povesti de succes

povesti de succes | Autor: Laura_72819

Link direct la acest mesaj

Le invitam aici pe gravidutele care au urmat tratamente pt infertilitate si care vor sa ne spuna povestea lor de succes. Ne-ar face foarte bine la moral.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Buna idee Laura....

Eu bantui de aproape 1 an pe forum la aspirante si in total de vreo 3 ani tot incerc, nu am vazut decat cateva succese ,la fete cu probleme mai mari sau mici ,dar care aveau ceva luni in spate de cand se chinuiau....ca eu zic ca nu se pun situatiile alea care reusesc dupa 4-5 luni..aici nu e vorba de nici o infertilitate...

Sa auzim!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

Fetele mele hai sa incep eu!
Noi incercam sa avem un copilas cam de 4 ani si jumatate.
Am fost mai intai pe la diferiti medici care spuneau ca nu avem nimic,am ajuns intr-un final la Marinescu si nu am rezolvat nimic.
Pe urma un alt medic mi-a fost recomandat, si dupa ce am facut Hcg in octombrie 2002,s-a descoperit o problema rezolvata prin chiuretaj,noroc ca aveam trompele bune.
In februarie 2003 am inceput tratamentul de stimulare pt inseminare.Am facut inseminari 2 luni la rand fara nici un rezultat.Spermogramele sotului (facute la Giulesti ) aratau graoaznic-oligoastenoteratospermie.Nici unul foarte mobil-zero-

Va imaginati ca am cazut psihic si am zis ca nu se mai poate face nimic decit Fiv la cum aratau spermogramele.
Imi treceau prin fata ochilor toate lunile in care imi pusesem speranta ca poate-poate,toti anii in care m-am trezit si repede cu termometrul.Totul se spulberase,nimeni nu ma putea consola.Veti spune poate ca exagerez dar stiti si voi de fapt ce inseamna sa iti pui toata speranta in tratamente si in medici ce mai!!!
Am o prietena f buna care mergea la dl prof Ancar si mi-a spus sa incerc totusi si la dl prof.Am inceput de la capat:dozari hormonale,spermograma,eco transvaginal etc stiti si voi.A, nu v-am spus ca in momentul in are a vazut ce rezultate aveam noi facute prin alte parti mi-a spus: imi pare rau dar cu asemenea rezultate nu aveti decit o sansa FIV si in nici un caz nu se impunea inseminarea.Doamne ce am plins atunci!!!!
Am facut analizele,tot,si in septembrie ne-am dus la dansul. Spermograma era acum; Normospermie cu astenospermie moderata.
Mi-a dat tratament Puregon si Pregnyl si mi-a zis asa: dupa 10 zile de amenoree faci un test si daca e pozitiv vii la mine.Am iesit di cabinet si ii spun sotului:Dar ce sigur e domnul prof ca am sa raman!!!
Fetele am facut tratamentul si asa a fost:pozitiv!!!!deci iata-ma insarcinata
Sunt fericita si asa vreau sa va vad pe toate.Poate povestea mea nu e spectaculoasa dar am vrut sa o stiti,sa stiti ca se poate.
Nu v-am spus ca in paralel cu acest tratament am trimis pe cineva la cuvioasa Parascheva la Iasi cu o hainuta de-a mea si cu un acatist,am dat acatiste si in alte biserici,am citit acatistele unor sfinti,am vorbit cu duhovnicul meu si i-am spus sa se roage pt noi in acea perioda,m-am spovedit.Tratamentul+toate acatistele si rugaciunile m-au ajutat.Incercati tot ce se poate!Dumnezeu nu va va lasa,veti vedea.
Va pup si sper ca v-am dat putina speranta.Aveam multe de spus dar si asa m-am cam intins.
Daca mai vreti sa ma intrebati ceva nu ezitati!
pentru toate aspirantele!!!

Ancutza cu burticutza de 10 sapt.
DNP 4 aug
Prof.Ancar.Sf Pantelimon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Ancuta, sa fi o frumoasa si o mamica superba cu un superb. Am si eu o intrebare(daca o sa fie mai multe nu te superi, nu?).
Cum adica dupa "10 zile de amenoree"?
Ai facut 10 zile de stimulare cu puregon?
Si eu am fost pacienta prof. Ancar si am facut 3 luni de stimulari(in prima luna 5 zile, adoua 4 si a treia luna tot 4) si bebita pauza. Se lasa cam mult asteptat(aproape 10 ani). Nu am ce sa ii reprosez prof Ancar dar am simtit eu nevoia sa iau o pauza dupa atatia ani ca ma lasau nervii.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Am uitat, bun subiect LAURA

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

poveste de succes..hammmmm. A mea e cu siguranta.
Am facut 4 ani de tratamente si analize care mi-au macinat nervii si sanatatea dar in final a treia inseminare a fost cu succes si iata-ma astazi mamica unei dulceti de fetitza de 1 an si o luna.
Problema noastra a fost mereu oligoastenospermia sotului meu.

Succesul maxim e ca acum sunt a doua oara insarcinata, total neasteptat si natural desi dr nu-mi dadea nici o sansa sa fac copii natural. . Ma si gandeam cu groaza ca o sa o iau de la capat cu tratamentele acelea infioratoare dar uite ca nu a mai fost cazul.


Va pup si pot spune din experienta CURAJ, ca se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Bravo Marina sa fie intr-un ceas bun.
Uite ca se mai intampla si minuni. Sincer si eu sper ca se va intampla si la mine minunea(eu fac tratamente de 10 ani)si timpul trece si noi imbatranim. Astazi sotul meu implineste 39 de ani asa ca nu mai suntem tinerei(eu am 34).


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Monica

tinteste intotdeauna spre luna, chiar daca nu vei nimeri, vei fi printre stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Multam frumos Tia. Ca de obicei esti o draguta.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

LA MULTI ANI ! pentru sotul tau Monica, cu multa sanatate si fericire si sa vi se implineasca visul ! Si noi tot de 10 ani incercam (tratamente, operatii, etc.). Am reusit o singura data sa raman insarcinata, la vreo 5 ani de incercari, sincera sa fiu nici nu ma asteptam. Nu mai facusem nici un tratament si nici nu urmaream momentele prielnice. Din pacate ,am pierdut sarcina dar nu mi-am pierdut speranta ca intr-o zi minunea se va repeta.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Monica LA MULTI ANI sotului tau si un bb cat mai curand!!!


Mergi la inceput