Cat de mult misca bebe la inceput?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Micky, fii sigura ca BB misculeaza pe acolo. Eu innebunisem pe toata lumea cu intrebari de genul "cum se simte de fapt?". Dar mi-am dat seama la un moment dat ca nu sunt nici intestinele si nici altceva.

Dar mai degraba o sa simti in burtica, nu cu mana. Mult timp nu se simtea cu mana. Si apoi eu aveam impresia ca simt si cu mana, dar am realizat ca tot in burtica simteam pentru ca sotul meu nu percepea nimic. Pana a primit si el un sutulet intr-o seara si a ramas perplex.

La mine acum se vede clar unde sta si se fac "gogaltei" pe burtica cand impinge cu piciorul sau cu funduletul (capul il tine in jos).

Oricum, sa stii ca nu e o regula pozitia in care simti. Eu o simteam pe bibica mea mai mult cand stateam pe scaun decat intinsa in pat. Si mare mi-a fost surpriza cand am constatat ca meciurile de box nu au incetat nici cand m-a ridicat (de obicei nu mai simteam nimic in picioare).

Da-ne de veste ce simti si ce face BB.

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Stai linistita!! La inceput asa este: simti cateva miscari, in anumite zile chiar deloc, dar dupa o saptamana, doua, vei vedea o sa-l simti zi si noapte!

Multa sanatate!

Ralu-mamica Ioanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne-marry spune:

ma bag si eu pe aici pe la voi. nu stiu sa va zic dac inca sunt sau nu mamica...as vrea sa cred ca bebe este la mine in burtica si misca, caci..in fine povestea este mai lunga dc vreti s stiti ce tot boloboresc pe aici, intrati tot la "interzis barbatilor" pe subiectul "fetele la care au venit rusii peste sarcina"...si veti citi povestea mea si de ce cred eu sau cel putin sper ca poate fi bebe. simt si eu ceva in zona ovarului drept, jos si in zona uterului...deasupra "vrabiutei" cum zicea o fata pe aici...si se simte la fel..fie cateva una dupa alta fie una si mai tarziu iar. in dreptul uterului cel putin se simte chiar repetatr. oare ce sa fie? dac nu este bebe ce poate fi? mi se pare chiar ciudat. eu am si burtica mai mare de felul meu sunt mai plinuta si nu imi pot da seama dac s-a mai intarit sau daca este ceva acolo inauntru...daca nu e bebe si gaze....nu prea vad de unde. ce poate fi?

pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Asa e...la inceput il simti putin si mai slab, iar sa-l simti la mana, cum e cazul sotului tau care il pandeste...asa faceam si noi, nici nu poate fi vorba inca, deoarece e prea micut si nu are asa putere. Eu imi aduc aminte ca il puneam pe sotul meu sa -l simta si nu il simtea cand misca, desi eu il simteam si inca foarte bine. Iti dai seama ca ma enervam de imi venea sa-l bat de ce nu este atent ca bb misca totusi!!!Oricum asa este la inceput si sa nu te ingrijorezi ca vor veni ele vremurile in care o sa-l simti inclusiv cand va sughita! E super simti asa o tresarire, care se repeta cu regularitate, alta senzatie decat cea in care misca! Sarcina usoara si sa ne mai scrii cum mai esti!

ROMANA&BB MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neatza .
Am venit sa ma laud si pe la voi , a miscat bb (la 17 saptamni si 4 zile am simtit prima miscare), si ati avut drepate.....e inconfundabil!
Misca destul de rar, prima oara sambata, duminica n-a dat nici un semn, si l-am mai simtit de dimineata. Imi place la nebunie cand il simt cum misca, chiar daca azi a miscat doar de vreo 3-4 ori si s-a linistit. Abia astept sa aiba mai multa forta, ca sa-l poata simti si taticul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Si eu l-am simtit prima data la 16 saptamini, ca un puls, neregulat, m-a "ciocanit" de vreo trei ori si dupa aia s-a cumintit. Sigur c-am stat numai ochi si urechi dupa miscarile lui dupa aceea, dar nu s-a facut "fotbalist" decit dupa saptamina 20 incolo.. (cam o saptamina dupa ce-am facut ecografia de 19 saptamini). Au fost si zile intregi cind a stat potolit, sau dormea cit eram eu in miscare. De prin luna a saptea incepuse sa aiba ora fixa la 4 dimineata - ora de gimnastica.. :)

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput