viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Sunteti tari de tot fetelor.
N-am invatat in trei ani atatia termeni si feluri de examene de limba germana, cate am invatat in ultimul sfert de ora.
Mult succes celor care le dau si sa fiti tari. Acum trei ani cand am venit eu in Germ. am vazut un reportaj despre examenul de limba ptr. staini. Au fost invitati la examen si un numar de nemti("adevarati") din Bayern, iar spre rusinea lor 80% au picat cu "brio" acest test de limba , iar cetatenii straini au promovat cu un procent de peste 60%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by roxanak

Sunteti tari de tot fetelor.
Acum trei ani cand am venit eu in Germ. am vazut un reportaj despre examenul de limba ptr. staini. Au fost invitati la examen si un numar de nemti("adevarati") din Bayern, iar spre rusinea lor 80% au picat cu "brio" acest test de limba , iar cetatenii straini au promovat cu un procent de peste 60%.

Roxana si Lucia Valentina (26.05.02)



Rusinica! Nu degeaba se organizeaza la VHS cursuri de germana pentru nativi -Deutsch für Deutsche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Eh, n-o mai luati asa in tragic,sunt si in Romania destui pe la tara( si nu numai) care habar nu au sa scrie corect desi au fost la scoala (vorba vine,mai mult cu oile) Macar aici face cineva realfabetizare dar in Ro asa raman...

Acum plec si eu la examen daca tot veni vorba...
O sa va spun dupa amiaza ce si cum!
Pana atunci va multumesc mult de incurajari!

Pupici!

Laura si papusica din burtik ( 26 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by osolita

Fetelor, un exemplu de test DSH se gaseste la adresa:
http://www.uv.ruhr-uni-bochum.de/Auslandsamt/Text-Version/Deutschkurse/muster-DSH.doc



Brr.. eu mi-am prins urechile.
Ma duc sa mai invat.


osolita> multumiri pentru link

~~Adela&Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by osolita

quote:
Originally posted by Crystinne
Nu am stiut ca trebuie sa echivalez pe rand amandoua diplomele :-( Si eu am si toate actele traduse din Romania, ceea ce presupun ca e egal cu zero.


Crystinne, cred ca nu m-am exprimat suficient de bine, eu am vrut doar sa subliniez faptul ca desi ti se recunoaste diploma de economist asta nu inseamna ca diploma respectiva e echivalentul unei diplome germane de BWL sau VWL, ti se recunoaste ca esti Oekonomist insa din pacate meseria asta nu stiu daca "exista" in Germania.
Daca iti propui sa ramai in Germania, vrei sa profesezi in domeniul economic si mai ai chef sa inveti, poti sa te duci la biroul de recunoastere al studiilor de la o universitate si acolo ti se vor recunoaste primii 2 ani, mai faci inca 2 si apoi primesti diploma germana.
Nu exclud ca se poate sa te angajezi si cu diploma de Oekonomist, dar cred ca e foarte greu.

[


Osolita multumesc mult pentru sfaturi . Acum, referitor la echivalarea diplomei de economist, ca sa fiu sincera nu vreau sa lucrez neaparat ca economist. As vrea insa sa mi se recunosca studiile superioare (ceea ce nu stiu daca merge) si sa pot lucra intr-un domeniu care are ceva legatura si cu partea economica. Eu am terminat management, as vrea sa lucrez undeva in domeniul asta, ca asistent management, asistent proiect ,etc. si sunt dispusa sa fac - nu acum mai tarziu -si vreun ausbildung de vreo 2 ani, ausbildung care sa aiba legatura cumva cu ce am facut eu ,ca sa nu o iau de la zero.
Decomadata inca invat limba si inca nu m-am informat ce si cum as putea sa invat.

Presupun ca va trebui sa ma duc sa intreb dar... sincer ... imi prind urechile, sunt ametita de cate locuri si birouri sunt si nici nu cred ca sunt in stare sa vorbesc eu atat de bine germana cu ei ca sa-mi explice. Sotul meu este ocupat asa ca... O sa mai astept si incerc sa fac rost de informatii asa cum pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sa va povestesc experienta mea in privinta limbii germane.
Eu am fost la o bursa de 5 luni la Oldenburg, intre octombrie 2001 si februarie 2002.In aprilie 2001( adica 6 luni inainte) nu stiam decat Giten Tag.
Am luat 30 de lectii cu o prifa buna si la examenul de limba in luna octombrie am trecut direct la Mittelstufe 2.Am ramas interzisa, stiam f. bine gramatica, dar Hoerverstehen era cam varza...e de intels, mai ales ca vara nu facusem mai nic la germana.
Cursurile facultatii mi s-au parut f. grele la inceput, din cauza vocabularului, dar la sfarsit am avut un examen cam la fel cu DSH-ul, unde am obtinut intre 72 si 85 de procente, cel mai mic fiind la Hoerverstehen, desigur...
Dar mi s-a parut super greu, erau texte doar din economie, grafice de interpretat, iar eu nu vorbeam decat probleme de muzica .
Probabil ca daca as fis stat un an as fi invatat bine limba, insa in dec 2011 m-am intors acasa si am ramas gravida...
Eu cred ca m-a ajutat mult urechea muzicala, iar acum citesc binisor in germana si ma mai uit pe la nemti...dar am pierdut din dexteritate, mai ales ca 5 luni e totusi putin.
N-am avut voie sa dau DSH...pt. ca eram cu bursa Erasmus, si imi pare f. rau.Dar eram si cu Sofia in burtica si am zis ca nu ma stresez.
Asa ca va sfatuiesc sa mergeti la cursuri si sa cititi mult, eu am citit orice, Aghata Christie, orice tampenie.
daca am putut eu in cateva luni, o sa reusti in mod sugur!!!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Sabina
Probabil ca daca as fis stat un an as fi invatat bine limba, insa in dec 2011 m-am intors acasa...



Sabina, ai calatorit pe autobahn sau ai luat direct masina timpului? :)))
scuze, stiu ca e typo, dar m-a distrat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
Originally posted by osolita
[
quote:
Originally posted by peca
o nota echivalenta pe hartie si am spus ca nu, si cica atunci trebuie sa mai trimit odata hartiile si sa cer sa imi echivaleze notele, caci poate nu primesc drept de studiu in orice domeniu. Si aceasta echivalare trebuie sa o platesc si costa destul de mult.



Peca, eu mi-am recunoscut diploma de bacalaureat la Behörde für Schule in Hamburg si mi s-a echivalat si media de la bacalaureat in sistemul german de notare fara sa platesc absolut nimic.



mersi osolita, o sa incerc sa caut pe net daca exista asa ceva si in Bayern. Mi-ar conveni si mie asa, decat sa platesc dupa cum mi-a spus rectorul ala si tipa 200€; mai ales ca mie acum mi se da drept de studiu la libera alegere.
Stiti cumva pe net unde se gasesc asa inf. aceste "cataloage", caci am auzit ca ar fi, dar nu am reusit sa dau de ele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Peca, am cautat pe net si am gasit un astfel de "catalog" dar din pacate Romania nu e in lista respectiva. In schimb cred ca te poti orienta dupa alte tari, de ex. mie mi se pare ca Olanda are acelasi sistem de notare ca si noi:
http://ei.upb.de/ects/ch74_d.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

intrebare pt mamici si nu numai: de unde sa iau niste Matschhosen pt Andra? eventual mai ieftini... Si niste cizme din cauciuc ne-ar mai trebui ca vine deja cu picioarele fleasca in casa. Mersic!

Cristina

Mergi la inceput