Sex , epiziotomie...?

Sex , epiziotomie...? | Autor: mmireille

Link direct la acest mesaj

Am o intrebare: de ce nu pot face sex din cauza epiziotomiei?Sau asta e un raspuns?!Am nascut de 6 luni si inca cerneala nu penetreaza creta,...ca sa ma exprim pe ocoliteCand am sa-mi recapat elesticitatea perineului?Ca e neplacuta situatia!
Spuneti-mi ca nu sunt singura!

mmireille
www.babiesonline.com/babies/f/familiamea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Ar fi trebuit sa te vada medicul ginecolog la 6 luni dupa nastere. El cred ca e cel mai in masura sa-ti dea un sfat. Daca te ajuta cu ceva, eu am avut niste complicatii in urma taieturii, in sensul ca s-a vindecat foarte greu - am facut niste granuloame de fir - asa le-a spus medicul. In mod normal ar fi trebuit sa fie totul in regula pana la momentul ala - adica la 6 luni dupa nastere. Dar raman la parerea ca cel mai bine e sa te consulti cu un medic. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Eu nu prea inteleg care e problema.Poate te-a cusut prea strans si atunci tot la dr va trebui sa apelezi. Daca e vorba de lipsa lubrifierii,recurgeti la ajutatoare din farmacii sau sex-shopuri,daca ai dureri,trebuie sa mergi la dr.Poate fi vorba de o aderenta pe cusatura de care scapi foarte usor.
Pupici,nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Nu stiu daca elasticitatea perineului are vreo legatura cu sexul. Insa dupa o epiziotomie e bine sa faci niste exercitii pt reeducarea perineului. Incordezi muschiul pe rind: ca si cum incerci sa opresti defecatia, relaxezi, apoi incordezi din nou ca si cum incerci sa opresti urinarea, relaxezi. Repeti exercitiul asta de mai multe ori pe zi.

Mergi la inceput