Rosu in gat

Rosu in gat | Autor: mirelam

Link direct la acest mesaj

Voi ce dati copiilor pentru rosu in gat.
Andrei se plange ca-l ustura in gat de vreo doua zile.
A facut si febra mare (39,6) dar altceva nu are( adica sa-i curga nasul sau sa tuseasca).
In cazul asta, i-am dat nurofen de febra si fervex la pliculet.
Dar ce sa-i dau de gat ca ceaiul cu lamaie nu-l prea prefera iar bombonele de supt (gen strepsils sau oropivalone) nu prea sunt pentru copii?

(5 ani si 8 luni)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Mie mi-a recomandat medicul pediatru pastile de Tatum Verde sau albastru de metil.
Albastru de metil pus pe un cubulet de zahar.Eu m-am chinuit mult cu fetita mea care este mult mai mica dar a avut efect.
Daca este cu puncte de puroi atunci trebuie antibiotic.
Multa sanatate
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Buna Mirela,
Noua d-nul dr .Ursuleanu de la Budimex ne-a recomandat doar simptomatice(Nurofen/Panadol)daca vom face "rosu"in gat.Fara antibiotic.Daca lucrurile se complica si apare febra,copilul varsa,este inapetent atunci recurgem la antibiotice.Slava Domnului ca n-am avut nevoie!
Badijonarile cu albastru de metil sau tinctura de propolis sunt eficace,dar totusi nu vrei sa-l consulte si un pediatru avand in vedere febra mare?!!!
Sanatate multa,multa!
July si bb.Teodora-Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Rosu in gat de cele mai multe ori genereaza febra. Da-i un antitermic si pune-i albastru de metil (este f. bun).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Fara antibiotic, doar antitermice si albastru de metil.


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 2 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Antitermice si antiinflamatoare (panadol si nurofen), la febra peste 39 supozitor cu novocalmin (sau nevralgin picaturi - substanta activa tot algocamin), faringosept si badijonari cu albastru de metilen (se pare ca important este sa atingi amigdalele cu acest albastru- e neplacut, dar suportabil), vit. C si sirop Plantusin (natural). Eu am facut rost de niste betisoare din alea cu care se ia exudatul faringian si sotul meu ii pune albastru de metilen si rapid ii da in gat. Uneori, chiar daca nu e infundat si nu-i curge nasul pediatrul ii recomanda picatri de nas (colargol alternativ cu unele picaturi preparate care contin hidrocortizon, antibiotic si ser fiziologic - astea din urma pot fi inlocuite cu orice picaturi ptr. copii care contin antibiotic). Picaturile actioneaza local si reduce inflamatia. Daca tot mai face febra dupa 2-3 zile de medicamente, imi recomanda antibiotic.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Dragele mele
Vad ca aproape toate imi recomandati albastru de metil.
Stiu ca este bun DAR voi nu stiti ce copil am eu.
Acum vin si va intreb.
Cum reusiti voi sa le dati cu albastru de metil in gat ca eu nu reusesc in ruptul capului? Numai cand incerc sa-i bag in gurita betigasul sa-l ung si deja zice ca ii vine sa vomite. Nu sta sub nici o forma.
Cand ma gandesc ca trebuie sa-i fac exudat la sfarsitul lunii (la recomandarea medicului) deja ma apuca nervii de pe acum?
Voi cum ii pacaliti pe ai vostrii copilasi sa stea linistiti cand ii badijonati in gat?


(5 ani si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Draga Mirela,
Fetita mea nu are decat 1 an si fortata ar sta la badijonat.Dar cum baietelul tau este mai mare imi inchipui cat de greu iti vine.Pune-i pe un cub de zahar,cum zice Margot cateva picaturi de albastru si da-i sa suga.Sigur va ajunge si unde trebuie.Important este sa nu bea lichide dupa,sa lasi sa actioneze albastrul macar 1/2 ora.Nu te speria daca i se coloreaza urina.
De ce trebuie sa astepti pana la sfarsitul lunii ca sa-i faci exudat?Exudatul este bine sa i-l faci in plina boala,macar sa vezi daca trebuie sa sterilizezi focarul.Responsabil de acest "rosu" in gat poate fi si un streptococ care netratat corespunzator va avea urmari mai tarziu.
Acum ce mai face baietelul?
Sanatate multa!
July si bb.Teodora-Cristiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

quote:
Originally posted by mirelam

Dragele mele
Vad ca aproape toate imi recomandati albastru de metil.
Stiu ca este bun DAR voi nu stiti ce copil am eu.
Acum vin si va intreb.
Cum reusiti voi sa le dati cu albastru de metil in gat ca eu nu reusesc in ruptul capului? Numai cand incerc sa-i bag in gurita betigasul sa-l ung si deja zice ca ii vine sa vomite. Nu sta sub nici o forma.
Cand ma gandesc ca trebuie sa-i fac exudat la sfarsitul lunii (la recomandarea medicului) deja ma apuca nervii de pe acum?
Voi cum ii pacaliti pe ai vostrii copilasi sa stea linistiti cand ii badijonati in gat?


Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 8 luni)



Sincera sa fiu eu nu stiu sa-i dau (l-am facut sa planga si aproape sa vomite cand i-am dat eu). Sotul meu este expert in badijonari cu albastru de metil (si, are dreptate pediatrul cand spune ca astea sunt cele mai bune la rosu in gat) . Eu intotdeauna cand ii fac ceva care nu-i place discut foarte mult inainte cu el (baietelul meu are 3 ani si 10 luni).Ii explic ca este pentru binele lui (ca n-o sa-l mai doara nimic si o sa putem iesi in parc, la cumparaturi, daca face ca mine), negociez daca este cazul (daca faci asta, o sa mergem la calculator sau ne jucam cu jocul x). Uneori dureaza foarte mult (si incerc sa nu-mi pierd rabdarea), dar pe termen lung da rezultate (acum reusim sa punem picaturi in nas fara probleme, chiar si cand i-am pus picaturi in ochi nu a fost prea greu) . Cu pediatrul lui este prieten, dar chiar cand acesta nu este si mergem la spital el stie ca este pentru binele lui si coopereaza foarte bine (asta de vreun an si jumatate).
Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisa spune:

Diana are 5 luni si ii pun albastru cu ajutorul betisoarelor de urechi.
Inmoi bine in albastru betisorul si i-l pun pe limba. O murdaresc bine pe limba, cat pot de aproape de baza limbii, oricum ei isi sug limbuta si tot in gat ajunge.
Asistenta mi-a zis ca e super suficient asa.
Cand ii murdaresti limba, daca vezi ca isi face greata, il bati usor pe frunte si isi revine.

La noi a fost usor si eficient .
Succes.
Denisa si Diana (5 luni si o sapt)

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Nu stiu daca se gaseste in Ro, dar daca se gaseste eu recomand picaturile homeopate Meditonsin.Sunt excelente si foarte usor de administrat.Se pun direct pe limba cateva picaturi.Sunt placute la gust, Teodora mea le ia cu placere.Rezultatele sunt imediate.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput