Neologisme...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

quote:
Originally posted by vilma

Mi-am mai adus aminte de una!
Anca, pana la 2 ani, cand voia sa se dea in leagan, zicea: "usha-cuca" (de la utza-utza cu carutza, pan' la baba mariutza...)
Iar acum, mai nou isi ia "terepantura" cu termometrul. Daca se cantareste si o intrebi cate kile are, iti raspunde senin: 36 cu 8.

Vilma, Anca si Tudor



CUCA zice si Ania la leagan sau ma rog scrinciob cum ii zicem noi... oricum are un stil sa le poceasca... Suzica de unde era SUSI pe la un an, acum e CUCI iar ceiucul care era SEAI e CACI... si n-o scoti dintr-ale ei nicicum...
Paiul pt suc e PAU iar seful Paul e PAO in timp ce seful Tibi e PITI... Bunica e fie MUNI, fie BICA, fie ENKETA (ANETA)...
Gaina e GHINA, ochiul e fie OCU sau kiar COIU, eu mi-s cel mai des DANA, DANENA (Daniela), apoi MAMA, MAMI, MAMÎÎÎÎÎ, MAMÃÃÃÃÃ, MAMICU...
Unchiul meu e GOGHE sau GHEÞÃÃÃÃ... Ralu(ca) e UAU sau UAUCA... Laura (Lara, mamica Ioanei) e UAUA...

Revin...

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Fetelor, aveti niste copii extraordinari!
Sa va traiasca, sa va bucurati de ei!
Copiii mei inca nu vorbesc si tare-mi doresc sa scoata si ei "perlutze" din guritele lor frumoase!
Au 2 ani si 4 luni si spun doar cateva cuvinte
Toata lumea ma-ncurajeaza si-mi zice ca vor vorbi. Tot aud ca au vorbit copii si la 3 ani si 3 ani si jumatate... Dar sper ai mei sa vorbeasca mai repede.
Va pup pe toate mamicile cu copii frumosi si destepti si de-abia astept sa ... imi imbogatesc vocabularul!

Angi&Andrei&Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totonio spune:

buna fetelor....
avem 2 ani si 5 luni si Octavian care este f. vorbaret, cinta de zor numai el stie ce cintec fredoneaza.
avem o reclama favorita de citeva zile, Picatua, picatua, daca ati remarcat recalama de la tv facuta la nu stiu ce lipici istet...

faza haioasa care-mi vine in minte este cind la un moment dat ne-am intilnit toti trei cu sotia unui prieten cu fetita ceva mai mare decit Octavian, noi adulti vorbeam fetita se plimba cu bicicleta, iar puiu se uita in zare si vede veninm o femeie in virsta, nu zice nimic (era prea departe de el), noi continuam discutia iar in momentul in care femeia trece pe linga noi puiu zice "Uite si baba asta?!?!" faza la care eu am crezut ca mor de rusine....

pa si va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Am revenit, dej...
Unghiile Aniei se taie cu UNGHIANA (care e de fapt o chestie ca o unghiera in colt, care in mod normal se foloseste pt cuticule) ...
Inghetata este FANA si ESE (faina si rece )
Intr-o zi o aud tropaind prin hol DUJU-n sus DUJU-n jos... cind ma duc donsoara imi scosese rujul din poseta si se boia de zor...
Ne intoarceam de la plimbare, cind Ania (la mine-n brate) incepe sa strige TANTEEEE TANTEEE, aratind cu minuta undeva la geamul unui apartament din blocul de vizavi... Cind ma uit si io, tante era de fapt ditai nenea (NINEA) pletos si barbos care fuma la fereastra...
Mai revin, evident :D

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

Jucam uneori un joc in care impuscai niste prepelite si l-am ratacit prin calculator.Vladut la gasit si fericit a venit la mine sa-mi spuna:"mami ti-am gasit jocul tau preferat cu "perpelite"...".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ile, 2 ani:

pancinta=placinta
patite=clatite
muca=musca sau mushca, dupe caz

http://img41.photobucket.com/albums/v127/ancamonique/ileana%2029%20iunie%2004/?action=view¤t=ileana_29_iunie_2004_002.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Din vocabularul activ al lui Robert (1 an si 6 luni, acusi 7):

Eu! = raspuns la intrebarea "Cum te cheama?", cateodata mai spune si Bobo (de la Bobita)
tac-tic = ceasul
apachi = capac
apti = lapte
apchi = sapca
ananai = ananas
ghighi = galeata
iachi = geaca
acaiii! = acasa
tioco = cauciuc sau cioc
che-che = bicicleta
tacto = tractor
bibi, ato = masina (Auto)
acu = sacul de dormit
papa, pepeu = papa, mancare
cococo = cocolos
a ta! = poftim! (cand iti da ceva)
caii! = carne; propozitie: Mama, taii caiii! = Mama, taie carnea!
chichi = soricelul chit-chit
papu = papucii
a baii! = la baie!
gogogua = gogosarul
unu, doua = unu, doi (doi inseamna de fapt mai multe)
ghe = greu (cand ridica o greutate)
baii= banii
bla = balon, minge
pachi = pac (cand inchide ceva sau apasa pe un buton)
mamu = maimuta
hopo = hopopotam
boda = bondar
aba = iarba
ouaa = ou
mei, mei! = mai, mai, (cand te alinta sau cand isi alinta jucariile)
ham = catelul ham
bia = umbrela
pti-pti = pasarele, cip-cirip
cucu-bau! = cand se ascunde
naa! = lumina
meu = pisica miau
bobo = bomboana
apa = apa (cel mai folosit cuvant)
da-m! = da-mi!
uuuu! = trenul
totoa = trotoar, etc


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

aceeasi ile (2 ani si 2 zile)

ii dau pufarine
ea: mami, mai da-mi pufi... pufa... aaa...
(dupa o serie de incercari nereusite, ea, victorioasa:) mai da-mi farfurine!



(in rest, dictionar nu va fac, dar scoateti r si l din cuvinte si inceputurile de cuvinte tot din cuvinte si veti avea o imagine aproape completa a vocabularului copilului meu... culmea e ca genunchi zice corect! - cred ca e un cuvant invatat la "maturitate", ca de greselile tineretilor vaz ca nu se mai dezbara!;P)

http://img41.photobucket.com/albums/v127/ancamonique/ileana%2029%20iunie%2004/?action=view¤t=ileana_29_iunie_2004_002.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Anca: Mami, mergem la Gradina Botanica??
Mami: Da!
Anca: oooaaaa, ce bine, da' mergem si la peshtera, daaa???
Mami (mirata): Ce pestera??? (in Galati peshtera?? ce i-o fi venit?)
Anca: Daaa, maah, acolo, jos unde sunt peshti multi, la peshtera!!!!
(voia sa zica la acvariu, da' si peshtera e tot din familia de cuvinte a lu' peshte, nuu?)


Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput