viata in Germania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Draga fetelor,

am si eu nevoie de o apreciere de la voi.Sa va povestesc.Eu sunt de 10 luni in Germania, cand am venit aici nu stiam boaba de neamta.Grundstufe am facut 6 luni intensiv la o scoala privata, apoi un curs micut pregatitor pentru ZD, si de 2 saptamani am inceput Mittelstufe.
Problema mea ca toate cursurile astea m-au facut sa stiu tare bine gramatica, sa inteleg ce se spune (inclusiv tv si radio), sa pot citi o revista sau un roman.Problema mea e cu vorbitul.Vocabularul meu nu e tocmai stralucit, nu am cu cine exersa (in jurul meu sunt numai romani care nu stiu si nu invata germana).
Aveti ceva sfaturi? Cum as putea sa mai exersez?
Si inca ceva....ca evolutie..cum vi se pare invatulul meu la germana?Se poate invata mai repede?Ar fi trebuit sa invat mai repede?

Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

monicaa, eu zic ca stai f bine, dar depinde de fiecare persoana cat de repde si cat de bine invata. Cam la nivelul tau asa sunt si eu, mai exersez ceva dar mi-e mai usor sa citesc ceva decat sa spun...

Ce inseamna ZMP?? e prima data cand aud de el.

Laura, BAFTA!!! Si sa ne spui cum a fost!

PS: am gasit ZMP = Zentrale Mittelstufeprueffung
Daca am facut un curs de Mittelstufe 1 (acolo m-au repartizat de la VSH) oare as fi in stare sa-l iau pe asta???

Un An Nou Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

monicaa cel mai bine ar fi sa vorbesti cu nemtii, si sa te corecteze cand e cazul. Si eu am problema vocabularului din pacate. Gramatica e cea mai importanta si vocabularul il vei construi tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

am tot cautat dar nu gasesc nicaieri tarifele. Stie cineva cat costa testele???

Un An Nou Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

@ariadna: G.I.= Göthe Institut

@tinatache:
daca zici ca ai facut deja um MS, eu cred ca te descurci, eu sunt aici de 2 ani si 2 luni, si am facut un curs de incepatori 38 de sedinte ori 4 ore pe zi, din care 30 min pauza

nu -ma ajutat nimeni, vorbesc numai romneaste acasa si intre cunostinte, este doar o nemtoiaca cu are vorbesc poate o data la luna cca. 1 ora germana

doamna de la VHS mi-a spus ca sunt pregatita, desi eu ma simt slaba la gramatica, cu vocalularul merge.

@monicaa: un sfat, la mine a functionat, si eu intelegiam tv si la radio, pe strada mai putin caci vorbeau mult dialect, si am inceput sa vorbesc cu mine in gand, acum nu radeti dar asa am facut , imi imaghinam diferite scene sau intamplari si incercam sa "vorbesc", apoi mi-a trebuit ceva pana sa deschid gura sa si spun ceea ce gandeam, dar cand ma incercat si ma vazut ca nu se chiar tine lumea de burta asa cum ma asteptam am prins curaj! deci multa bafta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Ohhh... germana asta! Bafta la fetele care au examen!!!

Cu gramatica ma descurc, dar vocabularul e o catastrofa. Incurc intr-una articolele, nu sunt atenta. Am inceput Mittelstuffe1 si vorbesc ceva germana dar nu corect iar textele scrise de mine sunt pline de greseli. Mi-e teama ca o sa invat limba asta in vreo 5 ani :-((

Eu as putea vorbi germana acasa dar imi este foarte greu :-( E asa de simplu sa ma exprim in romana, sau macar in engleza, ce sa ma mai chinui sa spun in germana?? Sunt lenesa :-((
Am cunoscut persoane care sunt obligate sa vorbeasca acasa germana si care se descurca mai bine.

Monica, din proprie experienta am vazut ca sunt multi nemti draguti care intra pur si simplu in vorba cu tine si unii sunt chiar incantati sa vorbeasca. Acum depinde si de persoana, poti incerca cu vecinii de ex. Mai ales batranelele care nu au ce face au chef de vorba si te corecteaza.

Dar despre recunoasterea diplomei de facultate din Romania? Aveti ceva noi informatii? Eu am diploma de economist de la ASE, specialitatea management si am auzit ca s-ar recunoaste titlul si nu profesia. Voi aveti idee ce inseamna asta??

In schimb un tip tampit de la Arbeitsamt mi-a spus ca trebuie sa ma duc sa fac la VHS nu stiu cate cursuri de germana de specialitate si apoi nu mai stiu ce... Tare ciudat a fost tipul ala desi el saracul s-a chinuit sa fie amabil dar numai tampenii mi-a spus.
Ati auzit ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Crystinne

Ohhh... germana asta! Bafta la fetele care au examen!!!

Cu gramatica ma descurc, dar vocabularul e o catastrofa. Incurc intr-una articolele, nu sunt atenta. Am inceput Mittelstuffe1 si vorbesc ceva germana dar nu corect iar textele scrise de mine sunt pline de greseli. Mi-e teama ca o sa invat limba asta in vreo 5 ani :-((

Eu as putea vorbi germana acasa dar imi este foarte greu :-( E asa de simplu sa ma exprim in romana, sau macar in engleza, ce sa ma mai chinui sa spun in germana?? Sunt lenesa :-((
Am cunoscut persoane care sunt obligate sa vorbeasca acasa germana si care se descurca mai bine.

Monica, din proprie experienta am vazut ca sunt multi nemti draguti care intra pur si simplu in vorba cu tine si unii sunt chiar incantati sa vorbeasca. Acum depinde si de persoana, poti incerca cu vecinii de ex. Mai ales batranelele care nu au ce face au chef de vorba si te corecteaza.

Dar despre recunoasterea diplomei de facultate din Romania? Aveti ceva noi informatii? Eu am diploma de economist de la ASE, specialitatea management si am auzit ca s-ar recunoaste titlul si nu profesia. Voi aveti idee ce inseamna asta??

In schimb un tip tampit de la Arbeitsamt mi-a spus ca trebuie sa ma duc sa fac la VHS nu stiu cate cursuri de germana de specialitate si apoi nu mai stiu ce... Tare ciudat a fost tipul ala desi el saracul s-a chinuit sa fie amabil dar numai tampenii mi-a spus.
Ati auzit ceva?


Cristina,
Daca sotul tau stie germana corect,vorbeste cu el,stabiliti 2-3 ore pe seara cind o dati numai pe germana .Stiu ca e greu,si mie mi-a luat f mult timp pina am lasat engleza si am trecut numai pe germana,recunosc ca cel mai bine imi prinde ca vorbim acasa in germana,am invatat automat foarte multe cuvinte si gramatica,asa ca un papagal pt ca aud zilnic.
De cind o am pe Marie e si mai bine ca se mai lipesc de mine articolele cind aud cum ii vorbeste ei"der Hund,das Photo,etc".

SUCCES!!



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by monicaa

Draga fetelor,

am si eu nevoie de o apreciere de la voi.Sa va povestesc.Eu sunt de 10 luni in Germania, cand am venit aici nu stiam boaba de neamta.Grundstufe am facut 6 luni intensiv la o scoala privata, apoi un curs micut pregatitor pentru ZD, si de 2 saptamani am inceput Mittelstufe.
Problema mea ca toate cursurile astea m-au facut sa stiu tare bine gramatica, sa inteleg ce se spune (inclusiv tv si radio), sa pot citi o revista sau un roman.Problema mea e cu vorbitul.Vocabularul meu nu e tocmai stralucit, nu am cu cine exersa (in jurul meu sunt numai romani care nu stiu si nu invata germana).
Aveti ceva sfaturi? Cum as putea sa mai exersez?
Si inca ceva....ca evolutie..cum vi se pare invatulul meu la germana?Se poate invata mai repede?Ar fi trebuit sa invat mai repede?

Multumesc frumos



Aceeasi problema o am si eu... VORBITUL! In Elvetia este un dialect tare incalcit dar tot germana standard e baza!!
Eu cand merg in Germania e o placere sa-mi exersez bruma mea de germana. Aici nu am cu cine!

Multumiri fetelor pentru linkuri si sfaturi. O sa ma apus candva sa fac teste de acolo sa vad ce scor scot....

~~Adela&Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Buna!

La mine a fost asa: pt ca vroiam sa studiez la o facultate din Germania, aveam nevoie de DSH. Dar pt a da DSHul, trebuia sa fi dat ZMPul in Romania. Deci am dat ZMPul, care nu e f greu si apoi DSHul aici. Intr-adevar, nu ai voie sa il dai decat de 2 ori, dar greu nu mi s-a parut. Sunt subiecte tip si daca ai invatat ce se cere de la tine(adica sa raspunzi exact la ce te intreaba, nu sa bati campii, de ex).
Eu va recomand ca mai intai sa faceti un curs pregatitor pt DSH si apoi tot acolo sa sustineti si examenul, ca asa va veti da seama exact ce vor profesorii de la voi. SI cartile pregatitoare pt DSH sunt foarte folositoare.
Am auzit ca in Chemnitz ar fi foarte usor acest examen.
Eu am platit in total, curs pregatitor de 2 saptamani(cam 6 ore pe zi) si examenul, in jur de 200E.

Daca mai aveti intrebari in legatura cu DSHul, sa ma intrebati!!!



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by AlinaPopa

Buna!

La mine a fost asa: pt ca vroiam sa studiez la o facultate din Germania, aveam nevoie de DSH. Dar pt a da DSHul, trebuia sa fi dat ZMPul in Romania. Deci am dat ZMPul, care nu e f greu si apoi DSHul aici. Intr-adevar, nu ai voie sa il dai decat de 2 ori, dar greu nu mi s-a parut. Sunt subiecte tip si daca ai invatat ce se cere de la tine(adica sa raspunzi exact la ce te intreaba, nu sa bati campii, de ex).
Eu va recomand ca mai intai sa faceti un curs pregatitor pt DSH si apoi tot acolo sa sustineti si examenul, ca asa va veti da seama exact ce vor profesorii de la voi. SI cartile pregatitoare pt DSH sunt foarte folositoare.
Am auzit ca in Chemnitz ar fi foarte usor acest examen.
Eu am platit in total, curs pregatitor de 2 saptamani(cam 6 ore pe zi) si examenul, in jur de 200E.

Daca mai aveti intrebari in legatura cu DSHul, sa ma intrebati!!!



Alina



sa inteleg ca tb sa dai neaparat intai ZMP-ul si apoi DSH?

Un An Nou Fericit!

Mergi la inceput