Retete Montignac

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

TRUITES AUX AMANDES
PASTRAVI CU MIGDALE

Pentru 4 persoane
Preparare: 10 min
Coacere: 15 min

4 pastravi frumosi
80 g de migdale efilate (migdale maruntite-franjuit, pe verticala)
2 lamii
1 lingura de otet de Xeres (otet de vin rosu)
2 linguri de patrunjel maruntit
ulei de masline
herbes de provençe
sare, piper

- Preparati pastravii pentru gatit. Pudrati interiorul cu ierburi de Provençe (am explicat mai sus ce inseamna...) Sarati si piperati.
- Incalziti bine o tigaie antiadeziva pe un foc foarte mic cu 4 linguri de ulei de masline
- Puneti pastravii in tigaie si prajitii cel putin 6 minute pe fiecare parte. Pastrati-i apoi la cald in cuptor (termostat 2/3 - 80/100°C)
- Intr-o alta tigaie puneti o lingura de ulei de masline si rumeniti putin migdalele efilate. Sarati si piperati. Puneti apoi otetul
- Acoperiti pastravii cu otetul cu migdale si pudrati cu patrunjel
- Serviti cu o lamiie taiata in doua.

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

MOUSSE DE THON
(spuma de ton)
Preparare: 10min.

- 250g de ton natural in cutie
- o cutiuta mica de ansoa (anchois) in ulei
- 150g de masline verzi fara simburi
- 4 linguri de ulei de masline
- 3 catei de usturoi maruntiti
- 3 lingurite (mai maricele) de otet balsamic
- 3 lingurite (mai maricele) de mustar tare
- o lingura de smintina
- piper

Scurgeti tonul din cutie si maruntiti-l.
Puneti in mixer tonul, pestisorii (anchois) cu ulei cu tot, maslinele verzi, usturoiul, otetul, mustarul si smintina. Piperati.
Mixati pina cind obtineti o pasta omogena.
Pastrati la frigider pina in momentul servirii.

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gaby spune:

Drada Otilia, am salvat si eu din retetele tale (despre post, ca tot a inceput) si discutii... am vazut ca era o intrebare despre regim...poate le ajuta pe fete.... deci

"apoi, mai poti minca, tot la "glucide", daca tii post, (caci "lipidele", carne, lapte, brinza, oua trebuie excluse din post...):
Zacusca de vinete sau de ghebe
Ghiveci de legume (cu putina piine completa)
Supa de rosii, ciorba de zarzavat, crema de ciuperci, velouté de usturoi sau de praz
Paste neprelucrate "al dente" cu sos de rosii, ceapa, usturoi, ciuperci (dar fara parmezan)
Salate (de exemplu avocado cu rosii sau cu lamiie si masline, rosii cu castraveti si ceapa, salata de inimi de palmier, salata verde cu fasole verde si rosii, salata de ciuperci sau... de varza rosie, miam-miam)
Mincare de ciuperci, mincare de praz cu masline
Frigarui de legume (rosii, ciuperci, ceapa, ardei gras...) - sunt delicioase!!!
Varza calita, sau varza de Bruxelles
Andive prajite sau in salata
Spanac cu crema de soia
Vinete gratinate cu rosii
Piureuri de brocoli, de dovleac, de mazare sau alte legume (dar nu cartofi!) combinate cu gogosari in otet
Mazare, fasole verde, spanac, linte sau fasole uscata alba sau rosie

Ai de unde alege!!! Din pacate alimentatia nu este echilibrata glucide/lipide, dar asta-i postul!

din Montignac.
Se mananca la glucide.

Ingrediente:
*Cam 250 orez neprelucrat
*1 kg rosii, sau 1 cutie rosii in bulion
*3-4 cepe medii
*putin ulei de masline pentru a cali ceapa

Cum se prepara:
Orezul se spala se pune la fiert cu sare in apa rece.
Ceapa se taie marunt, se caleste in putin ulei pana se moaie.Se ia de pe foc
Separat se taie rosiile si ele marunt,se pun pe foc sa iasa un sos.Se da gust-sare, piper
Se pune sosul de rosii peste ceapa calita.Se amesteca, se da gust si se pune orezul fiert peste
Se pot pune si ciuperci.
Iese o nebunie!!!

MIC DEJUN:
<<<1 fruct(30' inainte),fulgi cereale,piine neagra,brinza vaci 0% grasime,lapte degresat,indulcitor sitetic
sau(doar in cazuri exceptionale)
<<<sunca/jambon/cirnati,brinza,smintina sau lapte,zaharina.
PRINZ:
<<<cruditati,peste/carne,legume permise(glucide bune),brinza
<<<salata ciuperci,pui fript,dovlecei gratinati,brinza
<<<cotlet porc,piure telina,brinza
<<<salata verde creata,pui la gratar,mazare verde,brinza
<<<sardine in ulei,cirnati francfurter,varza,brinza
<<<oua cu maioneza,antricot,vinete,brinza
<<<supa carne,rasol,napi/praz/varza,brinza
CINA:
-puteti minca la felul I o supa deasa din legume permise (napi,praz,telina,varza,etc)pe care o ingrosati pasind telina fiart de ex. si la care poti adauga si o lingura de smintina
<<<supa legume,zacusca,ochiuri,iaurt
<<<supa peste,sunca de Praga,salata,brinza
<<<supa legume,rosii umplute,salata,iaurt
<<<supa legume,pui cu maioneza,salata verde,brinza
<<<salata ciuperci,vinete umplute,salata verde,brinza vaci
<<<supa de ceapa,flan de ton,salata,brinza vaci."

gaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Uite ca am revenit cu o reteta pe care am facut-o sambata.DELICIOASA!

Faza 1
Snitele de porc
(ptr 4 persoane)

8 medalioane de porc
2 oua
2 linguri cascaval ras
sare,piper
ulei masline

Se spala carnea, se usuca,se sareaza si se pipereaza.Intr-o farfurie adanca se bat cele 2 oua impreuna cu casul ras.
Fiecare bucata de carne se da prin ou (ca la snitele) si se prajeste in tigaie, in ulei de masline.
Se serveste cu salata combinata.

Pofta Buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Retete de post in faza 1:

Salata de vinete coapte: 6 persoane
ingrediente: 4 vinete, 2 rosii, 4 linguri de ulei masline, 1 buchet garni : (patrunjel, cimbru, dafin) un catel de usturoi, 2 bucati de arpagic, sare, piper.
Taiati vinetele in doua si incizati usor, cu un cvutit, interiorul dupa ce le-ati spalat si sters.
Asezati-le intr-o forma, stropiti-le cu putin ulei si bagati-le in cuptorul incins la 200 de grade pentru 30 de minute. Dupa ce le scoateti scobiti pulpa cu o lingura. Curatati rosiile de coaja si scoateti semintele.
Intr-o tigaie puneti usturoiul si arpagicul tocat, la inabusit intr-o lingura de ulei de masline, adaugati rosiile tait in bucati, buchetul de garni si lasati 10 minute. Apoi scoateti garni. Sarati piperati, adaugati vinetele si mai lasati inca 30 minute la foc mic.
Bateti compozitia cu mixerul pentru a obtine un piureu, si lasti sa se raceasca. Se serveste foarte rece.



Salata gradinareasca: 6 persoane
ingrdiente: 1 kg. sparanghel scurt (alb sau verde), 250g fasole verde, 1/2 conopida cruda, 1 castravete, 1 legatura de ridichi, 1 salata, 1 ceapa mijlocie, 1 legatura hasmatuchi, tarhon, 1 legatura de creson (avind in vedere ca eu una nu stiu ce este cresonul nu voi folosi pur si simplu); Vinegreta: 4 linguri de ulei de masline, 1 lingura de otet, sare, piper

Fierbeti fasolea verde astfel incat sa ramana relativ tare(12 minute), si taiati-o in bucati de cativa centimetri. La fel si sparanghelul. Castrevetele se taie rondele fine. conopida se desprinde in buchetele si se opareste 2 minute in apa cu sare clocotita. Se prepara sosul vinegreta la care se adauga tarhonul, hasmatichi si frunzele de creson, ceapa tocata marunt. Se spala salata si sa taie fisii. se taie felii subtiri 1/2 din ridichi si se amesteca toate ingredientele. Se lasa 20-30 minute la macerat in frigider. Se decoreaza cu restul de ridichi.


Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Sos Rosii pentru spaghete
Faza I


500 g Piure de rosii la conserva
3 cepe mari
2 catei usturoi
20g basilikum uscat sau proaspat
3 linguri ierburi de Provence
150 g iaurt cu 0% grasimi

Ceapa si usturoiul se maruntesc, se pun in paharul de la mixer, se adauga putin apa; cu ajutorul mixerului se face o pasta omogena.la nevoie se mai adauga apa.
Pasta obtinuta se lasa la foc mic intr-o craticioara sau tigaie pana se evapora lichidul.
Se amesteca piureul de rosii, pasta de ceapa si usturoi, condimentele si iaurtul.
Se lasa la foc mic 30 minute.

Tip: daca nu gasiti iaurt cu 0% grasimi se poate face si fara.Iese foarte buna.
Se pot inlocui ierburile de Provance cu patrunjel.

Pofta Buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Marmelade pentru faza I

1.Marmelada cu mere si smochine

100 g mere uscate
100 g smochine uscate
2 lingurite suc lamaie
coaja rasa de la o lamaie
5-8 linguri apa

Se pun toate ingredientele in paharul de la mixer si se paseaza.Se pune marmelada in borcane de sticla cu capac,care au fost in prealabil trecute prin apa fierbinte.
Se poate pastra in frigider 8-10 zile.

2. Marmelada din fructe uscate si proaspete

200 g fructe uscate (prune,pere, caise, mere)
300 g zmeura (merge si cea congelata)
coaja rasa de la o lamaie

fructele uscate se lasa putin la inmuiat in apa rece.Se pun toate fructele in paharul mixerului si se omogenizeaza.Se aromatizeaza amestecul cu coaja de lamaie.
Se pune marmelada in borcane de sticla cu capac,care au fost in prealabil trecute prin apa fierbinte.
Se poate pastra in frigider 14 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

MONICA MULZUMIM DE RETETE!
mA TOT UIT PE AICI SA VAD CE A MAI APARUT DAR NU PREA VAD SA AIBA FETELE CURAJ SA SCRIE RETETE PT. CA SUNTEM DESTULE PE FORUM CARE TINEM ACEASTA DIETA!
fETELOR SCRIETI RETETELE PE CARE LE FACETI INTR-O ZI OBISNUITA ,NU TREBUIENEAPARAT SA FIE CA LA CARTE!
VOI SCRIE RETETA PE CARE AM FACUT-O AZI SI A IESIT DELICIOASA:

CARNE DE VITA LA CUPTOR CU MAZARE
CARNE DE VITA TAIATA BUCATI ASEZATA IN TAVA DE TEFLON , PESTE CARE AM ADAUGAT:CEAPA FOARTE PUTIN CALITA IN ULEI DE MASLINE STINSA CU BULION,LASAT LA INNABUSIT PUTIN TIMP PESTE CARE SE ADAUGA MAZAREA .
SE AMESTECA TOTUL SE MAI ADAUGA BULION SAU PASTA DE TOMATE , SE TOARNA PESTE CARNE SI SE DA LA CUPTOR . NU STIU TIMPUL PT. CA NU M-AM UITAT LA CEAS!

SPER SA AJUTE PE CINEVA!
PROPUNEREA MEA DE A POSTA RETETE PE CARE LE FACEM MAI DES ESTE PT. A NE ASIGURA CA NU AM INTRODUS 'CEVA' CE NU TREBUIA , MAI ALES NOI INCEPATOARELE , CRED CA AR FI BENEFIC PT. TOATA LUMEA!

SPOR LA SCRIS , SAU DACA NU SCRIE NIMENI CELE CARE SCRIEM VOM BANUI CA NU MANCATI NIMIC!
SANATATE MAXIMA , SI VOINTA!(PT. CELE CARE AU NEVOIE)

Ione`
www.saracut.go.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Buna idee Ionela,asa acum sa scriu ce am mincat eu ieri:

Ciuperci la cuptor

Am rupt coditele la ciuperci,le-am tocat marunt si le-am amestecat cu usturoi,putin ulei de masline,sare si piper.Am umplut apoi palariile cu compozitia asta,le-am pus intr-un vas de jena,am pus putina apa,asa pina la jumatatea palariilor si le-am dat la cuptor pina a scazut apa aproape de tot.
Le-am mincat cu salata de rosii,in care am pus doar sare.

E bine???Daca nu spuneti-mi unde am gresit!
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Super Ionela
Eu chiar asteptam sa mai sara cineva cu retete.

Observatie: la mine in carte scrie ca in prima faza sunt interzise:mazarea, fasolea boabe si porumbul.

Valentina ..super ciupercutele.daca le-as fi mancat la pranz as fi presarat pe ele si un pic de cascaval ras.

Supa de legume

Avand in vedere ca nu avem voie morcovi si cartofi se folosesc restul de legume si in ce cantitate doriti.Eu pun : telina, radacini de patrunjel, dovlecei, gulii, rosii decojite.
Se fierb toate legumele cu vegeta.Dupa ce sunt gata, se pasireaza (cu ce aveti prin casa) se mai dau o data in cloclot si se pune patrunjel taiat marunt.
Pentru ceilalti membrii ai familiei care nu sunt la dieta se adauga la servire: o lingura smantana si crutoane (pot fi si crutoane cu branza sau cascaval).

Pofta Buna

Tip: supa nu contine deloc grasimi; poate fi mancata seara fara probleme.Si mai e si satioasa. Eu cand imi fac, fac o oala mai mare si am pentru cateva zile.

Mergi la inceput