Bataia in scoli si gradinitze (bone?)

Bataia in scoli si gradinitze (bone?) | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Cum priviti aceasta problema?
Cit de mult v-ar deranja daca ati afla ca fetitza/baiatul dvs este batut sau abuzat psihic (marginalizat, pus in situatii extrem de incomode, etc)?
Exista posibilitatea in Romania de azi sa-ti alegi invatatoarele si educatoarele in orice moment pe criterii de competentza?
Ati reclamat vreodata un educator/invatator pentru abuz fizic?
S-a luat vreo masura impotriva acelui educator/invatator?
V-ati mutat/muta copilul aflind ca acesta este batut?
Considerati bataia un abuz?

Haideti sa aflam parerile tuturor!!!
Va multumesc ,
Andrada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ha! Din pacate, in Romania secolului XXI, battaia este considerata ca facand parte din educatie! Toti vor sfintisori si n-au auzit de PERSONALITATE! Vor DRESAJ! Am avut copilul la doua gradinite particulare, la una era batut (educatoarea respectiva pana la urma a fost data afara), iar la cealalta neglijat si marginalizat (nu umblam cu masini luxoase si nu eram imbracati dupa ultimul ragnet al modei). La ultima gradinita, de stat, prima educatoare a dat in Alex, anul trecut a surprins-o mama dand in alt copil, deci cred ca este un obicei la ea! Doamna la care este acum este tinerica, contra bataii, dar, din pacate, se cam lasa influentata de cealalta, pentru ca nu este titulara. Ce pot sa spun, am vorbit cu o groaza de mamici si toate se confrunta cu acelasi lucru: bataia in gradinite. Am inceput sa ma intreb unde naiba gasesti in Romania o gradinita de stat unde nu se da in copii! Si DA, daca se mai da in copilul meu, voi face reclamatii:la directoare si la inspectorat! Cine nu are copilul la gradinita nu stie ce-l asteapta! Numai pentru ca ai un copil destept (mi-au spus asta toate educatoarele lui ), care termina repede ce are de facut si apoi se plictiseste si nu vrea sa faca decat putine bastonase (nu are rabdare prea multa la scris, recunosc) sa fie batut, mi se pare cam mult!!! Si DA, consider bataia un abuz!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Bataia este un abuz clar si de neacceptat! Nu as accepta asa ceva, sper ca aici sa nu fie cazul, dar mai stii? Bogdan inca nu e la gradi, dar mai tin minte cum a fost cand am fost eu la gradi. Pe mine m-a crescut bunica si eram un copil cuminte. Stiu ca m-a lovit peste fata odata o educatoare pentru ca am intors capul sa vb. cu o fetita din spatele meu si bunica-mea a facut asa un skandal a doua zi, a sculat toata gradinita in picioare, toate erau acolo prezente la scandal, in frunte cu directoarea, le-a amenintat ca le reclama de o sa fie date afara din invatamant dc. mai indraznesc asa ceva si nu m-a mai atins nimeni nicodata, desi mi-au zis ca "ce te-am batut noi etc.". Au zis, dar le-a fost frica, bunica-mea era prea "nebuna". Se stia care educatoare bate copii si tipa si care nu si am fost trimisa la cea care nu batea copiii, desi pana la urma tot m-a atins si ea. Era in anii '70, iar bunica-mea avea doar 7 clase si totusi nu accepta asa ceva, desi ea si-a batut copiii la vremea ei. Suntem in secolul 21, e cu atat mai de neacceptat.

ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Daca asa numitele cadre pedagogice nu pot educa copii decat cu bataia, ar trebui sa isi aleaga alta meserie si daca nu sunt in stare sa fie ajutate in acest sens (adica date afara, sa fiu mai clar!)
Din pacate nu prea exista mari posibilitati sa iti alegi educatoarea asa de usor la stat, unde chiar de la intrare trebuie sa cotizezi, ca altfel nu sunt locuri
Daca fiecare parinte al carui copil a avut de suferit de pe urma celor care ar fi trebui sa ii educe ar face macar reclamatie verbala poate ca pana la urma s-ar lua niste masuri.
Ramane alternativa gradinitelor particulare, unde este in general mult mai bine, dar peste puterile financiare ale celor mai multi parinti.
Cred ca orice parinte ar trebui sa isi retraga copilul de la gradinita daca acesta este batut si sa caute sa il duca in alta parte. Dar posibilitatile sunt foarte limitate si aici...
Sa speram ca aceste probleme sunt totusi cazuri izolate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Am inteles ca nu mai ai voie sa bati copilul nici acasa, sau???

Si astia mai indraznesc sa il bata la gradinita???

Vai, dar de ce nu aveti curajul sa mergeti cu copilul la un medic legist si sa intentati proces inpotriva educatoarei??? Eu asta as face.. De ce sa imi scot eu copilul din gradinita??? Mai bine scot educatoarea.. Eu asa cred ca e normal..


Cu drag

Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Cred ca as face un scandal monstru, sa aflu ca educatoarea imi bate copilul. Nu as accepta asa ceva! Sper sa nu fie nevoie. Mai avem cativa ani pana atunci, si poate sa mai schimba un pic mentalitatea in Ro!...Oare?
Numai bine!
Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Categoric bataia e un abuz.
Cred ca nici acasa n-ar trebui sa batem copii, cu atat mai mult nu e permis educatoarelor sau invatatoarelor sa faca asta.
Cum sa aleg educatoarea cand nici nu o cunosc atunci cand inscriu copilul la gradi, cand ma prezint umila cu pachetul la directoare in speranta inscrierii, nestiind nici macar in ce grupa va fi inscris?
Nu pot decat sa sper ca voi avea noroc de o educatoare buna.
Daca as afla ca bate copii cred ca as face scandal si nu l-as mai duce pana la schimbarea situatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

Asa este, baiaia este un abuz. Anul trecut a fost primul an la gradinita pentru fata mea si din cauza ca plangea ca orice copil in primele zile de gradinita, educatoarea, care nu avea mai mult de 23 de ani zic eu, a lovit-o peste fata. Acum sincer nu cred sa fi dat prea tare dar a fost suficient ca fata mea sa aiba cosmaruri si sa nu mai vrea la gradinita. Tot ce am indraznit sa fac a fost sa o mut la alta grupa fiindca imi placea gradinita pentru curatenie si mancare. Educatoarele nu le putem alege pana nu le cunoastem.
Acum are o educatoare pe care fata mea o adora .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina78 spune:

NU,NU,NU!!!!!!!!
Asa ceva nu as permite nici macar bunicilor , cu atat mai putin unei educatoare ce se pretinde a fi pedagoaga,psiholoaga sau ce mama naibii mai spun ca sunt.

Sincera sa fiu este prima oara cand aud de bataie la gradi'.

Am o colega ce are o fetita de 5 anisori,este la o gradinita particulara(plateste in jur de 5 milioane de lei pe luna si mai zilele trecute a sunat-o educatoarea sa-i spuna ca fetita ei a fost f. obraznica , a dat-o afara din clasa si i-a cerut permisiunea mamei sa-i dea cu ardei iute pe la gura.

In momentul ala am simtit cum mi se urca sangele la cap.Cred ca in locul ei as fi murit cu ea de gat , nu mai zic de bataie ca si asa m-am enervat destul.
Nu se poate asa ceva!
Este inadmisibil!
Se mai dau mari ca au nu stiu ce mari oameni angajati,care stiu cum sa-i ia pe copii,cum sa se poarte cand ei au de fapt o atitudine de ai impresia ca acum au coborat din copaci.
RUSINE!!!
CRISTINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flower spune:

Si eu consider bataia un abuz si mi s-ar rupe sufletul sa aflu ca [,] copilul meu a fost batut sau sa asist la o asemenea scena intr-o unitate de invatamant !!!
La noi , in Bacau , nu am auzit - personal - de asemenea probleme sau de parinti nemultumiti ... In plus , aici nu e prea mare 'bataie' pe locurile din caminele si gradinitele de la stat - cele mai vechi , dar modernizate si renovate - ci pe cele nou-aparute , la care merg fiicele primarului , ale doctorilor si copiii altor 'personalitati' locale... Poate acolo se da spaga pentru un loc , pe cand la mama la gradinita abia daca au cate 15-20 de copii la o grupa...
Nici eu nu am trecut prin asa ceva in copilaria mea ( hai , poate ca io oi fi fost 'protejata' ca mama lucra la caminul la care eram inscrisa , dar nici nu am vazut copii batuti de educatoare )... Trebuie putin tact , putina diplomatie , putina psiho-pedagogie , iar cine nu sta bine cu nervii trebuie sa se 'reorienteze' pentru ca pur si simplu nu poti face fata intr-o grupa in care se poate ca toti copiii sa vorbeasca in acelasi timp... De aia sporului aluia care se da cadrelor didactice ( parca 10% ) i se mai zice si 'de tzacaneala' !
Mai pe scurt , mi se urca sangele la cap cand vad imaginea bonelor care bat copii , pentru ca , repet , alte imaginni - pe viu - in alte circumstante nu am vazut...Dar nu stiu daca m-ar putea opri cineva ...

PS : Mi-am adus aminte de scoala generala , cand , la tabla fiind , dna invatatoare m-a pus sa-mi dau ochelarii jos si m-a prins 'oleaca' de par , ca nu fusesem atenta la exercitiu si gresisem rezultatul...Pe baieti ii tragea de urechi...La ce mi-a folosit 'tragerea de ciuf' ? Am fost mai atenta in viitor si , drept e , ca severa cum era ne-a invatat carte... Cu copiii mei ( sau ai altora , daca as lucra in domniu ) n-as proceda asa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Din pacate in Ro , mai exista mentalitatea cum ca "bataia e rupta din rai".
Si eu am luat bataie fiind mica la scoala, si numai de frica profesorului de mate am invatat matematica, chiar f. bine chit ca nu mi-a placut, iar parintii erau f. fericiti.
Daca as avea un copil care sa fie batut sau maltrata verbal la scoala sau la gradi..? Nu stiu ce as face cred ca........"as muri cu ea da gat!" vorba cuiva depe site!
Vio cea indignata!!!

Mergi la inceput