii-n soare insa tot ce mai bine decat nimic. Partea proasta la asta e ca de regula e Vollzeit si e platita f prost. Iar noi cu copiii nu stiu cum am putea munci Vollzeit... iar daca vrei sa duci un bb la cresa s-ar putea sa mai pui si bani dupa ce-i dai pe cei pe care-i castigi, platesti transport si alte cele pt servici (pachetel, ceva de imbracat...) Eu ce sa mai zic cu 2 copii de cresa...
Zilele astea scriu un email la tanti sa o intreb de studii, chiar sunt curioasa ce-mi zice... sa-mi tineti pumnii ca mi-am pus sperantele intr-un raspuns pozitiv!! Vreau sa depun dosarul pt masterat si asta se poate numai daca imi recunoaste toti anii de studiu... dar din ce spuneti voi sansele sunt fff slabe...
am plecat la Spielgruppeeee.....

Cristina



Bafta, Cristina! Iti tinem pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by tinatache

Sofi, pe mine m-a sfatuit cineva sa caut pt inceput ceva de Praktikum si daca am noroc sa pastreze postul in continuare poate raman in firma respectiva. E adevarat ca poti face mult si bine practica si in final sa ramai cu ochii-n soare insa tot ce mai bine decat nimic. Partea proasta la asta e ca de regula e Vollzeit si e platita f prost. Iar noi cu copiii nu stiu cum am putea munci Vollzeit... iar daca vrei sa duci un bb la cresa s-ar putea sa mai pui si bani dupa ce-i dai pe cei pe care-i castigi, platesti transport si alte cele pt servici (pachetel, ceva de imbracat...) Eu ce sa mai zic cu 2 copii de cresa...
Zilele astea scriu un email la tanti sa o intreb de studii, chiar sunt curioasa ce-mi zice... sa-mi tineti pumnii ca mi-am pus sperantele intr-un raspuns pozitiv!! Vreau sa depun dosarul pt masterat si asta se poate numai daca imi recunoaste toti anii de studiu... dar din ce spuneti voi sansele sunt fff slabe...
am plecat la Spielgruppeeee.....

Cristina



Cristina, stii ca in Germania e valabila zicala: "cate bordeie atatea obiceuri", asa ca poate ai noroc si ti se recunosc studiile fara nici o problema. Bafta multa, sa ne tii la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Cristina,uite sotzului meu i-au fost recunoscuti toti anii de studiu! Deci exista si cazuri fericite...sa speram ca si tu vei avea noroc!

Mult succes,iti tin pumnii strinsi sau cum zice "neamtzul":
Ich drücke Dir ganz fest die Daumen!!!


&
Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 5 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Mult succes, Cristinica! iti tin si eu pumnii!

Si fii optimista ca mai sunt si cazuri fericite, vezi Alba si cazul meu.

Pupici,

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Eu stiu ca pt a aplica la un doctorat, nu tb recunoscute diplomele din Ro. Tb numai luata legatura cu profesorii respectivi si ei decid daca da sau nu!

Intrebare: Care este legea privitoare la statuturile strainilor in Germania si ce prevede(cea care ii priveste pe cei care au venit cu Green Card de ex)? Cand este de asteptat sa fie introdusa?
Mersi mult!!!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Da, da, zice-ti-ne si noua ceva de legea asta, cei care stiti ceva, va rugam tare frumos, ca zau, e un stres cumplit sa stai sa tot astepti pana in ultimul moment!

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Deocamdata nu s-a dat nici o lege referitoare strict la cei veniti aici cu GC, toti o asteptam... mai multe despre GC gasesti aici:
http://www.romanians-de.org

Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

uitati, si noi sintem cu green card ( adica sotul meu) si el se mai uita pe o pagina pe care scrie despre asta ( emigrare), poate va foloseste:
http://aufenthaltstitel.de/zuwg/
ana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Mersi mult Ana! Siteul este chiar fff interesant si am gasit raspunsuri si la alte intrebari!


Alina

Mergi la inceput