anticonceptionale

anticonceptionale | Autor: anda

Link direct la acest mesaj

am auzit ca-s super, extra bla bla. am citit azi in agenda de timisoara. pe net n-am gasit decit articolul asta dintr-un ziar de maramures.
din cite citeam in agenda nu au efecte secundare aproape deloc, nu ingrasa, nu scad libidoul, nu au probleme cu circulatia, nu duc la depresii...etc etc.
voi ati auzit ceva? folositi?
sper sa nu fie interpretat ca reclama :P
"Jeanine - un nou contraceptiv

Jeanine, contraceptivul care te înfrumusețează, a fost lansat zilele trecute în România de către compania Schering AG. Aceste pilule se caracterizează prin siguranța contraceptivă (99 la sută) pe care o conferă, controlul foarte bun al ciclului menstrual și incidența redusă a efectelor adverse. În plus, ele acționează eficient și asupra problemelor cosmetice, care stau la baza producerii excesive de grăsime la nivelul tenului și părului. Dar ameliorarea acneei, diminuarea descuamării părului sau a îngrășării acestuia pot fi observate de-abia la cel de-al treilea ciclu de utilizare a produsului. O cutie de anticoncepționale Jeanine conține 21 de drajeuri și costă 335.000 lei; poate fi achiziționată de la distribuitorii companiei Schering și din centrele de planing familial, după o prealabilă consultație de specialitate. "

anda & bb edi
http://users.pcnet.ro/scpcnet/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

buna anda
eu am folosit anticonceptionale....7 luni de zile.eu una nu am avut prea mari probleme de la ele ... mi-a fost cam rau cand am inceput sa le iau si mi-a fost rau cand le0am intrerupt. acum, cand incercam de 15 luni sa facem bebe, chiar de cand le-am intrerupt, ...unii doctori spun ca ar fi o dereglare hormnala de la ele, altii spun ca nu au ce sa faca rau...eu una nu stiu ce sa mai zic...am mai auzit ca cine are derglari hormonale, dac ia trei luni anticonceptionale, se regleaza...
in rest...cum ca ar scadea libidoul...NICI GAND! ca te ingrasa...iar nu stiu ce sa zic...eu am luat 10 kg!!! dar acum iar nu stiu daca de l;a ele sau...nu stiu. cert este ca le-am luat..
pe de alta parte, am o verisoara ca re a luat mult mai mult ca mine si nu a pus nici macar un singur kilogram in plus. deci organismele difera de la unul la altul...
deci: nu scad libidoul...
nu cred ca duc la ingrasare dac nu esti predispus
iar despre fertilitate..nu stiu ce sa spun,
orcim, dupa ce voi face un bebe, voi folosi un sterilet pana la al doilea copil, si apoi, pana la final voi lua iarasi anticonceptionale. eu deci, am incredere totala in ele.
nu m-ar deranja insa sa aud si alte opinii. chiar ma intereseaza.

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

a! eu am folosit prima data trikilar si apoi regividon...trikilarul insa era muuuult mai bun. si le-am luiat sub indrumarea unui medic de la planificare familiala.

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Eu am folosit microgynon 7 ani si pot spune ca nu m-am ingrasat de loc dar libidoul este era mult mai scazut si...erau multe alte inconveniente...

Dupa cea de a treia nastere am optat pentru sterilet...ma sint o.k. si intradevar in primele luni ciclul era mult mai prelungit insa acum totul a revenit la normal si nici dureri nu simt aproape de loc.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

quote:
Initial creeata de anda

am auzit ca-s super, extra bla bla. am citit azi in agenda de timisoara. pe net n-am gasit decit articolul asta dintr-un ziar de maramures.
din cite citeam in agenda nu au efecte secundare aproape deloc, nu ingrasa, nu scad libidoul, nu au probleme cu circulatia, nu duc la depresii...etc etc.
voi ati auzit ceva? folositi?
sper sa nu fie interpretat ca reclama :P
"Jeanine - un nou contraceptiv

Jeanine, contraceptivul care te înfrumusețează, a fost lansat zilele trecute în România de către compania Schering AG. Aceste pilule se caracterizează prin siguranța contraceptivă (99 la sută) pe care o conferă, controlul foarte bun al ciclului menstrual și incidența redusă a efectelor adverse. În plus, ele acționează eficient și asupra problemelor cosmetice, care stau la baza producerii excesive de grăsime la nivelul tenului și părului. Dar ameliorarea acneei, diminuarea descuamării părului sau a îngrășării acestuia pot fi observate de-abia la cel de-al treilea ciclu de utilizare a produsului. O cutie de anticoncepționale Jeanine conține 21 de drajeuri și costă 335.000 lei; poate fi achiziționată de la distribuitorii companiei Schering și din centrele de planing familial, după o prealabilă consultație de specialitate. "

anda & bb edi
http://users.pcnet.ro/scpcnet/



fetele..anda mi se pare ca vorbeste de un anume anticonceptional..cred ca ati inteles gresit

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

ahhh..cat despre dereglarile hormonale care dispar in urma anticonceptionalelor..la mine nu s-a rezolvat nimik cu ele..dar ca protectie..as mai lua oricind..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Fetelor, cred ca anda intreba de un anumit tip de anticonceptionale, mai noi, si anume Janine......despre care nu cred inca ca-ti poate da cineva detalii, deoarece sunt foarte noi pe piata romaneasca, deci nu stiu daca le-a folosit cineva mai multe luni (ca sa poata vorbi in cunostinta de cauza despre efectele lor)........

Iar daca vorbim de antic. in general, tot ce pot sa-ti spun eu (care am luat Marvelon vreo 4 ani), e ca in ultimul an mi-au scazut libidoul considerabil (de-aia le-am si abandonat, dupa ce am exclus orice alta posibila cauza).......nu stiu, scad nivelul nu stiu carui hormon, responsabil de o excitare corespunzatoare.........poate numai dupa o folosire indelungata (ca la mine), poate numai la mine.......dae asta a fost singura chestie care m-a deranjat in acel interval de 4 ani......

Pupici!
Ven si de 30 sapt. si 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

Ven, eu am luat vreo 6 ani anticonceptionale..uneori ptr tratament..apoi ptr conceptie..dar pot sa spun ca la mine nu a scazut libidoul..cred ca depinde de la persoana la persoana..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Chiar si eu sunt curioasa daca stie cineva ceva de anticonceptionalele astea Jeanine. Mi se par destul de scumpe totusi: 335.000! Eu iau de vreo 3 ani Mercilon. Mie una mi se potrivesc perfect: nu m-am ingrasat nici un gram de la ele(ci de hamburgherii de la McDonald`s), ciclul imi este ok(imi este atat de "reglat" incat pot pune ceasul dupa el),iar libidoul meu e la fel ca in prima zi. Cred ca depinde totusi de la organism la organism. Mai foloseste cineva mercilon si a avut probleme?

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

si eu am luat Mercilon....iar pt mine nu au fost potrivite (cel putin asa mi-a zis medicul)...sa explic: niciodata nu am avut un ciclu "ceas", din contra...de aceea mi-a fost recomandat sa iau anticonceptionale pt reglarea ciclului. La inceput am luat Rigevidon de la care imi era greata, nu ma simteam bine deloc. Mi s-a recomandat apoi sa iau Mercilon , dar problemele nu au disparut...adica luam folia de pastile si asteptam sa-mi vina rusii....3 luni era ok dupa care iar pauza...mai imi veneau peste alte 3 luni.
Din cauza asta am fost iar la medic care mi-a zis sa le schimb pt ca nu sunt bune pt mine nici astea (sunt prea slabe pt mine)...asa ca am trecut pe Microgynon....a fost ok si cu asta cateva luni dupa care iar vechea problema....nu-mi mai veneau rusii alte 3-4 luni.
Se pare ca e vorba de o dereglare hormonala care nu s-a putut rezolva nici cu anticonceptionale.
Acum vreau un bb, asa ca nu ma mai stresez cu anticonceptionale...acum incerc sa-l fac pe bb....si cand ma gandesc cat m-am protejat cand nu-l vroiam pe bb si acum nu mai vrea sa vina.
Parerile medicilor au fost impartite...unii ca nu aveau ce rau sa-mi faca si ca daca nu-mi veneau rusii nu era nici o problema, altii mi-au spus ca nu are rost sa le iau ca nu sunt bune pt mine. Voua vi s-a inatamplat sa luati anticonceptionale si sa nu va mai vina ciclul apoi cateva luni?
Libidoul nu cred ca a fost afectat in nici un fel, iar de ingrasat ce sa zic...poate ca m-am si maturizat putin cu trecerea timpului si era firesc sa ma mai ingras putin...asa ca nu cred ca de la anticonceptionale te poti ingrasa, daca nu depasesti o anumita limita de calorii consumate.
Totul depinde si de organism, normal.
Despre anticonceptionalele acelea "Jeanine" nu am auzit pana acum, dar mi se par totusi cam scumpe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikita73 spune:

Eu una am incercat 3 feluri de anticonceptionale si de fiecare data am avut efecte secundare cu carul. Ultima data ma dureau sinii de nici nu puteam sa cobor pe scari daca nu ma tineam de ei cu miinile (asta daca nu aveam sutien). Plus ca mi se marisera foarte (nu ca asta m-ar fi deranjat prea tare. Libidou foarte scazut, eram uscata de am apelat la vaselina pentru prima oara in viata si am impresia ca imi dadea si stari de depresie. Nu mai incerc anticonceptionale niciodata. Fara ele ma simt perfect, am ciclu regulat si nici un fel de problema. Sint sigura ca la multe femei le merg bine anticonceptionalele, insa mie deloc

Mergi la inceput