Va rog sa ma ajutati!!!

Va rog sa ma ajutati!!! | Autor: laura miu

Link direct la acest mesaj

Stiu ca nu are nici o legatura cu tema noastra, dar va intreb in numele unei colege care este cumplit de speriata dupa ce tocmai s-a luat rezultatul la papanicolau si i-a iesit III...
daca cumva stiti ce implicatia are acest rezultat m-as bucura sa-i spun cate ceva despre el, stiu ca tb sa mearga la dr., dar nu mai are rabdare pana ajunge la el...
ea are 35 ani..si crede ca poate sa fie cancer..voi ce credeti!!!

multumesc din suflet..pupici
laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

rana pe col si ceva infectie...in nici un caz cancer. O buna prietena a mea a trait o drama in urma unui astfel de test ...i-a iesit III si dr i-a spus sec la tel...posibile celule canceroase veniti peste 2 sapt la
Mi-a spus dupa aia ca a mers de nebuna pe strazi o zi intreaaga gandindu-se ca are cancer si ce face eaa la 27 de ani cu asa ceva. a schimbat dr, care i-a explicat cum e cu testul asta..exista 5 stagii, 1 are cam toata lumea, 2 tb investigat, 3 tb tratat, de la 4 incolo se complica treaba... oricum a refacut testul in alta parte, a cauterizat rana de pe col si inca isi aminteste cu groaza ce trait atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura miu spune:

multumesc f mult ptr raspuns asa am zis si eu..ca e rana pe col..
ea chiar a avut rana pe col si infectie, mai demult intr-adevar, si tocmai acum a fost sa-si faca acest test..i sa propus de la laborator sa faca chiuretaj biopsic..
oricum tb sa mearga la mai multi dr.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

testul este si in functie de varsta. Daca nu ma insel dupa 30 de ani e normal 2.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SinzianaN spune:

Eu am inteles ca daca ai cel putin o nastere la activ nu mai are cum sa-ti iasa clasa I. Stie cineva daca asa este ? Nu de alta, dar l-am facut acum o saptamana si mi-a iesit clasa II (e drept ca am si o rana pe col). Multumesc
Sinziana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Eu am facut Papa acum 1 luna si mi-a iesit II. Prof Ancar mi-a zis ca e normal pentru varsta mea (30 de ani) si ca a iesit asa din cauza bacteriilor de pe piele (care exista si coabiteaza bine merci cu noi). Mi-a spus sa repet testul din 3 in 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

De fapt depinde si ce iti gaseste in urma testului. Ca la II poti avea rana pe col dar poti avea si infectii usoare cu astfel de bacterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Buna fetelor!
Mie mi-a iesit acum 3-4 ani III (aveam 25-26 de ani, si nu am idee daca e importanta varsta). Numai ca eu aveam o rana imensa pe col, doctorii au categorisit-o "Vai ce rana urata...Mai ales la varsta ta...". Adevarul e ca nu avusesem nici o nastere si nici un chiuretaj, ceea ce era ciudat. Oricum aveam si candida si toate aceste bucurii se intretineau una pe alta. Intai am facut un tratament puternic impotriva candidei, apoi cauterizare si iar tratament puternic pana la vindecare completa. Bineineteles, pe toata perioada e interzis
Doctora la care am fost, a dat foarte mare importanta cazului, a zis ca netratate la timp, astfel de cazuti ajung la cancer, si ca de asta sunt controalele periodice, ca sa se poata depista din timp astfel de probleme si rezolva.
Nu am mai avut de atunci astfel de probleme si Papanicolaul imi iese bine. Aici se face anual, mi se pare mult 3 ani, caci se pot schimba multe lucruri in organism.
Laura eu zic sa ii spui prietenei tale sa nu se sperie dar sa dea importanta rezultatului si sa se trateze de urgenta.

Cu drag,


Irina si bebe(ii?) din burtica

saptamana 8 (DPN 9 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura miu spune:

Multumesc mult de tot...
am vorbit cu ea si azi..si sta mult mai bine cu psihicul..
multe mai au de indurat femeile pe lumea asta...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Draga Laura,
Si eu am avut aceeasi problema si am umblat la fel pe strazi si prin doctori,am facut si biopsie care iesise destul de rau, pana am intalnit-o pe Dra. Tarlea ( este buna pe astfel de probleme, are doctoratul in oncologie genitala, iar sotul ei este medic oncolog ). Dansa a dat mare importanta acelei rani, mi-a facut Papanicolau si colposcopie asistata, apoi mi-a rezectat rana tot sub colposcop. Mi-a facut un nou ex biopsic la bucata rezectata si a iesit mult mai bine decat era initial. Apoi am mers la un control dupa o luna de la rezectie si mi-a facut o alta colposcopie asistata, iar cicatricea arata foarte frumos.
Spune-i prietenei sa nu-si faca probleme ca se va rezolva daca e luat in pripa. Fugutza la doctor !
Sanatate multa !


Mergi la inceput