vorbirea la copii de 5 ani

vorbirea la copii de 5 ani | Autor: otiliadenis

Link direct la acest mesaj

buna ziua la toate mamicile.am un baietel de 5 ani f destept darcu ceva probleme de vorbire.mai se afla cineva in situatia mea_?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La logoped ati fost, ce a spus ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliadenis spune:

a venit la gradi la el un logoped si a zis ca a facut in 6 luni progrese mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliadenis spune:

insa eu intrebam daca mai este cineva in aceeasi situatie ca si mine.copilul fiind f inteligent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Ce fel de probleme de vorbire? E prea general termenul. Detaliaza.

Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

salut,
sunt Andreea, si sunt logoped cu experienta.
poate te pot ajuta.
detaliaza problemele de vorbire si vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Un test de auz i-ai facut?Poze:
http://family.webshots.com/album/573283926iNZLUl
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Otilia,tulburari de pronuntie pot avea copii foarte inteligenti, normali sau cu deficiente de intelet.
Sunt logoped si la mine la cabinet sunt din toate categoriile.
Ar trebui sa faca terapie logopedica, nu tiu cum e la voi, in romania vin copiii de regula de doua ori pe saptamana cate o ora si fac terapie specifica fiecaruia, dar mai repeta si parintii acasa anumite exercitii pe care i le da logopedul.

Si,da, e prea general cum ai spus "probleme de vorbire" pentru ca pot fi probleme de pronuntie, de ritm, mai usoare sau mai grave.

Mult succes !

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Si nepotelul meu in varsta de 4 ani are probleme cu vorbirea. De auzit aude, este inteligent, insa parca vorbeste chineza, in asa hal stalceste cuvintele. Pana acum toata familia a incercat diverse metode ca sa-l faca sa pronunte corect, dar fara prea mare succs. Pediatra a zis sa mearga la logoped dupa varsta de 5 ani, ca pana atunci nu are rost. Este adevarat acest lucru? Nu se poate face terapie si cu un copil de 4 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu cred ca la logoped poti duce si un copil de 2 ani +, depinde cat este de cooperant copilul.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliadenis spune:

ca sa ma exprim mai bine el vorbeste toata ziua doar ca are cuvinte pe care el le poate zice corect si in propozitie le stilceste.are si litera R pe care nu o zice dar si SP mai greu in cuvint .el este si un copil f activ si foarte grabit.de ex noate buna in loc de noapte buna .si daca ii zic sa zica rar zice foarte corect si tot asa........

Mergi la inceput