GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris spune:

nou-nascut, nou-nascuta, nou-nascutzi, nou-nascutilor samd....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted by ariel_7000



nu te superi, nu?





nu ma supar. era o greseala din cuza foamei. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted by Oana_B

Am auzit si eu o expresie in mod frecvent:
"Majoritatea oamenilor au..."
"Majoritatea oamenilor a..." este corect
Subiectul determinat este "majoritatea" nu "oamenilor".


quote:
eu ma intreb de ce acum se foloseste expresia "la greu" (de exemplu in "maninca la greu", sau "am dat bani la greu"). parca pe vremuri (am plecat de mult) era "din greu".


Asta cred ca ni se trage tot de la manele





eu am auzit de curand ca ar fi corect si "majoritatea au".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

O greseala gramaticala des intalnita :
Se scrie: vreun, vreo si nu: vre-un, vre-o ... nu sunt filoloaga, dimpotriva , dar din cate imi amintesc eu, vreun, vreo sunt pronume nehotarate, deci cratima nu are ce cauta.

Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Mi-am mai adus aminte de o greseala: sant in loc de sunt


Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Interesant subiect...numai sa nu va luati de modul de exprimare liber-jmekeros practicat cu foc de noi forumistii,care mie personal mi.e taaaare drag...de fapt mi.e drag LA GREU!!

... o greseala pe care am sesizat.o de destul de frecvent este
i-mi/i-ti pare rau/bine etc

corect este IMI/ITI pare....pentru ca este o forma a pronumelui personal
(mie,imi,mi, tie,iti ,ti....
o alta chestiune ar fi cea a celebrului DECI folosit in exces in situatii in care nu este necesar.Acest DECI are rol de concluzie si se foloseste literar ca atare.Din pacate are sanse mari sa devina tic verbal.
DECI,este incorect sa se scrie "deci" la inceputul subiectului dezbatut...uuuuf sper ca m.am facut inteleasa...ca sa zic si mai clar, multa lume incepe sa vorbeasca folosind acest cuvant.
Ex.Deci,eu ma numesc...etc

o umila parere de fosta filoloaga



si am si eu o intrebare...cum pot sa scriu colorat???nu radeti de mine va roooog,dar mie nu imi iese faza in afara de faptul ca scrie intre paranteze culoarea pe care o vreau dar fara alt efect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

quote:
Originally posted by mamica dulce
si am si eu o intrebare...cum pot sa scriu colorat???nu radeti de mine va roooog,dar mie nu imi iese faza in afara de faptul ca scrie intre paranteze culoarea pe care o vreau dar fara alt efect



Selectezi cuvantul/textul pe care vrei sa-l colorezi, te duci la "Culoare" si alegi culoarea dorita si gata! De exemplu, daca vreau sa colorez in verde: "Ce mai caut eu la ora asta pe forum ca mi-e somn de mor?" , ar trebui ca in fereastra in care editez mesajul sa am ceva de genul: [ green] "Ce mai caut eu la ora asta pe forum ca mi-e somn de mor?" [/ green] ... fraza trebuie sa fie incadrata de cele doua tag-uri html: [ green] si [/green ]

Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted by bubutzu



-fetelor care este pluralul de la MANZ(pui de cal)?
se aplica aceeasi regula ca in cazul:francez-francezi(gresit-"ji");
japonez-japonezi;miez-?

Cristina




manz-plural manji

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted

doi de "ii" [b]



fara nume...asa, se zice "doi i" nu "doi de ii". asa cum nu zici "doi de lei",in loc de doi lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

quote:
Originally posted by Oana_B

Eu la "manz" zic la plural "manji", habar n-am daca e corect sau gresit. Si la "miez", cred ca e corect "miezuri"..oare?

Oana_B



da,ai dreptate,miezuri este corect.

miez-pl. mieziuri

Mergi la inceput