cum e cu decalotarea??

cum e cu decalotarea?? | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

dragi mamicilamuriti.ma si pe mine cu treaba asta ca nu stiu si ma streseaza ca tot pomeniti de ea si eu nu iau nici o masura
Marc are 1 an si ..ar trebui sa fac ceva?ca la baie,il spal normal si apoi il sterg frumos fara sa umblu prea mult sa nu.l doara,doar prin tamponare si sterg cutele mai bine sa nu se irite.
e treaba de dus la medic??
la cate controale am fost cu Marc,n.a zis doctorul nimic si ..am tras concluzia ca e ok tot.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MarikaStefan spune:

Uite, asa este:
igiena intima la baietei presupune spalarea si sub pielita care acopera capul la putica. Asta deoarece pot apare mizeriute acolo si se infecteaza, pe deoparte, iar pe de alta parte previne fimoza, cand se stramtoreaza si nu-i permite decalotarea. Atunci se intervine pe cale chirurgicala. medicii cand fac un control general la bb verifica si acest lucru si iti spunea daca era ceva. Apar probleme cand copilul se chinuie sa faca pipi, sau il ustura.
Daca nu ti-a zis dr. nimic stai linistita ca totul este ok.

Pupice si sanatate

Mari si Kitti & bb Ionel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Mamico dulce,

pe tudor al meu l-a decalotat prima lui pediatra (ca de, am schimbat-o) in doua etape. Pe la o lunsa si apoi la doua luni. Pur si simpli a luat pansament steril a pus rivanol pe el si i-a tras de pielita. Prima ora aun pic si apoi de tot. vreo cateva zile dupa decalotarea completa, ii puneam dupa baita Neopreol, un unguent. Nu l-a durut decat un pic, atunci cand a umblat ea acolo si acum e super ca pot sa-l spal bine. Se strange intradevar destula mizerie.

Mama mea insa, care acrescut doi baieti, a zis ca nu a facut asa ceva (ma cam boscorodea pe mine) si ei nu au avut probleme. Stii cum e, vezi, auzi si faci ce-ti spune tie instinctul.

Doamne ajuta

Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Andrei are aproape 6 ani si inca nu este decalotata total.
Ii mai trag si acum la baita de pielicica incet, incet sa nu se sperie si mai ales, ca-i mare, nu prea ma mai lasa dar nici nu disper. Sunt sigura ca cu timpul se va rezolva.
Cunosc cazuri in care medicul i-a facut decalotarea copilului de mic si apoi s-a refacut si mai tarziu a trebuit decalotat din nou.
Mie imi spunea mama mea ca pe vremea cand eram noi copii, mamicile nu faceau asa ceva baieteilor ...si nu au mai fost nici un fel de probleme.

(5 ani si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

ok fetele,multumesc de raspunsuri,mi.am luat de o grija acum..eu tot studiez putzulica lui Marc dar mi se pare totul ok,asa ca..imi fac griji daca o sa fie cazul,la timpul potrivit...oricum o intrebare nu strica


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaP spune:

Baietzelul meu are 2 ani si doctorul mi-a spus ca nu trebuie facut nimic special in afara de baitza normala. Nu a avut nici o problema pina acum si sint convinsa ca nu o sa aiba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Eu zic sa ii spui pediatrei sa il decaloteze acum, nu mai astepta. Sau cel putin sa arunce o privire si sa-ti spuna ca e decalotat. La noi decalotarea a fost facuta la 5 luni si jumatate, culmea, fara acordul meu. Pur si simplu a facut-o fara sa ma intrebe si fara ca eu sa stiu ce urmeaza, credeam ca doar il consulta. A plans foarte putin. Atunci l-am boscorodit pe doctor dar acum ii dau dreptate, e bine sa faci decalotarea cat e mic. Mai tarziu iti trebuie acordul lui...
Dupa sau inainte de decalotare nu ai de ce sa umbli acolo, il speli regulat si nu sunt probleme, nu e nevoie si nici nu este indicat sa-l decalotezi la fiecare baie.
In ceea ce priveste refacerea pielitii dupa decalotare... eu cred ca se aseamana cu situatia himenului. Intr-adevar, se reface dar in foarte putine cazuri...:)
I-ati inima in dinti si decaloteaza-l cat e inca mic. La doctor, nu acasa.

Numai bine,
Florina & bb Tudor (1 an si 8 luni)



quote:
Originally posted by mamica dulce

ok fetele,multumesc de raspunsuri,mi.am luat de o grija acum..eu tot studiez putzulica lui Marc dar mi se pare totul ok,asa ca..imi fac griji daca o sa fie cazul,la timpul potrivit...oricum o intrebare nu strica


http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

La subiectul decalotare vor fi intotdeauna opinii pro si opinii contra. Pro vor fi de la mamicile din Ro pt ca medicii de acolo practica acest "sport". Opinii contra vor veni de la mai toate mamicile de afara sfatuite de doctorii lor ca decalotarea fortata la varste fragede nu e necesara ba chiar contraindicata. Punct.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Extras din lista de discutii a articolului "Igiena intima la baietei", il gasiti pe prima pagina la articolele despre bebelusi:
"[...]La nastere, preputul este de regula atasat de gland, la fel cum unghiile sint atasate de deget. Spre pubertate, penisul de obicei isi incheie procesul de dezvoltare, si preputul se va separa de gland. (8). Aceasta separare apare la timpul sau potrivit; nu exista o varsta prestabilita pana la care preputul trebuie sa fie separat de gland. Un medic intelept descria procesul astfel “preputul, de aceea, poate fi asemanat cu un boboc de trandafir care sta inchis ca un bot. La fel ca un boboc de trandafir, va inflori cand va veni timpul potrivit. Nimeni nu poate deschide un boboc de trandafir ca sa il forteze sa infloreasca” (9). Chiar daca glandul si preputul se separa in mod natural in copilarie, maginea preputului se dilata in mod normal doar de ajuns sa permita trecerea urinei. Acesta caracteristica nemaipomenita protejeaza glandul de expunere prematura la mediul exterior. Penisul se dezvolta in mod natural in timpul copilariei. Nu trebuie ca parintii, medicii sau alti ingrijitori sa manipuleze penisul copilului. Singura persoana care trebuie sa il retraga este copilul insusi, cand el va descoperi ca preputul sau este gata de retractare. Parintii trebuie sa fie atenti la oricine care incerca sa retracteze preputul fiului lor. [...]
Ingrijirea preputului Un penis natural nu are nevoie de o atentie deosebita. Preputul unui copil, ca pleoapele sale, se curata singur. Asa cum este contraindicat sa ridicam pleoapele ochilor ca sa spalam globul ocular, la fel este contraindicat sa retragem preputul unui copil si sa ii spalam glandul. Introducerea in apa curata, fara sapun, in timpul baii este tot ce e nevoie pentru a pastra curat un penis intact (25). Substanta emolienta de sub preputul unui copil se numeste smegma. Acesta este probabil cea mai prost inteleleasa si cea mai malificata substanta din natura, fara nici o justificare. Smegma este curata, nu murdara, este necesara si are beneficii. Hidrateaza glandul si il pastreaza lin, moale si suplu. Proprietatile sale antibacteriene si antivirale patreaza penisul curat si sanatos. Toate mamiferele produc smegma. Thomas J. Ritter, MD, a subliniat importanta ei cand comenta ca “Regatul animal probabil ar inceta sa existe fara smegma”(27). Exista studii care sugereaza ca cel mai bine este sa nu se utilizeze sapun pe gland sau in interiorul preputului. (28). Retragerea fortata si spalarea preputului unui copil distruge flora bacteriana benefica ce protejeaza pensiul de agentii patogeni daunaori care ar putea duce la iritatii si infectii. Cea mai buna metoda de a avea grija de pensiul unui copil este sa il lasati in pace. Dupa pubertate, barbatul poate cu grija sa-si limpezeasca glandul preputului cu apa calduta, conform propriilor sale nevoi.[...]"

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teresa spune:

Multumim mult,Parpalak. E foarte interesant si mie mi-a raspuns la multe intrebari. Am un baietel de 2 luni jumate si citind articolul postat de tine cred ca o sa optez pentru ne-decalotare Cu bine,


teresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Cred ca parpalak ar trebui sa posteze articolul asta peste tot unde se mai aduce vorba de decalotare. Poate, poate ar deschide ochii mamicilor prost informate. Am citit cateva povesti horor pe aici pe forum cum mamicile impreuna cu taticii si culmea, doctorii au decalotat fortat bietii bebelusi care urlau de durere. Si mai mult se mandresc cu asta si sfatuiesc si pe altii sa faca acelasi lucru.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput