Si mamicile au fost cindva "poznase"...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Eu aproape patru ani, sora-mea un anisor. Eu drac impielitat, sor'mea cuminte foc (cum e si acum). Ne-a luat tata pe mine de la camin si pe Tina de la cresa si ne-a lasat 2 minute in masina cit sa intre la Electrice sa cumpere niste baterii si becuri (tin minte pina mor, pentru ca atunci cind s-a intors si a gasit masina vreo 20 metri mai la vale si la doar juma de metru de un buncar de gunoi le-a scapat jos). E drept masina era parcata pe-o strada in panta mare (ma rog se cheama rampa...). Eu sar repede scaunul in fata la volan sa fac pe soferul de autobuz si-o aburc si p-aia mica pe scaunul din dreapta. Dacia Dacie dar eu voiam cu autobuzul asa c-am prins schimbatorul de viteze in mina si m-am apucat a trage voiniceste de el in toate partile cum am vazut ca face soferul de autobuz. La fel am facut si cu volanul care pentru mine la virsta aia era taman cit era volanul de pe autobuz pentru sofer. Evident masina a iesit din viteza si-a luat-o repejor la vale, direct inspre un buncar de gunoi. Noi doua in masina saream in sus de bucurie ca am reusit minunea. Un om care trecea prin zona, responsabil si cu prezenta de spirit, cind a vazut bazaconia, a impins repede sub roata masinii o bucata de bordura, reusind sa o opreasca. Cind l-am vazut pe tata venind, tzushti am sarit inapoi pe bancheta din spate dar aia mica tot in fata a ramas saracutza. Tata cind a intrat in masina i-a ars o palma(singura palma pe care a dat-o vreodata in viata lui). Si in ziua de azi cind ne intilnim, eu cu Tina, ne distram copios pe tema asta... Eu am carnet de 8 ani si conduc de ma rup iar ea nu e curioasa de soferie....

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Si eu mai incerc una. Nu din amintiri ci din ce mi-a povestit mama. Aveam vreo trei ani dar nimerisem la camin intr-o grupa de copii mai mari decit mine. Erau acolo citiva copii cu familii problema, mame batute de tati, scandaluri, etc.etc., treburi nasoale dar care faceau deliciul educatoarelor. Cind n-aveau ce face, cucoanele ii ispiteau pe cei mici sa le povesteasca una alta de pe-acasa. De ciuda ca eu nu intram in gratiile tovaraselor cu picanterii de genul asta, m-apuc eu de inventii. Si-i povestesc taman unei tipe care ne cunostea bine si stia ca locuim la etajul trei si ca sintem "famelie" serioasa, ca tata (cel etern calm si cu extraordinar de mult bun simt) a aruncat-o pe mama de la geamul bucatariei. Ai mei tocmai isi luasera masina si fusesera cu o zi inainte la iarba verde cu niste prieteni. Vine mama la sfirsitul programului sa ma ia acasa. Cucoana o intreaba "Vai doamna Rosu, e adevarat ce mi-a spus Dana?" Mama, mindra foc, ca vorba aia nu toata lumea avea masina pe vremea aceea, "Da, cum sa nu..." "Si cum va simtiti?" "Ooo, foarte bine, ieri am fost cu fam X la cabana Y...." pina la urma s-au lamurit ele ca vorbeau de treburi paralele.....

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Cind aveam vreun an jumate,m-am dus cu ai mei la strand;paturica era chiar linga bazinul unde tatal meu facea sarituri(la 2,5m)si eu priveam de pe mal.La un moment de neatentie am disparut subit!Din dorinta de a-l imita pe tata am sarit si eu,hustiuliuc in bazin....si din ce-mi povesteau ai mei dadeam din labute ca un catel si ma tineam la suprafata..
Apoi cind am crescut un pic,pe la vreo 7 ani,nu stiam inca sa innot,dar mergeam cu fratele si verisorii nostri la strand si saream de pe trambulina in bazinul de 4 m;unul din ei ma astepta cu colacelul ca sa ma scoata la mal si s-o au de la capat!
Si se pare ca veve imi mosteneste din plin placerea pt.apa!


Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piskot spune:

Vai, si eu am facut o pozna mare cand aveam vreo 5 ani. Eram singura acasa, cu cheia in gat, si m-am suit calare pe balustrada balconului, la etajul 3!!!!!
M-a vazut o vecina si m-a rugat cu frumosul sa ma dau jos. M-am dat, ca altfel nu mai eram azi aici !
Si acum cand imi amintesc ma trec sudorile reci pe sira spinarii !!!!
Am luat o chelfaneala de la mama, cand a venit acasa, si de atunci m-am lecuit !
O, Doamne, oare va face si Ruxy a mea pozne de genul asta ??? Eu sper ca nu !!!!!


Piskotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Hihhi!Piskotel,pe asta cu balconul am facut-o si eu,numai ca aveam vreo 7-8 ani,eram la et.4,ma urcasem cu picioarele pe balustrada si faceam echilibristica tinindu-ma de sirma de rufe(dar merita ca baieteii de la bloc ma "admirau"cu gurile cascate) si nu mi-a zis nimeni nimic ci doar m-a pirit tatei care m-a mardit!
Eu sunt sigura ca si zgubiliticii nostri vor face astfel de giumbuslucuri!Mie mi-e teama sa nu faca de altele,de care nu se faceau pe vremea noastra!!!!

www.marneysplace.com/xmas/line4.gif" border="0">
Sarbatori fericite si linistite!!
Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput