Rectificare Legea 577

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ohaulica spune:

Liviu's-multumesc pentru promtitudine.
Inca o nelamurire-cele 126 zile pentru concediul de maternitate se iau in considerare de la data nasterii copilului(caz in care ar trebui sa scad zilele in care am fost in CIC 1 si sa fac sa-mi ramana minim 42zile inainte de solicitarea celui de-al doilea CIC),sau se calculeaza de la data depuneri cererii pentru concediu de maternitate?
Pentru mine nu e prea convenabil dpdv salarial noul mod de calcul pt CIC de aceea incerc sa lungesc cat mai mult CIC1 si concediul de maternitate pentru ca acesta se calculeaza in functie de CIC 1.Daca gresesc te rog sa ma corectezi.
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu gresesti. Inseamna ca ai avut salariul mare anterior deci implicit CIC 1 mare. Tehnic discutand de la serviciu nu ii intereseaza cum anume esti tu in ce postura. Ei oricum isi deconteaza banii cu CAS-ul fiind doar intermediari in plata. Pt. tine insa ideal este sa iti finalizezi CIC1 apoi sa intri in prenatal apoi in postnatal pana la capat si apoi cat mai putin din ce a mai ramas in CIC2 fiind se pare cel mai putin platit in bani. CIC1 va fi cel mai bine platit, apoi maternitate2 care va fi media 85% din CIC1 si apoi CIC2 suma fixa.

CIC1>maternitate2>CIC2

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ohaulica spune:

Marius-multumesc
Daca putem sa lamurim problema(adica sa ma fac inteleasa)
Cic 1 il am pana in 01.08.2004,voi naste pe la sfarsitul lui mai 2004 deci mai devreme de incheierea cic 1.Intrebarea e pot sta in cic 1 pana in 01.08.2004, apoi efectuez 126 zile concediu de maternitate si apoi sa intru in cic 2?
In norme nu am gasit sa specificat daca concediu de maternitate se poate lua dupa 2 luni de la nasterea copilului .
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Oana, parerea mea este ca poti sa benefciezi de CIC 1 pana la 01.08.2004, urmand sa soliciti in continuare concediu de lauzie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambina spune:

Buna! Am si eu o intrebare intrebatoare
Sper sa nu para idioata dar n-am gasit precizari.Sunt insarcinata in 8luni am contract de asigurare cu CNPAS. Cand voi incasa indemnizatia pentru concediu de maternitate si ulterior CIC, imi opreste Casa de pensii procentul de 6,5% sanatate sau trebuie un contract de asigurare cu CNAS? Asta pentru ca pe parcursul celor 2 ani cu bebe, cine stie de ce e nevoie sau( acum mi-a venit ideea ) nu trebuie cotizat la sanatate?

bambinain 32 saptamani

Sanatate maxima tuturor si multam anticipat de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Contractul de asigurare sociala de stat este diferit de contractul de asigurare de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oki spune:

va rog lamuriti-ma si pe mine ....
sunt militar si am un salar mic pe care il mai ridica sporurile...
daca nasc in noiembrie, cat va fi indemnizatia?
exista vreo reglementare in acest caz (pt. mamicile militare)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are importanta faptul ca sunteti cadru militar. Legea este aceeasi pentru toate mamicile indiferent de profesie. pt maternitate (pre si postnatal) 85% din media veniturilor brute (deci cu toate sporurile incluse) realizate in ultimele 6 luni anterior datei intrarii in prenatal iar pt CIC suma fixa - 6.1 milioane lei.net/luna pana copilul implineste 2 ani si se acorda incapand cu a 43a zi de la data nasterii copilului.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oki spune:

mii de multumiri pt. raspunsul prompt.
mai am insa o nelamurire, daca se poate ...
norma de hrana se da?, intra in suma de 6,1 mil. sau se adauga la ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu se acorda. Norma de hrana este un atribut al contractului de munca iar acesta este suspendat pe perioada asigurarii sociale.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput