Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielgabi spune:

buna doamnelor ! ma numesc gabriel am 30 de ani si sunt din simeria din pacate si eu am fost diagnosticat acum 3 ani cu diabet tip 1 deci vas ruga frumos daca aveti sa imi dati si mie un tabel bun de hidrati multumesc si multa sanatate copilasilor vostrii si glicemi cat mai bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna, Gabriel!
Imi pare rau pentru tine. Intra pe site-ul asta: http://calorii.oneden.com/ (Anina, de la tine il am). Este destul de complex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielgabi spune:

multumesc mult pt tabel. si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Cu placere!
Daca citesti un pic in urma, vei vedea ca s-au scris si carbohidratii pentru diverse alimente deja preparate (galuste, clatite, salata boeuf, etc).
Sanatate multa iti doresc si glicemii bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Saluti....Nina , la multi ani si multa sanatate..mereu intru dupa aniversare....sunt nebuna de cap...incepem sa distribuim produsele alimentare pentru persoanele defavoriate....v-ati luat zaharul si faina? Sunt judete care le-au dat.....
Ma chinui de o luna sa fac demersurile necesare pt a functiona o grupa speciala pt copii cu dizabilitati severe...pt socializare macar-...dificil....din multe pct de vedere...in realitate...interesele si rautatea sunt super prezente.
Am avut o tentativa...dar am intampinat niste evenimente neasteptate....oricum nu ma las...astept un raspuns de la o fundatie acum...tineti-mi pumnii
Sper ca sunteti bine....la Edi glicemiile s-au mai reglat, iar referitor la statul in casa, Ana, al meu ridica non stop praful prin toata casa, alerga cu masinile, este super activ..ca de obicei.
Interesant joculetul, Adriana...o sa il pun in seara aceasta si lui Edi...este innebunit dupa laptop...
Multa sanatate tuturor si glicemii cat mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna seara,
Azi am fost la d-na dr din nou. Toata saptamana a stat pe glicemii mari.
Colac peste pupaza dimineata la 3 avea glicemia 46. I-am dus profilul , s-a uitat pe el si a zis ca este clar trebuie altceva. Zicea sa incercam Humulin R suu Humulin N,ori Humalog Mix 25 cu Actrapid.
Dar, nu am vrut nici una dintre variante si am cerut sa fac Levemir si Actrapid.
Asta pentru ca din punctul meu de vedere Levemir-ul mi se pare a fi un frate mai mic al Lantus-ului. Iar cu schema Actrapid si Lantus i-a mers ok copilului, numai ca au aparut acele informatii despre Lantus care m-au determinat sa renunt la el. D-na dr aspus ca este ok, doar ca nu se da gratuit Levemir-ul. Chiar asa fiind am hotarat sa il cumpar daca va fi sa mearga ok. Si mi-a dat ultimele 4 Flexipen-uri pe care le mai avea si de maine incepem iar schimbarea insulinei.

Laura, va pupam ! cand povestesti despre Edy imi amintesc de Alex al meu.
Nina , sper ca v-ati distrat ok de ziua ta. Cristina mai este racita ?
Dany , ma bucur ca lui Roby ii merge bine, sper sa va ajungem si noi din urma.
Mirela, Simona, Adrianna ce fac copilasii si baiatul nostru mai mare, sunt ok ?
Teo? de voi numai stiu nimic. Imi cer scuze ca nu am mai sunat dar nu am avut cand , daca Alex a avut glicemiile varza iti dai seama cum am fost.

Pupam si tineti-ne pumnii...de maine incepem o noua batalie cu glicemiile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

,ne-a schimbat pe LevemirLA MULTII ANII!!!Nina,sa fii sanatoasa,fericita,cu multa putere si vointa
Ana mult succes in noua schema,sper sa de-a rezultatele dorite,si atunci Alex va fii fericit
Laura,ce sa zic decat bafta sa fie cum vrei tu,sa ti reuseasca ceea ce ti-ai propus si lui Edy
Acum sa va zic despre noi,ieri am revenit de la iasi,unde e forfota maree(cu gripa)ne-a iesit o hemoglobina glicozilata 7,41,ma asteptam dupa ce am avut problemele acelea cu gliicemiile,ne-a schimbat pe Levemir,dar dupa ce mi-a zis i intreaga poveste ca era mai bn cu Lantus,ca o sa vreau sa ma reintorc la el...,acum si glicemiile au luato putin cam razna,dar sper sa le facem fata
inca o problema care o are Deny e cea ca are o carenta de magneziu,din ce ar trebui sa i-a acel magneziu inafara de pastilechiar nu stiu,i-am cumparat si o sa facem o schema de 10 zile ,trei luni
ce sa zic decat ca sper ca pana luni sa fixam bn glicemiile,saptaman viitoare trebuie sa merg dupa reteta,la btsa vad ce mi vor spune si mie,daca au?
pupici dulci,un weekend frumos
glicemii super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Am si eu o intrebare pentru mamele ai caror copii fac Levemir. Cum arata schema lor de tratament?
Este de ajuns o singura injectie cu Levemir?

Lui Alex i-a prescris asa:
Levemir 6 ui dim la ora 7
Actrapid 3-4 ui dim, pranz si seara
A spus d-na dr sa vedem cum merge asa.....ca spera sa mearga bine, sa il acopere suficient, daca nu il acopera .....sa facem Levemir-ul dim si seara ...
Poate ma ajutati cu ceva informatii , ca sa am si eu idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:



Poze de la aniversare ! Urmeaza si a sotului, de aceea "tortul" pt. amandoi.
Laura si Symo, va multumesc frumos pentru urari ! Sanatate si numai bucurii, va doresc !
Laura, bravo pt. initiativa si multa bafta cu grupa aceea de copii !
Am vazut un anunt in ziarul local despre zahar si faina pt. cei cu ajutor social si cu grad de handicap grav si accentuat. Bravo lor, ca se gandesc sa ajute pe ce defavorizati !
Ma bucur, ca lui Edutu ii merge bine. E la varsta alergarii pe oriunde.
Symo, e buna si hemoglobina de 7,4 !
Cum v-a dat Levemir-ul, intr-o singura administrare ?
Poate trece si 1 sapt. pana se obisnuieste organsimul cu noua insulina, din ce am observat eu, la Cristina. O sa fie bine, ai sa vezi !
Am mai scris de www.pcfarm.ro/produs/2437/MAGNEROT,-comprimate" target="_blank">Magnerot ca e bun pentru cei cu diabet. A primit si Cristina in sept., fara analize.
Cat despre surse naturale de magneziu, eu stiu de legumele cu frunze verzi, cereale integrale, seminte, banane. www.terapii-naturiste.com/plante/alimentatie/minerale.htm" target="_blank">Iata ce am gasit !
Daca nu gasesti Levemir in Botosani, da de stire, ca aici, la farmacia de langa noi, mai au 10 flex pen-uri !
Ana, eu spun ca, bine ai facut, ca ai cerut Levemir ! Nici o alta insulina bazala, in afara Lantus-ului, nu mai are aceeasi actiune platou.
Humulin R este ca si Actrapid, iar Humulin N este ca si Insulatard(intermediara, cu varf de actiune la 5-6 ore de la administrare). Pen-urile lor nu au dozare la 0,5 u.i. Iar aceste cartuse de insulina, nu se potrivesc ca marime in Demi pen-urile Novo.
Nu stiu ce se intampla ? Vor disparea insulinele de la Novo Nordisk ? Nu se vor mai importa la noi ?
Noi avem Levemir-ul in 2 administrari, 3,5 u dimineata si 4 u la culcare(ora 22). Iar Actrapid-ul il avem 5,5 un dimineata, 4 u la pranz si 4 u la cina.
Dani, Mirela_piciu si Adriana, au Levemirul la baietii lor, intr-o singura administare. Dar mi se pare ca la ora 22.
Daca tu il administrezi dimineata, poate nu va acoperi bine ultima parte a noptii, spre dimineata si atunci, va trebui sa i-l administrezi la ora 22.
Va tin pumnii sa ii mearga bine lui Alex cu Levemir !

In seara asta s-a hotarat cum ramane si cu vaccinarea. Numai dupa 26 noiembrie se incepe vaccinarea, cu vaccinul produs de Inst. Cantacuzino. Vaccinul nefind testat pe copii, nu va fi administrat copiilor mici. Primii vaccinati vor fi elevii cu varste incepand de la 15 ani, studentii din centrele universitare, personalul sanitar si personalul serviciilor esentiale, cum ar fi politia, armata. Din 4 ianuarie vor fi vaccinati si elevii cu varste cuprinse între 6 si 14 ani.
Pentru copiii cu varste intre 6 luni si 6 ani, s-au cerut 500.000 doze din afara. Doze ce vor fi achizitionate de la producatorul GlaxoSmithKline.
Adrian Streinu-Cercel spune ca vaccinarea impotriva virusului pandemic nu este obligatorie, dar este recomandata, constituind singura modalitate de protejare a persoanei si a celor din jur.

www.cotidianul.ro/ministerul_sanatatii_a_decis_glaxosmithkline_este_compania_care_ne_vaccineaza_copiii_impotriva_gripei_porcine-102674.html" target="_blank">Sursa

Mai departe ramane la latitudinea fiecaruia ce hotaraste.

Ma retrag si eu, la somn.
Un weekend cat mai fain, tuturor !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ia uitati ce versuri...

The face of 'D' is a hard one to see,
What do we look like? What do you see?
The battles we fight are on the inside,
Battles from which we can't run or hide.

We're all just the same, like everyone else,
Not that much different, I keep telling myself.
The looks from some people, the fear in their eyes,
It makes me feel alone, and I ask myself "Why?"

'D' is not visual; it's hard to explain,
But please don't ignore us, or treat us in vain.
For if we take care, and do everything right,
Our 'D' for the most part will stay out of site.

Complications are there, waiting to be,
We all do our best to stay complication free.
There are people out there, who are so quick to say,
"If you took care of your 'D' you'd be better today."

So we take care in silence, in this frustrating fight,
We are caught in the middle, doing everything right.
When I'm happy and healthy, they can't see my 'D',
If I fall in my battle, then they criticize me.

We need understanding, someone to be there,
Somebody to listen, somebody to care.
I may not look sick; I look normal that's true,
But the battles I fight, you haven't a clue.

Look at a person, look into their eyes,
Look past their face, look deep down inside.
The secrets and stories aren't easy to see,
Especially the ones who are battling 'D'.

Although it is hard to notice my 'D',
Its soldiers of battle rage inside of me.
The faces of many, hide secrets so deep,
My 'D' is a secret I've promised to keep.

Gary
2000



studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput