copil cu HIV in gradinita

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:


Ma scuzati ca ma bag asa, exact ca musca in lapte, dar multi dentisti habar nu au cum se poate transmite HIV sau hepatatita. Pe mine de exemplu, m'au refuzat la vreo 3 cabinete numai pt ca am lupus, si aveam nevoie numai de un detartraj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Marcela, dar de cand se transmite virusul in contact cu pielea, parul?

Pentru a te infecta, trebuie ca sangele tau sa inte in contact cu cel infectat. Daca tu porti halat, masca, manusi, cum ar putea sa te infecteze un pacient de-al tau cu HIV?

Iar virusul nu traieste cateva ore pe piele, haina, etc. Deci nu il poti depozita pe perna si nici nu il poti capata daca e pe perna.

Buna. E drept ca port masca, ochelari, manusi, masca. INSA tu stii cate manusi au pori? Am probat odata o cutie intreaga si pot sa-ti spun ca cca 7 din 10 aveau pori. Iar noi stam cu mana in saliva, sange uneori ore intregi asa ca daca exista porei SIGUR secretiile patrund in manusa. Eu lucrez cu 2 perechi de manusi. Iar in ceea ce priveste pielea...hm...nici nu-ti dai seama de cate ori pielea ta nu e integra...doar ca nu realizezi. Intepaturi, zgarieturi, "cosuri",herpes, panaritiu, taieturi, o sa vezi ce usor e sa devii paranoica in locul unui medic care lucreaza tot timpul in sange.Ca sa nu mai spun de cate ori mi-a sarit sange in ochi cu tot cu ochelarii de protectie. Noi nu suntem medici care prescriu retete, mai degraba munca noastra seamana din punct de vedere al riscului cu cea a chirurgilor ortopezi. Si ca sa-ti spun...cireasa de pe tort...NICI O MANUSA NU TE PROTEJEAZA DE INTEPATURA/DERAPAREA INSTRUMENTELOR. Si se mai intampla. Asa ca riscurile sunt.Exista f multe cadre medicale cu hepatita C, nu mi se pare corect insa sa imi expun familia la acest risc. Sigur , la fel ca si BIRD nu intru in casa CU NICI O HAINA DE LA CABINET. Ma dezbrac in pod si intru direct in baie. Insa e un stres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

Si mai intervin cu ceva. S-a tot scris despre faptul ca hiv nu se transmite prin saliva. Cam asa e in sensul ca cantitate de virusuri din saliva e f mica, deci nu atinge doza minima infectanta. Insa frecvent mucoasa bucala nu e integra, de mult ori sunt leziuni mici care sangereaza imperceptibil, atunci cand cade un dinte de exemplu plaga e sangeranda ore intregi. Cele mai multe persoane cand se refera la sange isi imagineaza rauri/siroaie sau macar o picatura doua, ceva, acolo. Ei, scuzati-ma daca va daram un mit, un obiect contaminat cu sange POATE FI SPALAT, FIERT, (iar pentru hepatita chiar tinut in anumite dezinfectante, alcool) SI TOT POATE TRANSMITE BOALA. Statisticile....hm...o mare parte din pacienti infectati cu diferite boli printre care si hiv, nici nu stiu unde s-au infectat. Si atunci se arunca cu usurinta "pisica" in curtea stomatologului. Se uita de manechiura, cosmetica, tatuaje. Mi se pare stupid si nerealist sa dai mai mult credit manichiuristei decat stomatologului. Eu una m-am convins cum se face uneori "sterilizarea" instrumentarului la manechiura. Am avut cateva paciente din domeniu, unele erau constiincioase, altele...
Si revenind la discutia cu gradinita, copiii la aceasta varsta sunt predispusi la tot felul de accidentari, mai mici sau mai mari, se inteapa,zgarie, lovesc in jucarii, leagane, mobilier. Si aceste obiecte SUNT CONTAMINATE. E drept ca Hiv moare repede insa o perioada de timp aceste obiecte sunt periculoase pt ceilalti copii. Am vrut sa imi explic pozitia pe care am avut-o vis-a vis de subiect, e o situatie cu adevarat tragica cand un copilas are o boala asa grea.Sa dea Dumnezeu putere acestei familii, chiar ma gandesc deseori la ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Asa este madalinutza, cum ai scris tu.
Dar ai copii? Totusi, riscul ca un copil sa se intepe cu ceva si imediat si alt copil sa se intepe tot cu acel "ceva", ori sa isi puna nu-stiu-cum rana pe rana, este chiar scazut - este un risc mic. Nu este precum cel din mediile "organizate" : manichiura/pedichiura, stomatologie, chirurgie - unde se lucreaza cu sange "pe banda rulanta". Cel de la manichiura/pedichiura, eh, este insa mult mai mare. Si intr-adevar, se sterilizeaza prost.
Si dupa cate stiu de la o d-na dr sefa de sectie de la Victor Babes, si mai ales in cazul adultilor, hepatita C si cea B se transmit mult mai repede decat hiv; iar hepatita C prezinta risc de mortalitate mult mai mare ca hiv.

Pai sa stam stramb si sa judecam drept: riscul ca un copilas sa ia hiv de la un alt copil de la gradinita este muult mai mic decat cel pe care si-l asuma respectiva mamica ducandu-se la pedichiura/manichiura; si totusi, mamica se duce constant


http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

Citat:
citat din mesajul lui dry_votka

Asa este madalinutza, cum ai scris tu.
Dar ai copii? Totusi, riscul ca un copil sa se intepe cu ceva si imediat si alt copil sa se intepe tot cu acel "ceva", ori sa isi puna nu-stiu-cum rana pe rana, este chiar scazut - este un risc mic. Nu este precum cel din mediile "organizate" : manichiura/pedichiura, stomatologie, chirurgie - unde se lucreaza cu sange "pe banda rulanta". Cel de la manichiura/pedichiura, eh, este insa mult mai mare. Si intr-adevar, se sterilizeaza prost.
Si dupa cate stiu de la o d-na dr sefa de sectie de la Victor Babes, si mai ales in cazul adultilor, hepatita C si cea B se transmit mult mai repede decat hiv; iar hepatita C prezinta risc de mortalitate mult mai mare ca hiv.

Pai sa stam stramb si sa judecam drept: riscul ca un copilas sa ia hiv de la un alt copil de la gradinita este muult mai mic decat cel pe care si-l asuma respectiva mamica ducandu-se la pedichiura/manichiura; si totusi, mamica se duce constant


http://verze.ro
simtul umorului nu a murit


Buna. Eu cred ca Dr infectionista s-a exprimat gresit,sigur ca mortalitatea e mai mare prin hepatita asta deoarece cazurile de hep. sunt mai numeroase. Exista extrem de putini purtatori sanatosi de HIV, insa Hepatita C chiar se poate vindeca. Nu mai retin procentul, insadaca e detectata in stare incipienta poate beneficia de tratament cu interferon.
Si...sa stii ca eu nu ma duc DELOC la manichiura, imi fac eu acasa, oricum nici nu pot( datorita meseriei) sa am unghii lungi.

Mergi la inceput