Temperatura la bebelushi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DADI spune:

Daca printesica nu face kaki scade pofta de mancare!
Are burtica plina! Asigura-te si de acest lucru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Sper sa nu ma bucur ashaaa,degeaba ca miine dimineatza sa din nou.Sint vesela caci printzesa a papat acum,la ora 22.30,tot lapticul,a facut repejor ca shi acuma doarme linishtita.Inainte sa pape i-am verificat temperatura din nou shi avea 36.3.Mi se pare cam scazuta pentru aceasta ora dar...mai bine decit 35.5 .
Doina,sincera sa fiu,shtiam ca termometrele cu care se verifica temperatura in ureke,sint mai indicate la un de peste 1an,dar aici,vazind ca toata lumea incepind cu shi terminind cu parintzii folosesc aceste termometre shi la ,am considerat normal sa fac shi eu la fel!Mai bine faceam eu de capul meu shi poate nu mai eram asha disperata.Oricum,SPER ca acuma sa fie totul OK shi Naomi sa revina la normal shi cu pofta de mincare .
DADI,itzi multzumesc de sfaturi shi sa shtii ca intr-adevar Naomi are un stomacel mai lenesh,caci face kaki o zi DA,o zi NU,dar toata lumea mi-a spus ca daca nu face tare shi nu se kinuie cind face,totul este in regula.Oare asha sa fie
Va multzumesc din nou shi imi doresc sa nu mai am ocazia sa va intreb decit despre lucruri bune shi vesele
Multzi shi mii de multzumiri,prieteni !


Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana spune:

Eddy sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa . Sa stii ca pentru copii aici in Japonia este gratuit pina la o anumita virsta . Depinde de oras . Aici la mine este gratuit pina la 3 ani . Am primit de la primaria orasului ca un fel de asigurare medicala si este gratit pina la 3 ani . Pot sa merg cu ea la doctor si in fiecare zi ca nu platesc nimic si sper sa nu fie nevoie sa merg cu ea la spital deloc . Tu nu ai primit nimic de la primarie ?
Sper sa nu fie nevoie sa te duci cu ea la spital deloc . Acum cum se simte gargarita ta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

In sfir**** pot sa respir mai ushurata,caci printzesica mea a papat cum trebuie shi la ora 6.00 shi la 10.00 shi acuma la 14.00 !In privintza temperaturii insa,inca nu sint linishtita caci azi-dimineatza avea 36.3,apoi de doua ori 37.0.Shtiu ca la ,temperatura corpului este mai ridicata decit la adultzi,iar de la maternitate,in ziua externarii,dupa ce mi-a dat"instructziunile de folosire"ale ,mi-a spus ca atunci cind are temperatura 37.0 sa nu-i fac iar daca are 37.5,sa merg cu ea la control.Cu toate acestea eu inca sint ingrijorata,caci se zbenguie gargaritza mea putzin,dar este foarte shi le dormiteaza rau.Parca-i pui de urs,caci de cind a nins shi s-a facut frig...parca a intrat la hibernare.
Eliana,imi pare bine sa mai cunosc o mamica romanca in Japonia !Cit are fetitza ta?Referitor la ce ai scris despre spital,sigur ca shtiu de aceste spitale iar asigurare avem totzi membrii familiei,dar tzinind cont ca noi locuim intr-un mic satuc,spitalul de stat la care putem merge folosind asigurarea pentru care plateshte primaria,este mare(ca toate spitalele )shi bineintzeles ca nu este numai de pediatrie.Deci noi NU mergem acolo,pentru ca este tot timpul foarte aglomerat,ashteptzi cu orele sa intri la shi totzi pacientzii bolnavi,cind ma vad pe mine europeanca shi cu in bratze,imi tot dau tircoale sa vada fatza printzesei,ceea ce mie nu mi se pare deloc normal shi sanatos !Adica eu merg cu la spital ca sa-i tusheasca shi sa-i vorbeasca totzi cei bolnavi in nasuc,sau merg pentru sanatatea shi sigurantza ei?Plus ca unii mai au shi tupeul sa se arunce sa o mingiie pe fatza(ca vezi-Doamne are pielea alba shi fina ca europenii )iar eu prefer sa nu merg acolo decit sa ma cert cu lumea asta inconshtienta .
Poate cind ai timp,intri shi pe chat shi mai vorbim .Pina atunci itzi doresc sanatate tzie shi fetitzei shi


Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Sfatul meu este sa nu ii iei tot timpul temperatura.
Baietelul meu (are 2 ani si 11 luni) a avut prin aprilie, aproximativ o saptamana probleme cu febra care crestea rapid si nu prea scadea la antitermice . Avea rosu in gat foarte pronuntat, a facut apoi si diaree, ce sa-ti spun m-m speriat foarte rau. Am stat cu el internat si la spital pentru ca au banuit ca ar avea dizenterie. Se pare ca a fost ceva viral pentru ca la analize nu i-a iesit nimic. In fine, ajunsesem sa-i iau temperatura din ora in ora aproape. Dupa cateva zile de antibiotice si antitermice temperatura (luata rectal)dimineata era uneori si sub 36. Am fost foarte speriata, dar toti doctorii inclusiv pediatrul lui in care am foarte mare incredere mi-au spus ca nu fac decat sa innebunesc si copilul si pe mine cu termometrul. LA orice om temperatura variaza in anumite limite, in functie de diversi factori (temperatura camerei, imbrcaminte, daca e luata cand copilul doarme sau e treaz, etc). Ideea este ca trebuie s-o iei doar daca ti se pare ca are fruntea, ceafa si burtica calde sau daca ti se pare ca este prea rece.
Din cate am inteles copilul in rest nu are alte simptome. Faptul ca mananca uneori mai putin sau ca doarme mai mult nu mi se pare motiv de ingrijorare. Deci mai bine te linistesti tu pentru ca fetita ta are nevoie de o mamica optimista si sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

hop si eu de la docul meu von Stulpnagel (asta-i nume?!);l-am intrebat de temperatura ca sa ma lamuresc si eu: ; deci dupa von al noastru:
-temperatura masurata rectal: se scad 4 diviziuni, asta stiam si eu de mai demult;
- temperatura masurata in urecehe: se adauga 4-5 diviziuni si e masurata mai fidel cind copilul e mai mare...dupa un an zice el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana spune:

Buna Eddy si Naomi . fetita mea are o luna si o saptamina . Ai perfecta dreptate cu spitalul si eu de cite ori ies afara cu Reina toti se holbeaza la ea si nici mie nu-mi place . Mie de la spital mi-au spus ca daca are temperatura 37.5 sa nu-i fac baie iar daca este mai mare de 37.5 sa ma duccu ea la spital . Fetita mea are citeodata temperatura de 36.5 si citeodata de 37.1 si nu-mi fac probleme ca daca ii dau pamparsul jos si o las despuiata se zbenguie intr-una . de vreo doua , trei seri cind ii fac baie incepe sa plinga si pina acum nu mi-a plins deloc cind ii faceam baie . Tu ai infasat-o pe Naomi in scutece ca in tara sau ai trecut direct la hainute si pampars ? Eu de la inceput am imbracat-o cu hainute .
Eliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Am fost ieri la control cu shi ne-a spus nenea ca Naomi are un inceput de raceala .Ne-a dat supozitoare pentru a-i scadea temperatura shi ne-a recomandat sa-i pun cite o jumatate pe zi,daca are temperatura peste 37.0.Pentru faptul ca nu mai papa bine,la fel ca shi DADI ne-a spus ca shi faptul ca nu face kaki zilnic poate fi un motiv,drept pentru care i-a facut o mica clisma iar la nici 5 minute,printzesa a umplut Pampers-ul .Ne-a sfatuit sa-i facem shi noi din cind in cind la fel,cu o pompitza cu 10ml de apa,dar...cu toate ca am vazut ca Naomi nu a plins sau s-a simtzit rau in acel moment,sint convinsa ca-i tare neplacut .Ne-a mai dat shi un pliculetz cu un medicament praf pe baza de plante,praf pe care trebuie sa-l impartzim in 6 mici portzii shi sa-i dau de 3 ori pe zi,pentru a-i stimula apetitul .Acuma ramine sa vedem cum se manifesta iubita lu' mama,caci pina acuma nu da semne de vreo skimbare.Cred ca este shi prea repede sa vad minuni de ieri dupa-amiaza pina acuma .Shi inca o kestie putzin ciudata ,nenea ne-a dat un grafic pe care sa-i notez temperatura printzesei,dar mi-a spus sa i-o verific DOAR sub bratz,NU la funduletz .Eu i-am verificat totushi temperatura in ambele moduri(ba kiar shi la ureke)shi la ureke avea 35.7,sub bratz 36.0 iar rectal 37.0.Care era de fapt temperatura reala
Acuma va las din nou,caci este ora de shi SPER sa am bucuria de a vedea ca papa gargaritza mea tot lapticul.
V-am shi mai revin sa va spun cum evolueaza Naomi.


Eddy & printzesa-gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

EDDY,
Imi pare rau sa aud ca printesica ta e bolnavioara...

In legatura cu temperatura, sa stii ca eu i-am luat-o numai la sub bratz, chiar de cand era mica, am vazut ca asa se ia p-aici (doar in maternitate i-o luau in ureche)
Si Laura a avut mari probleme cu constipatia in primele 3-4 luni, dupa aia usor-usor s-a mai reglat; si ei i-a facut odata clisma la doctor, dar nu iesise de 4 zile (!!!!!), eram disperata...Acasa eu ii mai tineam termometru in funduletz cateva minute si in felul asta o mai "stimulam", dar sa stii ca nu mergea tot timpul...Eu cred ca nu e cazul sa-i faci clisma...parerea mea...

Multa sanatate!!!
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana spune:

Imi pare rau sa aud ca fetita ta este cam bolnavioara si sper cit de curind sa aud numai de bine . Eddy hai sa-ti dau un sfat . Mie de la spital mi-a spus ca daca fetita mea nu face caca sa-i pun in fundulet betisor de ureche ( binenteles ca din alea subtiri pentru copii ) doar putin de tot si apoi face caca . La mine merge de minune . Nici mie nu-mi face in fiecare zi si la inceput cind eram in spital mi-am facut probleme si cind m-am externat mi-au spus ca sa nu ii dau medicamente cind se constipa sa-i bag in fundulet .

Mergi la inceput