artistul mamei

artistul mamei | Autor: zara

Link direct la acest mesaj

micutul meu s-a apucat de pictat, dar dupa ce a mazgalit toate caietele disponibile si cartile de colorat, a inceput sa isi arate talentul pe peretii din casa...si vai, e casa inchiriata si am preluat-o de la propietar ca noua si acum arata foarte...colorata desi initial peretii in alb pur...stie cineva cum sa scot desenele suprarealiste de pe varul asta alb care nici nu stiu daca e din ala lavabil??de stiut, nu sunt creioane de colorat obisnuite, sunt unele in ulei care sunt cremoase si se imprima bine unde sunt "depuse". s-a confruntat cineva cu talentul copiilor? nu vreau sa varuiesc sa ma coste o gramada de bani, vreau o solutie ieftina va rog...
multumesc,

z.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Zara, poate chiar o sa-i placa proprietarului si chiar o sa va dea bani pentru asta deoarece dupa ce plecati voi de acolo o sa poate inchiria casa lui originala la un pret si mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

zara,
nu ai alta solutie decat sa incerci sa cureti pur si simplu cu un detergent, apa si burete, daca vopseaua este lavabila se poate curata putin, iar daca creioanele sunt din ceara ai sansa sa cureti chiar bine.
daca nu, te anunt cu tristete ca trebuie sa zugraviti, insa nu este o mare filozofie( atat timp cat tapetul de sub vopsea este nou si nu imbibabt in multe straturi de vopsea).
bafta la musamalizat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Avem si noi o artista in familie care adora sa-mi coloreze peretii ... cind nu are la dispozitie creioanele ei, trage un scaun linga biroul meu si imi fura cariocile ... din fericire peretii nostri se pot spala cu apa si detergent si i-am cumparat niste creioane colorate "washable", adica nu ramin pete ... este asa de pasionata de "pictura", incit ne-am hotarit sa-i cerem lui Mosu o tablita ca un fel de sevalet, cu creioane si pensule, desi se recomanda copiilor de la 3ani in sus si Sara abia implineste 2 la anul in februarie ...sper sa se indragosteasca de tablita si sa-mi lase peretii in pace ...

Mergi la inceput