perioada fertila??????

perioada fertila?????? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Buna!

La un ciclu de 30-32 zile cum se calculeaza perioada fertila? Cum se interpreteaza temperatura de dimineata? Merci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Buna Dorsila,

despre aceste 2 subiecte s-a vorbit foarte mult la "Asteptand un ingeras in viata noastra", dar din pacate motorul de cautare al forumului nu functioneaza momentan. Te-as sfatui sa dai o cautare pe google dupa "temperatura bazala", ai sanse mari sa ajungi la subiectele respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Mersi mult fetelor, am sa incerc sa urmaresc informatiile voastre. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Depinde cat de lungi sunt la tine cele doua faze, foliculara si luteala. Tu esti in masura sa ne spui ce si cum, in functie de temperatura.

Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michandro spune:

Dorsilia, bine ai venit printre noi!

Asa cum ti-au zis fetele, daca urmaresti subiectele despre temperatura bazala, o sa te lamuresti mult mai bine. Pana una alta, poate un raspuns generat te va ajuta.

In general, ovulatia se produce cu 14 zile inainte de urmatorul ciclu. Deci, daca la tine un ciclu dureaza 30-32 de zile, ar insemna ca ovulatia se produce in jurul zilelor 16-18. Perioada fertila se considera ca fiind cu 3 zile inainte de ovulatie si o zi dupa ovulatie.

Tot ce ti-am spus sunt lucruri generale. Evident ca fiecare organism are ritmul sau si regulile lui. De aceea e mai bine sa-ti urmaresti ovulatia. O metoda simpla e cea a temperaturii bazale (mai multe informatii gasesti in mesajele in care fetele au facut referire). Dupa graficele de temperatura iti vei face o imagine clara care este ritmul tau: cand este ovulatia, cat de lunga este faza luteala (acele 14 zile de care am amintit) etc. Daca mai ai nelamurir, poti sa ma intrebi.

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

pot sa ii dau alt sfat???
ignora perioada fertila si poarta-te zilnic ca si cum aia ar fi ziua..sper ca n-am suparat pe nimeni..

MirelaV

Mergi la inceput