anticonceptionale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Nu am prea mare experienta in metode contraceptionale deoarece eu am avut de la inceput sterilet dar ma intereseaza si pe mine subiectul.

In curand trebuie sa scot steriletul si nu as vrea sa mai folosesc altul.Am fost aici la medic in Germania si dupa ce mi-a povestit 30 min despre tot felul de metode , cu pilule( pe care daca uiti sa le iei o zi s-a dus efectul, asa am inteles), ovule, creme, implant hormonal, am ales o metoda care mi s-a parut mie cea mai buna "RING". Adica este un inel, din plastic (pentru mine asa pare pana la proba contrarie ) care se introduce in vagin, parca dupa menstruatie, si se tine o luna. Costa cam 45 € trei bucati.
Medicul spune ca ar fi o metoda 100% sigura fara alte reactii adverse.

A probat cineva aceasta metoda ? Sau a auzit de la altcineva?
Dar despre implantul hormonal? (care a spus medicul ca ar costa cam 400 € )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliiuli spune:

Despre numitele antic Janine nu am auzit deocamdata , de folosit nici atat,insa eu am utilizat vreo 6 ani de zile Marvelon, care in primii ani (inainte de ramane insarcinata) mi-au facut bine, adica nu am avut nici un fel de efecte secundare de la ele, dupa care, luate in urmatorii 2 ani dupa de am nascut nu a mai fast la fel. Nu aveam dureri abdominale sau alte chestii, insa 2 sapt dint-o luna ma dureau sanii de nu puteam sa-i ating. Si...am renuntat la ele. De tot. Intre timp am mai citit una alta, si am aflat ca nu sunt chiar asa bune (doar ca nu ramai insarcinata), in rest iti deregleaza hormonal organismul (cum mi s-a intamplat mie) si pot apare o gramada de alte efecte secundare.
Asa ca acum ma protejez local cu niste ovule. Nu mai iau nici un antic, nu mai am dureri de san, de nimic. Asa ca ar fi bine sa te mai gandesti inainte de a incepe sa le inghiti....parerea mea.

Cu bine!

iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea30xi spune:

Eu iau de 2 ani Rigevidon si ma simt perfect. Este adevarat ca la inceput ma dureau foarte tare sinii,ii simteam grei..si imi era greata dar asta nu a durat decit prima luna.Apoi mi-a trecut iar ciclul vine la 28 de zile fix,fara nici o zi la deal sau la vale.Nu mai vorbesc ca nu mai stiu ce inseamna durere premenstruala (burta,sini,mijloc).In ceea ce priveste libidoul...nu stiu ce sa zic,cred ca nici inainte de a le lua nu stateam prea bine la capitolul acesta si ma intreb de ce oare? Care ar fi cauza lipsei libidoului? Despre anticonceptionalele Jeanine nu am auzit pina acum.
Pupici!

Mergi la inceput