toxoplasmoza si tratament cu Sumamed

toxoplasmoza si tratament cu Sumamed | Autor: Helen

Link direct la acest mesaj

Am 28 de ani si in urma cu o luna am pierdut o sarcina - eram in saptama a 10-a. am facut analizele indicate si a rezultat ca am toxoplasmoza ( Igm 26.41) - Mi s-a spus ca acesta este motivul opririi in evolutie a sarcinii. Mi s-a dat tratament cu Sumamed (Azitromicina) timp de 14 zile. Ce va rog este sa imi spuneti daca stiti ceva legat de acest medicament si efectul asupra toxoplasmozei, deoarece din ceea ce am mai citit pe net altele erau medicamentele ptr. toxoplasmoza.... dar mi s-a spus ca acesta este tratamentul indicat pe plan mondial.... sper sa fie in regula.... poate ma ajutati cu niste raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

Draga Helen,


Imi pare rau pentru sarcina pierduta, dar iti doresc sa ai curaj si sa nu-ti pierzi speranta! Iti spun din proprie experienta, pentru ca si eu am avut 2 sarcini oprite in evolutie, ambele inainte de a se implini o luna. Iar acum am o fetita sanatoasa si frumoasa, pentru care-i multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi.
Mi-aduc aminte ca aveam un titru destul de mic la toxoplasma, insa, ce-i drept, era IgC, adica trecusem prin infectie. Daca IgM-ul este mare, inseamna ca infectia este prezenta, si, din pacte, destul de recenta. Medicamentul care mi-a ajutat mie se numeste DARAPRIM, este destul de ieftin, dar, din pacate, nu mai stiu cite tablete pe zi am luat. Mi-a ajutat in sensul ca titrul a scazut, in 2 saptamini, sub limita! Asta dupa ce ma chinuisem citeva luni cu Klacid, fara nici un rezultat. Deci, sfatul meu este sa gasesti un medic bun, care sa-ti spuna cum iei Daraprim - sau, poate, intre timp, a mai aparut altceva mai bun -, sa nu disperi, si sa ai incredere ca va fi bine. Fereste-te sa maninci carne cruda sau putin prelucrata termic, fructe si legume nespalate (transmit si toxo si listeria), lapte de vaca nefiert si... mult succes! iti doresc un bebe frumos si sanatos!

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Uite doua adrese unde poti citi despre sumamed:
pharmaplus.mednet.md/preparations/J/01/F/A/1833.html#1834
pharmaplus.mednet.md/preparations/J/01/F/A/1833.html#1835

Poate te lamuresti cu ceva

Karina+telinuta

Mergi la inceput