CINE STIE CUM SE PROCEDEAZA....

CINE STIE CUM SE PROCEDEAZA.... | Autor: lulu77

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
sunt aspiranta si eu ,ca si voi, de 5 luni, si ar trebui sa faca sotul meu spermograma.din ce stiu eu se face la medsana.dar nu stiu exact cum se procedeaza .se mai poate face si in alta parte?
ce stiti mai exact?
va multumesc tare mult ptr ajutor.
va pup
ALINA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

Draga Lulu, eu m-am interesat la Medsana cum se procedeaza si mi se pare destul de simplu, mai ales in ce priveste ora de la 12,30(Sigur)la 14,30(nu sunt sigura) dar suni si intrebi(comparativ cu spitalele unde trebuie sa fi la 7.30-8.00. si stai si la coada...) Eu cind am intrebat la medsana mi-au dat si un recipient steril, pentru a aduce proba de acasa, e mai confortabil pentru el , dar f.f.f. important este ca trebuie sa ajungi in maxim 30 min. cu ea din momentul...colectarii. O alta conditie este aceea de a nu avea contact trei zile inainte, fara alcool si fumat cat mai putin, pentru a nu afecta calitatea .
si inca ceva daca optezi pentru aducerea mostrei de acasa ea trebuie obtinuta prin masturbare si transportata la temperatura corpului... o poti tine la piept.

La medsana costa 250 000 lei iar daca vrei si spermocultura mai costa si aceasta inca pe atat.

Succes din tot sufletul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

La medsana , spermograma se poate face de luni pana vineri intre 14.30 si 15.30 , adica atunci se poate duce proba.Proba o poti lua acasa si ajungi in maxim 30 minute sau la ei.
Spermograma costa cam 350 000 (daca nu s-a mai scumpit) ,iar rezultatul il iei a doua zi.



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala_1 spune:

Am intrat la medsana si m-am uitat la lista de preturi si spermograma costa 300 000 iar spermocultura 550000.
Scuze pentru intervalul orar eronat, cel corect este cel spus de Anis.

Lala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Lulu, daca mergi la Medsana, tine cont de regulile impuse de ei:

- abstinenta totala minim 2 zile - maxim 5 zile
- in acest interval se recomanda un consum diminuat de cafea, tutun, alcool
- se recomanda o toaleta aprofundata (spalare cu apa, fara sapun) a organelor genitale inaintea recoltarii probei, precum si sa se astepte o ora dupa ultima emisie de urina
- sperma va fi obtinuta prin masturbare, nefiind recomandata recoltarea acesteia dupa contact sexual
- sperma va fi recoltata intr-un recipinet steril - se poate ridica de la ei - care va fi predat laboratorului in max. 30 min de la recoltare, proba fiind mentinuta in tot acest timp la temperatura corpului
- nu se recomanda recoltarea probei in prezervativ sau alte recipiente.

Listoiul asta l-a primit si sotul meu.. spre disperarea lui

Bafta!

tinteste intotdeauna spre luna, chiar daca nu vei nimeri, vei fi printre stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

La Medsana e SIGUR intre 14.30-15.30 zilnic Luni-Vineri!
sotul meu ACUM se indreapta spre Medsana (sper, ca altfel )

Eu nu stiu de ce la Medicover e asa nebunie! Numai cu programare si numai o zi pe sapt. NU mai sint locuri pentru Deccembrie-2003!
Va intreb si pe voi. Unde investigheaza Midecover/Medsana sperma (in lab propriu sau altundeva?)
Are importanta unde faci aceasta analiza? nu sint toti la fel de seriosi?
Eu stiu ca e posibil sa difere un pic intrvalele de clasificare dar in rest...

Mergi la inceput