TULCEA

TULCEA | Autor: oLo

Link direct la acest mesaj

Salut,

Sun si eu apelul pentru cele /cei din Tulcea. Mai ales daca ati terminat si Haretul!

Io am plecat cam de multisor (si din oras, si din tzara) si tare mi-e dor uneori de Tulcea mea iubita.

Cu drag,
Mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Daaaaa.. frumos oras. Eu nu-s din Tulcea dar am o prietena de-acolo. Si un an de zile am fost in acest oras in fiecare luna, in delegatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Nici eu nu-s din Tulcea, dar in studentie imi petrecean luna aprilie pe o limba de pamant la Gorgova. Frumoase vremuri, frumos tinut, am multe mintiri frumoase si multe poze de pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikita spune:

Eu sunt din Tulcea. Da e frumos orasul, (este loc si de mai bine) , dar se poate trai linistit. Dunarea , delta, pestii, vanturile seci si aspre ale iernii, padurea minunata de la Somova, Babadag si Celic ce mai un "rai". Ce vrei sa mai stii, intreaba si eu iti voi raspunde cu mare drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Sal nikita,

Mi-ai adus aminte de Celic!!! Ce fain era pe vremuri la Celic-Dere. O mai fi moara de vant acolo? In fiecare primavara mergeam cu parintii la padure sa culegem ghiocei, sa-i ofer apoi invatatoarei. Si vara mergeam la mititei ;) Dar au transformat dealul in teren agricol, si totul s-a schimbat.
Mai mergeam cand eram mica in tabara de la Cocosu. Nu mai stiu daca exista. Dar tare frumos era. Fugeam din dormitoare la pranz (cand trebuia sa dormim) si ne aciuiam sub stegarul mare de langa poarta si jucam carti. Sau mergeam in padure in caurare de 'cristale'. Adica bucatele de marmura care luceau la soare :))

Si Dunarea!!! Offf De cate ori n-am fost 'peste Dunare' la plaja... Mai e acolo? au mai amenajat-o?
Si faleza :D Cand chiuleam (in special de la engleza si romana) hop, pe faleza... Mai un suc sau o bere(baietii) si trecea ora...

Pupicei,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Si eu,si eu sunt din TULCEA!
Anul trecut am fost acasa,multe sau schimbat,dar cel mai mult mi-a placut cand elevii pe care i-am avut,m-au recunoscut si mi-au adresat un "BUNA ZIUA".
Poate ajung pe la anul acasa,sa simt mirosul baltii,si poate trag si un bronz peste dunare,la Tudor Vladimirescu.Eh!Amintiri!

Sa auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput