hemograma interpretare

hemograma interpretare | Autor: tedita

Link direct la acest mesaj

va rog muult sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea: am facut o hemograma fetitei mele de doi si jumatate si rezultatele la hemoglobina sunt 11.78 si la leucocite 10.500;trebuie sa imi fac griji pentru acetse leucocite"?? care este valoarea maxima???
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza spune:

Cea mai frecventa cauza a cresterii numarului de leucocite este infectia, de orice fel.In cazul fetitei tale as avea nevoie de mai multe date,eventual de rezultatele formulei leucocitare daca i s-a facut.Nu trebuie sa te sperii,astept PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

La copii hemoleucograma si formula leucocitara sint oricum diferite de cele de la adult. Nr. de leucocite este putin crescut, dar poate are/a avut o infectie - chiar si o viroza respiratorie sau digestiva. Formula leucocitara iti poate da mai multe informatii despre aceasta. Oricum, nu te ingrijora prea tare.

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

va multumesc tare mult pentru raspunsuri...am fost joi la medic cu analizele( ii facusem si scaun si urina) si a zis ca sunt bune, un pic o usoara anemie , ne-a dat fer-sol; dar acum avem alte probleme, a contactat viroza asta nenorocita care bantuie prin Bucuresti si de sambata a facut febra, noaptea f. mare 39.4 si ieri nu mi-a mai facut decat seara 38.4...azi noapte nu a mai facut febra , astazi am fost la doctor si ne-a spus ca are gatul " prastie" rau, rau ....de sambata ii dau amoxiclina..doctorita mi-a spus sa nu il schimb( antibioticul) pentru ca daca am inceput cu un antibiotic sa continui tot cu el....mie totusi imi este frica si parca as opta pentru un antibiotic mai puternic..din cauza durerilor de gat nu poate inghiti

Mergi la inceput