V-ati intoarce in Romania?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Frumoasa intrebare!
Felicitari ptr. ca ati postat-o si ati avut asemenea idee sa faceti un astfel de sondaj.
Eu am raspuns ca m-as mai intoarce ,in conditiile in care as castiga ca si aici,dar as mai aduga si in cazul in care societatea ar fi una in care sa poti trai civilizat si cu siguranta legii,macar astea sa fie indeplinite.
Nu stiu ce ar putea fi mai frumos decat sa traiesti acolo unde te-ai nascut,crescut,de unde iti sunt RADACINILE,sa fii demn ca apartii unei istorii,unui pamant,unei culturi si sa-ti inveti copiii sa fie mandri de tara lor.Eu unde am ocazia,cu cine vorbesc,ma refer colegi de servici,le povestesc despre Ro. cu tot ce a avut(si ce are) ea mai bun si multi au cuvinte de apreciere.
Din pacate din cauza politicienilor hulpavi si a politicii, totul ramane o speranta de viitor ca tara noastra sa fie asa cum ar fi normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Nu. Atata vreme cat nu se termina cu coruptia care domneste in tara in nici un caz. Nu stiu daca va scapa Romania de boala asta asa de curand insa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

NU!
Viata mea este aici alaturi de sotul meu si copii nostri. Singurul lucru care ma mai leaga de Romania sunt parintii, sora si fratele meu. In rest nu am nici un viitor acolo, nimica.
Asa ca raspunsul meu este NU!

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani siElena Maria 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Va admir pe toti cei care ati avut puterea si taria sa plecati din tara.Ne-ar place si noua sa plecam pt ca ne-am saturat de mizeria si mitocania din Romania dar nu vem puterea voastra...

Gabi si Simonica de 2 anisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Nu,nu m-as intoarce...nu stiu de ce am senzatia ca niciodata nu se va schimba ceva in bine in tarisoara noastra.Sunt prea multi sacali,unii din ei ne reprezinta la ambasadele Romaniei in toata lumea [bang.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Pt Camelia:
Camelia draga ai fost atat de sadicuta, macabra, ... inicat m-ai facut sa rad de numa ... .
Acum ma pun sa citesc in continuare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Buna!
Felicitari adminului care a adaugat aceasta sectiune (sondaje de opinie), dar si pt intrebarea asta.
Eu am raspuns "m-as intoarce, dar deocamdata nu" (sau ceva in genul asta). De ce? Eu cred ca-s o plangacioasa dupa fusta mamei. Glumesc, ca la cat ma cicaleste ... chiar nu pot sa plang. Poate inadaptata ... mai degraba. La naiba ca mi-e capul tot in Romania si ma tot gandesc la prieteni. Eram odata intr-un bar (crazyPianos), atmosfera taaare faina si sotul imi spune "sti ce-as vrea? Sa fie aici si Ina si Sanyi" (cei 2 ne sunt prieteni tare buni). Asta da raspuns. Deci eu vrioam sa uit de casa, de prieteni, sa acult muzica si sa dansez otara si el ma trage in butoiul cu melancolii balegoase (scuze, dar asa e expresia) ca parca nu acolo stau mai tot timpul. Multi imi spun ca nu stiu cum e in Ro, ca imaginea am pus-o undeva sus, ca eu cred ca-i totul frumos, dar nu-i chiar asa. Vedeti ca homepage-ul meu e revistapresei, deci in fiecare zi citesc ce-i nou acasa. Evident ca in timp ce citesc simt cum incep sa ma enervez si uneori mai scap cate o perla, iar cand venim acasa trebuie sa inghit toate gazele de la toate masinile si tot praful de pe strada, sau sa-mi tin bine gura si sa ma super controlez cand din nefericire am treaba cu vre-o institutie de-a statului sau cate si mai cate. Cred ca in mare stiu cum e acasa si se pare ca fac parte dintre putinii oameni batuti in cap, plangaciosi, inadaptati care vor sa se intoarca. De ce deocamdata nu? Asa ne-am hotarat sa stam daca putem 5 ani aici. Poate dupa acesta perioada o sa putem cere ceva viza pe o perioada ma lunga ~10 ani(acum e anual), daca obtinem, mergem in Ro, facem ce vrem acolo, vedem daca ne ies pasentele, iar daca nu, macar stim ca aici nu-i asa greu s-o iei de la zero, deci avem o portita. Asta-i acum. Unpic nesiguranta, dar asta e.
Oricum o sa fie, da Doamne sa le fie tuturor bine, iar oamenii din Roamnia sa se trezeasca (nu, nu intru in chestii de politica, desi ma cam mananca degetele).
Toate cele bune si cei care-s nehotarati ca noi, le urez sa se dumireasca cat mai repede ce vor (mie nu-mi prea place "corpore adest animo abest")!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Unde sa ma intorc???

Mai este satul de unde am plecat "Acasa"?

Satele din care au plecat germanii pot fii caracterizate intre timp ca fiind "citeva case intre ruine".
Prietenii mei germani sint TOTI aici, cei romani in mare parte. Generatia mea din satul si orasul unde am locuit a plecat toata. Nu mai recunosc satul, sunt numai daramaturi, pe strada oamani necunoscuti. Ce a mai ramas asa cum a fost este doar cimitirul, asta e totul ce imi aminteste de vremurile din trecut.

Cind ai riscat o data viata ca sa pleci (eu am fugit printre gloante) oare mai poti gindi de a merge inapoi?

Aici sunt acasa, in Romania mai merg din cind in cind, imi place cind merg, dar cind vad mizeria, nedreptatea, si necunoscutul... deabia astept sa ma intorci acasa, aici unde sunt acuma.

In Romania cnd mergi nici macar nu iti vine sa mergi pentru ca toti asteapta sa le dai ceva. Inainte erau lucruri marunte, acuma sunt banii. Npi in orice caz ne-am redus mult drumurile spre Romania, inclusiv ce priveste vizitele. Dar definitiv nu as mai merge in nici un caz.

Cu drag Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Eu sunt de un an in Olanda si m-am mai dus in vizita de vreo trei ori in Romania sa-mi vad mama, sora, fratele, prietenii dar sincera sa fiu sa mai traiesc acolo nu as mai putea...cum spunea cineva de pe forum s-au schimbat multe si nu in bine neaparat. In primul rand mi s-a parut intoarcerea la deservirea politica de pe vremuri prea mare...e ca atunci, dar in loc de PCR avem PSDR, si cultul personalitatii la fel-vezi Adrian Nastase, de altfel pe mine chiar ma dezgusta jocurile astea politice care afecteaza in primul rand omul obisnuit care trebuie sa se lupte cu preturile si facturile...sincer prefer Olanda unde spitalele sunt civilizate, unde statului chiar ii pasa de copii, nu va pot spune cat de mult m-au ajutat moasele si doctorul si asistenta, mai ales ca aici il am doar pe sotul meu care este olandez si bineinteles pe micutza Freya (de doar 5 zile)...mi-este si groaza sa ma gandesc ca as fi nascut acasa in Bucuresti la Municipal probabil, unde a nascut si sora mea si mi-aduc si acum aminte cand am fost sa o vizitez cum arata de ruginit patul si asternuturile vag curate...desi platise vreo 10 milioane doctorul si alte spagi de rigoare la asistente...NU, MULTUMESC!

Romania mea este in suflet si arata ca duminicile petrecute cu bunicul meu sau iarna cand mirosea a mere coapte si cozonaci la tara unde faceam sarbatorile...casa mea este acum aici!

Romanca voi fi insa toata viatza si nu mi-este rusine si fetitza noastra va fi botezata ortodox si va vedea Romania unde am familia si va invata romaneste, dar asta este cu totul altceva!

multumesc pentru rabdarea de a citi atat de lunga mea pledoarie, dar simteam ca trebuie sa spun asta, cu drag Lena si micutza Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandanescu spune:

Si noi ,si noi ne vom intoarce in ROM,si va spunem si cind...Cind o cezariana si 5 zile de spitalizare,sotul avind voie sa stea linga mine din prima zi pina la iesire iar,fetita sa fie linga mine tot timpul ,prietenii familia sa aibe acces in salon[nu sa vb cu ei printr-un gemulet ca la puscarie]....daca vreti mai spun ,ca am avut zilnic schimbat cersaful fara nici o spaga si nimeni nu a urlat la mine daca am cerut o informatie.....Si pentru toate astea am platit doar 12cad adica in jur de 250 000 de mii cred ca nu ma insel si asta pentru ca am avut tel in camera sic.Cu 250 000 tatici din ROM ati putut pacali portarul sa va lase sa intrati in spital?

Sa fiti iubiti !

Mergi la inceput