Bataia in scoli si gradinitze (bone?)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Incerc sa fiu cat mai clara ////
Eu am hotarat sa am copil relativ tarziu (la 32 de ani) si consider aceasta decizie ca asumarea unei mari responsabilitati. Fata de el, fata de societate, fata de Dumnezeu.
Din ziua in care s-a nascut am incercat si eu si tatal ei sa i oferim echilibru, droste, incredere, credinta. Asta chiar cu riscul unor controverse cu persoanele care ne ajuta cel mai mult- bunicii.

Cum as putea concepe/tolera ca o Doamna X sa mi LOVEASCA copilul????!!!!! sau sa mi l marginalizeze???? Cred ca ar fi ultima ei/lui greseala !!! Chiar daca in general sunt toleranta, in ce priveste ostracizarea copilul meu as merge pana la capat! chiar daca asta inseamna ca dna X sa ramana fara slujba... deci bani pt cresterea copiilor ei .. nu m ar interesa.

OKI, daca ar gresi copilul meu as fi incantata sa mi se spuna, astfel incat EU sa nu fac greseli in educatia fetitei mele. Consider gradinita, scoala parte activa in educatia copilului meu. DAR IN TERMENII MEI.
Nu pot spune ca sunt perfecta, dar nici nu as admite greselile altora, asa cum sper sa am si eu suficienta minte si noroc sa nu gresesc fundamental in educatia fetitei mele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy_kawasaki spune:

In primul rand bine v-am gasit este prima oara cand postez la acest forum.Ma numesc Catalina, am o fetita de 3 ani si 4 luni,Luana.Si noi ne confruntam cu aproape aceeasi problema. Am vorbit cu sotul meu la inceputul anului scolar trecut si am hotarat, ce-i drept cam tarziu, sa o inscriem pe Luana la gradinita.Sotul meu este din Belgia si nu a vrut o gradinita oarecare ci una aproape la fel ca cele din Belgia, din punct de vedere al curateniei si al educatiei. Prima categorie o vezi imediat insa nu ai cum sa ghicesti cum va fi viitoarea educatoare al copilului tau.Prima greseala a fost, desi sotul meu ma avertizeaza mereu, sa nu-l ascult si sa bag ceva in buzunarul educatoarei(si directoare in acelasi timp).Bineinteles ca apoi imediat a fost acceptata.Cand a inceput sa se schimbe vremea imi duceam copilul la gradinita cu masina, de ziua ei nu a vrut la munte mi-a propus sa-i iau o motocicleta si sa sarbatoreasca la gradinita cu ceilalti colegi si bineinteles ca am facut tot posibilul ca fiica mea sa se simta cat mai bine.Apoi a urmat Craciunul.Mi-a dat de inteles ca din moment ce suntem singurii parinti cu posibilitati sa cumparam noi cadourile pt copii.Nu am fost de acord am cumparat doar fructele.Iar in privinta vestimentatiei nu am fost nici noi nici Luana sa o imbracam in rochita alba si cu 3 m de beteala pe ea.A vrut o rochita rosie de Craciunita.De atunci a inceput sa se poarte foarte urat cu noi pentru ca nu colaboram zice ea.In plus face parte din nu stiu ce partid in orasul nostru si altceva nu face decat sa umble pe la primarie si la partid in timpul programului.
Pe vremea mea dascalii isi respectau munca si eu intr-adevar am cunostinte generale asta fara sa fi facut asa zisele meditatii si nu-mi amintesc ca parintii mei sa fi dat un ban in plus la scoala in afara de caiete si alte ce imi trebuiau.
Mare pacat ca nu-si iau munca in serios.Cat despre bataie cred ca as da profesorul respectiv in judecata.
Sper ca nu v-am plictisit.
Cu respect,
Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Cred ca l-as desfiinta. Ca profesor, ca om... E copilul meu si imi doresc ce este mai bine si mai bun pentru el. Nu mi s-a intamplat nimic de genul acesta pana acum (Tibi are 6.8ani si merge la gradinita cu program prelungit de la 2ani si 5luni). Acum , in ultimul an de gradi, este la o gradinita particulara, unde platim f.putin (60 Euro pe luna- cu engleza, gimnastica,calculator, educatie muzicala, o masa si o gustare incluse). Marea problema este ca in toamna merge la scoala si acolo sa vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa_35 spune:

Diana Maria,

Baietelul meu face 3 ani in luna mai anul acesta si sunt in prospectiuni pentru gasirea unei gradinite. Am vazut gradinita Waldorf din Piata Romana si mi-a placut dar parca as mai vrea sa vad si altele. Ce gradinita particulara este aceea cu 60 EURO/luna? Ma-r interesa ceva amanunte.
Multumesc anticipat,

Denisa si copilul Alecu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Denisa,
gradinita cu 60 Euro este in Constanta si se numeste "Piticot". Imi pare rau... Va pup, Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Numai la gandul ca cineva si-ar permite sa dea in copilul meu simt ca as fi in stare sa merg pana in panzele albe pentru ca respectivul, fie el si "pedagog" sa plateasca pentru asta. Mi se pare inadmisibil din partea unui educator sau profesor sa ridice mana aspra unui copil, indiferent de motive. Exista si alte metode. N-are decat sa-i scada nota la purtare sau sa-l elimine daca e chiar atat de obraznic. Copiii normali merg la scoli si gradinite normale, nu de corectie. Dar sa va spun ceva ce m-a socat de-a dreptul. Pe vremea cand eram profesoara la o scoala generala am auzit cu urechile mele cum unii parinti cu copii "problema" cereau ei insisi profesorilor sa le bata copiii mai degraba decat sa-i lase corigenti sau repetenti. Adica o eventuala pedeapsa corporala nu-i deranja catusi de putin, mai grav era sa nu fie afectata situatia scolara a copiilor... Respectivii parinti credeau ca profesorii se razbuna pe elevi punandu-le note proaste si le propuneau un alt mod de razbunare. Mie nu mi-a venit sa cred ca un parinte poate gandi asa, dar uite ca se poate.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Bataia nu numai in scoli si gradinite, dar si in CRESE!!!

http://www.evenimentulzilei.ro/social/?news_id=150113&PHPSESSID=a72d24ba79011223a5144505b5a7eb8f

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

Sotul meu este profesor la un liceu din oras si uneori vine acasa povestindu-mi ca l-a tras nitel de perciuni pe unul din elevi si avem intotdeauna divergente pe tema asta.ii explic ca mie nu mi-ar conveni deloc sa-mi atinga cineva copilul sau sa il puna in situatii jenante fata de ceilalti copii.imi doresc ca sebi,baiatul nostru,sa fie deschis cu mine si sa imi povesteasca tot ce i se intampla la cresa,camin.scoala ,liceu pentru a putea lua masuri da i se va intampla ceva de genul asta.de la toamna va merge la cresa si voi avea grija sa informez educatoarele despre parerea mea in legatura cu bataia pentru a fi sigura ca in caz de ceva voi putea sa le spun ca le-am avertizat si ca vor da socoteala gestului lor

LORI http://www.babiesonline.com/babies/s/sebipac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by loredanap

Sotul meu este profesor la un liceu din oras si uneori vine acasa povestindu-mi ca l-a tras nitel de perciuni pe unul din elevi si avem intotdeauna divergente pe tema asta.ii explic ca mie nu mi-ar conveni deloc sa-mi atinga cineva copilul sau sa il puna in situatii jenante fata de ceilalti copii.imi doresc ca sebi,baiatul nostru,sa fie deschis cu mine si sa imi povesteasca tot ce i se intampla la cresa,camin.scoala ,liceu pentru a putea lua masuri da i se va intampla ceva de genul asta.de la toamna va merge la cresa si voi avea grija sa informez educatoarele despre parerea mea in legatura cu bataia pentru a fi sigura ca in caz de ceva voi putea sa le spun ca le-am avertizat si ca vor da socoteala gestului lor

LORI http://www.babiesonline.com/babies/s/sebipac



Si eu, ca si majoritatea parintilor, banuiesc, as face moarte de om vis-a-vis de abuzurile fata de copilul meu. La mine la liceu, unde predau (este si scoala generala), se intampla abuzuri din clasa 1 pana in a 12-a. Mie mi-a venit o data un copil transferat de la un alt profesor, si, in discutia de acomodare, m-a rugat sa nu-l bat asa cum facea dl. profesor x (mi-a spus clar numele), si sa nu-l agat de cuier cu gulerul hainei, etc. Am ramas socata(nu m-am exteriorizat, desi poate ar fi trebuit s-o fac si fata de copil), mai ales ca era vorba de niste lectii de vioara. Si eu la randul meu am fost abuzata in aceeasi scoala, imi aduc aminte cum in clasa a 12-a ascundeam nuiaua profesorului ca sa nu ma mai bata peste degete, nu mai suportam.

Legal, in Ro, este interzisa bataia in scoli si este interzisa, de ex, colectarea banilor de la parinti de catre profesor, in orice fel de scop. Dar legea e una si ce se intampla in realitate este alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirod spune:

Ce a postat Ira mi-a adus aminte de o intimplare din clasa a 3a, 4-a - nu mai tin minte exact:invatatoarea l-a pocnit pe un coleg cu capul de tabla si a spart-o (era din fibra de sticla)si ne-a spus sa o sustinem cind se va scuza in fata directorului ca a dat cu aratatorul...si noi naivi si plini de frica am strigat in gura mare:'tovarasa a dat cu batul in tabla'...Si colegul meu a mai luat o mustruluiala mai tirziu ca 'are capul prea tare'...

DORIS

Mergi la inceput