tratament pentur crup

tratament pentur crup | Autor: gabrianah

Link direct la acest mesaj

baietelul nostru de 2 ani a avut deja de 2 ori crup( laringita dispneica) prima data cu internare 10 zile in spital.
mai trece cineva prin asa ceva, si cum faceti?
noi locuim de 2 ani in germania, dar aicea trateaza diferit fata de rominia. a incercat cineva ambele metode, si care e mai eficienta?
multmesc,
gabrianah

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

buna,ma bucur ca ai deschis acest subiect si noi am trecut prin asta si m.am speriat ingrozitor de tare,sper sa nu se mai repete niciodata.
La Marc,11 luni a aparut din senin,nu era nici racit ,nu tusea si deodata a ragusit si noaptea a inceput sa horcaie,nu mai avea aer,facea atat de urat ..a fost cumplit.L.asm dus imediat la un spital ,i.au pus in fund un supozitor si apoi am fost la alt spital de copii(noroc ca e relativ aproape) si acolo inca un supozitor saracul si ne.a trimis acasa chit ca horcaia copilul .. cu mentiunea ca in caz de criza sa.l scot la aer rece.
asta era pe la 2 noaptea,la 5 alta criza,la medic a doua zi ..reteta tot aer ne.a datsi cand am ajuns acasa l.a scapta barbatu.meu pe Marc in cap asa ca repede la spitalul de copii unde ne.au tinut trei zile cu singurul tratament doua supozitoare si inhalatii cu apa sarata!!!!!
rezultat:

...am schimbat medicul si al doilea ne.a dat tratament cu antibiotic care l.a pus pe Marc pe picioare.

uf,am scris toata povestea asta pentru ca trebuia sa ma descarc,gabrianah si toate mamicile care au trecut prin asta sigur inteleg ce am simtit cand mi.am vazut copilul in brate albastru ca nu putea sa respire.

Medicul a zis ca acest tip de laringita poate aparea oricand pana la 6 ani asa ca orice tratament ar fi binevenit.

pupici si multa multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

ia te uita!!!! tocmai ti.am vazut profilul si ..überaschung!!sunt vreo 30-40 de km intre noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Dragi mamici, ma pot considera o veterana in aceasta problema. Fetita mea a facut prima data la 2 ani si 4 luni si de atunci in sezonul rece face mereu de 2-3 ori. Si baietelul meu (aproape 2 ani) a facut de 2 ori ca a luat de la ea. Eu m-am obisnuit, nu ma mai alarmez prea tare. Aici in Romania li se face o injectie (de obicei dexametazona sau hemisuccinnat de hridrocortizon) care sa face si in caz de alergii, ca sa usureze respiratia. Ei fiind micuti se pot sufoca din pricina ca se umfla laringele. Ii ajuta foarte mult si aproape ca opreste tusea. Aburul ajuta foarte mult de asemenea. Eu fac abur in bucatarie (pun niste oale cu apa pe aragaz) si stau acolo un timp cu copilul. Sau cu fetita cea mare (4,6 ani) ma bag sub un prosop mare si respiram impreuna "aburel". Isi revin cam in 4-6 zile, dar in urmatoarele zile le dau Prednison (doza pt copii) la 12 ore si evit sarea in mincare. De obicei li s-a dat si antibiotic (Ospamox sau Augmentin) Toate astea le stiu de la medic, am fost de multe ori la spital sau am chemat salvarea in toiul noptii. Ultima data au avut in septembrie, deci cum vine sezonul rece, si pot sa mai faca pina in primavara.
Nu va speriati, dar trebuie sa stiti ca in general copiii care fac o data o sa faca mai mereu in sezonul rece pina la virsta mai mare. Fetita mea deja nu mai tuseste foarte rau cind are crup, ca e mai mare, dar n-am scapat de asta. Doctorita ORL m-a spus ca in general 10% din copii face acest crup si cei care fac o data sint predispusi sa-l mai faca. Sa observati semnele care indica aparitia unui crup - nas infundat, stranut des, usoara febra (dar nu intotdeauna). Semnele sint cele ale unei raceli obisnuite, insa tusea apare mai mult noaptea, deci sa fiti atente.
As dori sa nu existe boala asta pentru ca e destul de stresanta (e cauzata de un virus care afecteaza laringele), mai ales cind ai bebe mic, dar din pactae asta e situatia. Eu nu am stiut ca exista asa ceva pina cind n-a facut fetita mea. Multa sanatate!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcm spune:

Ca si Banti, we've been there, done that in fiecare an cu baietelul cel mare care are trei ani. In plus, el intotdeauna face faza grava a bolii descrisa de Mamica Dulce care se numeste stridor si care se manifesta prin probleme respiratorii grave (copilul nu poate respira). Fiind o boala virala nu exista practic decit tratamente paliative, adica steroizi pentru limitarea inflamatiei laringelui (care e cauza problemelor respiratorii) si antitermice pentru controlul febrei (daca e). Ajuta la reglarea respiratiei o sursa de umezeala (care din nou decongestioneaza laringele) fie calda (din aburi) fie rece, din frigider (adica se plaseaza copilul in fata usii deschise a frigiderului). In cazul nostru, ca in legile lui Murphy, actiunea se petrece numai noaptea, de preferinta vineri spre simbata, si deci am incercat personal si aburii si frigiderul (care surprinzator e mai eficient). Antibiotice se prescriu aici numai daca doctorul banuieste si otita (ear infection). Vestea buna e ca crupul se face numai la virste mici, la cei mari transforminduse intr-o simpla raguseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Ma inscriu si eu pe lista "crupistilor". Afectiunea e virala, deci se trateaza cu "indiferenta", din pacate.
Fata mea a facut crup prima oara la 10 luni, criza a fost severa si am ajuns de urgenta la spital unde a fost la "intensive care" o noapte si inca 2 zile in spital. Tratamentul a constat in izolarea patutului cu un cort de plastic transparent in care bagau oxigen 100% la temperatura scazuta. Cind avea accese de tuse mai grave ii mai baga cite un bronhodilatator prin tubul de oxigen.
Ajunsi acasa, a tusit vre-o luna, in special noaptea aveam repriza de tuse de 2 la 3. Nu i-au administrat nici un alt fel de medicament, ni s-a spus ca organismul isi va reveni de la sine.
Cum s-a mai spus, in situatii de criza o scoteam pe balcon sau deschideam congelatorul sa respire aer rece. Am incercat si solutia cu aburi calzi, dar mai eficient este aerul rece.
Copii care au facut crup o data, au sanse de a fi mai sensibili la afectiunile aparatului respirator, ceea ce s-a adeverit. Partea buna este ca organismul se intareste cu virsta, ajungind ca la 7-8 ani sa nu mai fie atit de sensibili - si asta s-a adeverit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

dragelor!ce ma bucur ca ati scris! ce bine e sa nu fii singur!!
iarna trecuta a fost prima noastra criza,la vreo 2 zile dupa o iesire de 10 minute pe ger ( seara)..intr-un fel simt ca eu "l-am imbolnavit" avea 1 an si 3 luni si erau ceva "minusuri" afara. supozitoarele cu cortizon ce le-am primit de la dr. nu au ajutat, in spital ne-a facut cortizon intravenos si antibiotic intravenos, doar asa au cedat simptomele.
a doua oara a fost in toamna asta, tot asa, ne-a prins seara in padure mai subtirei imbracati. dar a trecut doar cu supozitor acasa( in 2 nopti) ,aburi de musetel in casa, cu dormit noaptea cu geamul deschis, si rugaciuni.
Mamicile din Rominia, care e doza de Prednison ce se da ( pastile de 5 mg) pe kilogram corp? stie cineva, sau de ex, pentru copil de 2 ani?
multumiri si pusici.acuam ma duc sa ma joc:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

dcm ai fost o dulce cu legile lui Murphy..adica noptile de vineri spre sambata...la noi s.a petrecut in seara cand am implinit un an de la casatorie,zi asteptata de vreo juma' de an...
asta ca sa vezi ce tzeapa mi.a tras Murphy
o sa sarbatorim la doi ani si seara de anul asta,evident ca s.a dus pe apa sambetei si am lasat.o balta apoi...

pupici de la Anca si Marc...fara crup acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

stiu ca in rominia(in general), de la cele mai mici suspiciuni de laringita( voce ragusita, tusea mai latratoare seara) nici nu se sta pe ginduri si se incepe cu prednison tabletute de 2 ori pe zi , pentru a preveni un acces in timpul noptii.pe linga asta ibuprofen sau paracetamol, si nelipsitul antibiotic.
Aicea in germania, ce am vazut e ca nu se da prednison decit cind respira greu in repaus ( e drept ca aicea supozitoarele au 100 de mg, nu 5 mg cit o tabletuta) .
(Plus ca prednisonul il agita de numa´´ numa.)
Se poate ca tabletutele alea mici sa fie mai eficace decit supozitaorele de aicea? ? ( cam asta e nelamurirea mea ).
Banti, te rog zi-mi daca de fiecare data primeste copilul injectie cu hidrocortizon si apoi tablete acasa? au fost dati in care au ajuns doar tabletele, si in ce doza. adica cind simti ca face din nou crup, ii dai repede tablete de prednison?sau astepti sa se trezeasca noaptea tusind ?
scuzati pisalogeala

numai sanatate la scumpici, si sa le intareasca Dumnezeu trupurile micute!

sotii vostri cum reactioneaza ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Draga mea, aici injectia cu dexametazona se face imediat cum ajungi cu copilul la spital sau le face medicul de la salvare daca ii chemi. Predison le dau 1 si jumatate la 12 ore in prima zi apoi doza se scade treptat, cite 1 la 12 ore in ziua a doua, o jumatate la 12 ore in ziua a treia, si in a patra zi ii mai dai jumatate, si se evita sarea in mincare. In cazul nostru aburul cald ajuta mult, dar aici le face injectie neaparat si eventual le mai administreaza niste aerosoli la spital. Dupa 2-3 ore le da drumul acasa. Data trecuta eu nu i-am mai dus la spital, le fac injectia acasa si cind sint mai bine ii duc sa-i vada medicul. Iti spun sigur ca dexametazona sau hemisuccinatul de hirocortizon ajuta mult, aproape ca nu mai tusesc gros, devine o tuse normala pentru ca laringele nu mai e inflamat. Apoi are simptomele unei raceli obisnuite, dar aici se da si un antibiotic pentru a preveni eventuale complicatii. Sint doua feluri de crup, unul care se manifesta cu tuse ragusita si stridor doar o noapte si altul care dureaza mai multe nopti, de aceea Prednisonul e bun ca previne o noua criza. Daca mai ai intrebari te rog sa mi le pui. Nu te invinovati, copilul face crup pentru ca e ceva viral, nu conteaza cit de gros e imbracat.
Sotul meu s-a obisnuit si el cu situatia, acum nu ne mai speriam prea tare, si deja fetita mea, care are 4,6 ani nu mai afec tuse asa violenta, si ii apare dimmineata nu noaptea ca pina acum. Cind cresc crupul devine mai usor suportabil si de catre copil si de catre parinte.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

draga banti,
mersi mult de lamuriri.
am citit si eu pe internet despre crup, si cu taote ca zice ca ii virus, si n-ai ce-i face, eu am observat o corelare intre aerul foarte rece inspirat si apritia bolii, tu nu?sau cel putin , face mult mai sever cind a fost foarte frig afara.
mersi de incurajari.
alta intrebare : am uitat citi ani are baietelul vostru. deci, la 2 ani si 3 luni cit are al meu, doza de tablete ar fi 1 jumate la 12 ore?
ar trebui sa cer si eu de acasa niste cortizon..Doamne da sa nu am nevoie de el!
zi-mi , injectia o faci in fundut?
si de fiecare data fac crup asa grav?adica nu ajung numai tabletutele?s-a intimplat sa "simti " ca respira mai greu sa incepe sa tuseasca mai altfel si sa ii dai tablete si sa treaca?
ai observat cumva daca li se misca si cutia toracica aiurea cind respira, sau e nu mai tusea de vina?
mersi mult.

Mergi la inceput