cu soacra cum va intelegeti?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

JIRIRO,draga,
A fost vorba despre soacre,in general.Eu cel putin asa am inteles.
Dar pentru ca subiectul a fost deschis de o femeie,s-a asumat ca e vorba doar de mama barbatului...
Sint sigura ca exista soacre care scot din fire si cel mai calm barbat!Am cunoscut si eu destule...
Si ai dreptate,va veni o zi in care si noi vom deveni soacre,eu am doi baieti,si nimeni nu poate sti cum voi fi...Sper doar sa nu devin si eu o cotoroanta,dar nu o pot garanta
Eu cred ca mamele care devin soacre dificile,pur si simplu l-e este greu sa se desparta de fiul care o viata intreaga depindea de ea,era ingrijit de ea si ,deodata,vine o STRAINA si i-l ia...
Cam atit...Noapte buna!!!

Love you all...
THEODORA,GIANNIS,ALEXANDROS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

Cand bine cand rau ma intelegAcum e iar rau.A sunat noaptea pe la ora 3 sa intrebe ce facem si a inchis telefonul dupa aia......Era suparata ca nu a mai sunat-o sotul si era suparata si cu ale ei si s-a gandit sa ne scoale noaptea sa ne spunaBineinteles ca sotul nu a mai putut sa adoarma si mergea dimineata la servici....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piskot spune:

Dragile mele nurori
Eu locuiesc cu socrela.(punct)Este o femeie delicata si sensibila (mai ales de cand s-a pierdut socru-meu)asa ca am facut eforturi si eu si ea sa ne intelegem bine.Dupa lupte seculare (care au durat vreo5 ani)am reusit sa ne cunoastem si sa ne acceptam una pe alta si cu bune si cu rele. A trebuit sa dau dovada de multa diplomatie si rabdare, sa las uneori de la mine si poate si ea lasa de la ea...cert este ca acum ne intelegem foarte bine....si mai ales de cand a venit Ruxandra pe lume.Ea a fost prima care a vazut-o, a stat cu mine toata noaptea la reanimare pana mi-am revenit din anestezie, m-a ajutat foarte mult cat a fost fata mica si acum ma ajuta la fel. Isi iubeste foarte mult nepoata, ea neavand fete ci 2 baieti.
Si cu toate acestea uneori tanjesc dupa putina intimitate si eu si sotul meu(desi socrela este o persoana mai mult decat discreta)Idealul este sa stai separat(si la o distanta suficient de mare), in casa ta, fara parinti sau socri pe cap...numai in vizita!Atunci te iubeste soacrea, cand te vede mai rar !
Pupici!

Piskotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Si eu am o soacra buna care ne iubeste mult de tot mai ales pe Rares care e nepotul mult dorit si la care-i face toate poftele!Va doresc o asa soacra!

Ione`

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Fetelor, intre mine si soacra mea se afla... OCEANUL!!!!
Ura!!! Cea mai mare realizare a vietii mele , in afara de copii, este faptul ca de 9 ani nu mi-am vazut soacra. YES!!!!
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Fetelor, eu mantzeleg bine, bine cu sokrela... ne gateshte papica buna, shi cind vrem shi cind nu vrem, norok cu al meu sotz care o mai ia la trei pazeshte, ca altfel ne-am face patratzi...ne-a ajutat la curatzenia de dupa renovarea apartamentului....e saritoare, cind e nevoie doar trebe sa deschizi gura shi sare.
In rest, nu se baga in casnicia noastra, se bucura pentru orice realizare de-a noastra shi e la locul ei.....se mai bosumfla doar cind nu vrem toata mincarea pe care ne-a pregatit-o.
Ne vedem o data pe saptamana shi sint multzumitzi, norok ca nu stam foarte aproape unul de celalalt...



danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Si io manteleg binew cu sokrella. Ne ajuta, si cu papika, curatenia...cand si cand cu bebeleul. E bine. Si isi vede de traba, nu comenteaza. Si kiar daca comenteaza stie ca nu askultam. hihihihihi

Luizax

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Soacramea, zisa MUTER de catre juma de Bucuresti se crede mama ranitilor si inteleapta pamantului.Ea le stie pe toate si daca la treburi tehnice mai recunoaste ca nu se pricepe la " scoala vietii" ca sa zic asa se crede no.1.Abia asteapta sa nasc ca sa se ocupe ea de nepot si mi-a spus de pe acum ca:" noi 2 ne vom certa daca nu faci ca mine".Mama mea e si ea o femeie suparacioasa care se oftica daca nu-i asculti sfaturile si cum cele 2 sunt mai mult decat opuse se pare ca..." viitorul suna bine".Sotul meu este topit dupa mama sa si chiar daca e de acord ca ea abereaza uneori, nu recunoaste nici in ruptul capului si ma scoate tot pe mine nebuna.Noi de 8 ani de cand suntem impreuna ne vedem zilnic sau cel mult la 2 zile cu ai lui iar de cand suntem casatoriti ( 1 an juma), zilnic facem curse intre noi, ai mei si ai lui.In rest..ne intelegem bine, ne tragem de sireturi ne distram chiar f bine dar totul pana la sfaturi( care sun mai degraba ordine).

Irinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Am fost cam rea inainte si nu am mentionat si aspectele pozitive ale relatiei noastre.Ea ne da de mancare aproape zilnic ( pana ne intremam noi cu banii), ea ne-a luat casa ( apartamentul ei l-a vandut si ne-a luat noua unul,ei unul si acum se strofoaca sa-i ia si fetei ei ceva)si ne iubeste extraordinar de mult pe amandoi.Si noi o iubim.
Mereu imi zice sotul meu ca sunt rea

Irinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

quote:
Originally posted by piskot

Dragile mele nurori
Eu locuiesc cu socrela.(punct)Este o femeie delicata si sensibila (mai ales de cand s-a pierdut socru-meu)asa ca am facut eforturi si eu si ea sa ne intelegem bine.Dupa lupte seculare (care au durat vreo5 ani)am reusit sa ne cunoastem si sa ne acceptam una pe alta si cu bune si cu rele. A trebuit sa dau dovada de multa diplomatie si rabdare, sa las uneori de la mine si poate si ea lasa de la ea...cert este ca acum ne intelegem foarte bine....si mai ales de cand a venit Ruxandra pe lume.Ea a fost prima care a vazut-o, a stat cu mine toata noaptea la reanimare pana mi-am revenit din anestezie, m-a ajutat foarte mult cat a fost fata mica si acum ma ajuta la fel. Isi iubeste foarte mult nepoata, ea neavand fete ci 2 baieti.
Si cu toate acestea uneori tanjesc dupa putina intimitate si eu si sotul meu(desi socrela este o persoana mai mult decat discreta)Idealul este sa stai separat(si la o distanta suficient de mare), in casa ta, fara parinti sau socri pe cap...numai in vizita!Atunci te iubeste soacrea, cand te vede mai rar !
Pupici!
Piskotel



Subscriu la ceea ce ai scris tu ,Piskotel.
Si eu m-am inteles foarte bine cu socrella pana sa intervina si ea in cresterea copilului meu. Noi stam in casa noastra, ei intr-a lor, ne vedeam sambata sau duminica, noi cu ale noastre, ei cu ale lor ... era perfect. De cand am inceput serviciul si se ocupa ea de copil, au inceput neintelegerile. Sunt convinsa ca relatiile bune se vor restabile cand il voi aduce pe Alex acasa la noi. Pana la urma e mama sotului meu, si vrea sa ma inteleg bine cu ea!

PS.
Am o prietena foarte buna, pe care in liceu, o poreclisem Piskot. De fiecare data cand vad nick-nameul tau mi amintesc de ea!

Mergi la inceput