Ardeii copti - Fetelor din afara Ro

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Fetelor va multumesc pentru raspunsuri.

Marinar> nu am tabla (din pacate) ca as fi incercat. Am pus o data vinetele direct pe plita si era sa cumpar aragaz nou.


alba> si ariadne> cand trec prin Germania ma voi opri la mag Lidl dar pana atunci am sa ma uit bine in market poate vad ceva.

Elvetiencelor exista Lidl la noi aici?

lorelei19> voi sunteti oricand bineveniti

Rezumat : Am sa fac jumate din catitate pe grill jumatate in cuptor (apropo la ce temperatura?). Eu folosesc pentru cuptor hartia Backtrennpapier= hartie de protectie pentru copturi dar merge la orice.


Adela & Julia (1 an si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

La 250 de grade. Am uitat sa spun ca vinetele le intep mai intii cu furculita si apoi le pun in cuptor la copt. Altfel, "explodeaza".

Spor la treburi !

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Fetelor din De...

eu cumpär de mult ardei la borcan, gata fäcuti......dar nu sint asa de gustosi ca cei fäcuti in casä!!!....sint mult prea acri pentru gustul meu.
Nu de mult, am decoperit la Penny Markt, acelasi produs, dar vine din Italia si au inäuntru si usturoi, si alte minuni...ästia mai merg!!!
Dar cei mai buni, dintre cei buni, sint aia fäcuti de tine...eu ii präjesc in ulei...cu toate cä fac mizerie mare, dar au un gust!!!...ii curät de coajä si de seminte, ii fac fisii, dupä care pun ulei de mäsline si otet balsamico di Modena, äla rosu.
Asta este una din mincärurile mele preferate!!

Vä pup pe toate, Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina spune:

Eu ii fac in tigaie, pe aragaz. Cu putin ulei si putina sare si se coc minunat.

Cosmina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Eu am incercat azi varianta la cuptor si au iesit foarte buni si s-au curatat extrem de usor. Multumesc pentru sugestii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Adela, eu iau ardei copti de la Kaufland, acuma nu stiu ce corespondent au in Elvetia dar ardeii sunt unii facuti aici si sunt f buni. Nu-s la fel de buni, totusi, ca cei facuti in casa dar daca te "arde"... sunt buni;)
Am pus acuma vinete la cuptor, sunt tare curioasa cum ies:)

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Cristina aici nu este Kaufland. Hm... Mai caut, mai caut! Multam de informatie.
Am facut ardei copti in cuptor si mi-au iesit super! N-am mai facut pe gratar (de lene).
Cu vinetele am deja experienta. In cuptor ies k-lumea!




Adela & Julia (1 an si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliiuli spune:

Wooooau! fetelor m-ati innebunit de pofta
Chiar azi am sa merg sa cumpar niste ardei capia.Am vazut in piata unii mari si carnosi si deja salivez!
Eu i-am facut intotdeauna pe tava, deasupra pe aragaz,cu o folie de aluminiu pusa pe aragaz sa nu se faca cah! N-am incercat niciodata in cuptor.Azi insa merg sa-i fac asa cum ziceti voi, la cuptor!!!
Pofta buna si voua si mie...hihi!

iulia si alex

iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dcm spune:

Metoda cartilor de bucate de aici (US), unde ardeii rosii sint putin mai mari si mai grosi decit capia: se taie jumatati, li se scoate cotorul si se aseaza cu fata in jos intr-o tava. Se coc la broiler-ul aragazului (deci caldura vine de sus) cam 15-20 de minute. Imediat dupa, se pun intr-o punga de hirtie inchisa unde se lasa sa se raceasca. Se cojesc foarte usor dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

Ardeiul copt...eu unul il coc pearagaz cu flacara(foc deschis) pe o plasa de sarma, asezandul pe toate partile uniform dupa care il pun in apa rece cam 5 min (pentru decojire usoara).
Ca salata : ardeiul copt, apa, putin ulei, sare si otet dupa gust.
Poti adauga si usturoi este foarte buna.
Incearca si tocanita cu(de) ardei copt, merita.

Mergi la inceput