GRAMATICA

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by liv

quote:
Originally posted by Oana_B

Am auzit si eu o expresie in mod frecvent:
"Majoritatea oamenilor au..."
"Majoritatea oamenilor a..." este corect
Subiectul determinat este "majoritatea" nu "oamenilor".


Eu sint inca nelamurita in legatura cu asta. Am vazut acum citiva ani la tv o emisiune in care un reporter intreba lumea cum e corect: "majoritatea studentilor au luat examenul" sau "majoritatea studentilor a luat examenul"? Fireste ca a primit ambele variante de raspuns. La sfirsit, omul din studio care se ocupa cu explicatiile a spus ca forma corecta este "majoritatea studentilor au luat examenul". De ce? Pentru ca, in astfel de cazuri, acordul se face cu subiectul multiplu, in exemplul de fata "studentii", nu "majoritatea".

Livia



Livia,

Eu as spune ca daca analizezi gramatical si nu neaparat logic propozitia ta, reiese ca subiectul propozitiei tale este "majoritatea"....deci acordul predicatului se face cu subiectul....deci "majoritatea a luat" . Subiectul multiplu din cate imi mai amintesc eu respecta tiparul "Eu, Fanica si Maria am mers in piata"; deci in nici un caz aici nu este vorba de subiect multiplu.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

cine imi desparte si mie corect in silabe cuvantul "deschidere"?

des-chi-de-re
sau
de-schi-de-re?

eu cred ca varianta 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Eu am invatat la scoala ca se spune "Majoritatea studentilor au luat examenul" deoarece studentii sunt cei care fac actiunea si nu majoritatea.


quote:
Originally posted by liv

quote:
Originally posted by Oana_B

Am auzit si eu o expresie in mod frecvent:
"Majoritatea oamenilor au..."
"Majoritatea oamenilor a..." este corect
Subiectul determinat este "majoritatea" nu "oamenilor".


Eu sint inca nelamurita in legatura cu asta. Am vazut acum citiva ani la tv o emisiune in care un reporter intreba lumea cum e corect: "majoritatea studentilor au luat examenul" sau "majoritatea studentilor a luat examenul"? Fireste ca a primit ambele variante de raspuns. La sfirsit, omul din studio care se ocupa cu explicatiile a spus ca forma corecta este "majoritatea studentilor au luat examenul". De ce? Pentru ca, in astfel de cazuri, acordul se face cu subiectul multiplu, in exemplul de fata "studentii", nu "majoritatea".

Livia



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by carola

cine imi desparte si mie corect in silabe cuvantul "deschidere"?

des-chi-de-re
sau
de-schi-de-re?

eu cred ca varianta 2.


varianta 1:des-chi-de-re

Irina & Vevemica & margica(20) din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

sincer,eu folosesc varianta des-chi-de-re,dar m-am gandit ca nu e corecta si dupa ce am vazut o emisiune la tv unde erau niste explicatii din ceea ce am retinut eu era de-schi-de-re. avevarul e ca suna cam nasol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubutzu spune:

Fetelor cum este corect:
Am fost la petrecerea unui prieten de al lui Gabi.
Am fost la petrecerea unui prieten a lui Gabi.

de la Cristina si bb Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

"...unui prieten de-al lui gabi" ar trebui sa fie corect,cred.
Deja acest subiect are 14 pagini.Il voi incuia si in situatia in care doriti sa continuati discutiile despre gramatica,puteti initia un subiect nou.multumesc pentru intelegere.

Lia&Andrew

Mergi la inceput