deochi si ...epilepsie??

deochi si ...epilepsie?? | Autor: pisellino

Link direct la acest mesaj

am citit dimineata intr-o revista pt femei ca epilepsia e legata oarecum de deochi si povestea o femeie cum a vindecat-o pe fetita ei facand in fiecare dimineata timp de 40 de zile descantece.as incerca sa-i fac si eu copilului meu dar spre rusinea mea nu stiu procedeul.ce parere aveti? ati mai auzit de asta?

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cu toata empatia pt suferinta voastra, nu m-am putut abtine sa nu ma iau cu mainile de cap. Inteleg disperarea de a afla raspunsuri si solutii la problemele puiului tau. Dar, totusi ... epilepsie trata cu descantece de deochi!??! Ce e aia deochi? Care e definitia acestei chestii....(nici nu stiu unde se incadreaza ce e? boala? ).

Presupun ca descantecele nu dor, nu sunt chestii invazive asupra copilului, dar ai grija la ce traume il supui! In evul mediu se credea ca bolnavii de epilepsie sunt posedati si erau supusi la niste ritualuri teribil de traumatizante pt ei.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu face prostia sa crezi asemenea baliverne, nu mai traim demult in Evul Mediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Cand ai puiul bolnavior, si tot ceea ce faci nu face sa-i aline cu nimic suferinta, incerci n medicamente si degeaba si ajungi la capatul puterilor, apare momentul cand nu mai gandesti limpede, cad gandirea iti joaca feste, si esti tentat sa incerci lucruri , pe care in mod normal consideri ca nici nu merita citite, numai in speranta ca poate poate.
Cred ca e un lucru firesc, ptr ca asa suntem noi oamenii construiti, fie ca traim in evul mediu sau nu.

Cred ca prin asta trece si pisselino. A ajuns la capatul puterilor si orice lucru cat d emic, care ar face sa aline durerea puiului, ar putea fi incercat.

E usor sa fii in afara problemei, dar cel mai greu este sa fii in interiorul ei.

PS Si Laura25, nu veni cu chestii de genul: ce e ala deochi, etc. ca sunt sigura ca stii la ce se refera. Fereasca Sfantul sa fii in pielea Andreei. Cred ca ultimul lucru de care are nevoie, este de o mustrare, oricat de empatica cu ea ai fi.


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Nana, eu am intrebat pt ca efectiv nu inteleg conceptul de deochi? Ce e asta? (nu mai intreb cum poti sa crezi in asa ceva, pt ca am vazut ca foarte multa lume crede, deci oi fi eu ciudata)
Si da, am citit in urma cu cateva zile povestea lui Robi si chiar m-a durut suferinta lui si a parintilor. De asta am si spus sa aiba grija la ce 'descantece' il supune. Poate m-am uitat eu la prea multe filme, dar ce scene am vazut prin documentare cu bolnavi de epilepsie supusi la exorcizari si tot felul de ritualuri si descante ....no comment!

pisellino, scuze daca te-am supara! Nu asta am vrut sa fac, am vrut doar sa iti spun sa ai grija ce faci. Atat tot.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Imi pare rau ca treceti prin asa ceva dar in nici un caz sa nu crezi ca epilesia a aparut in urma unui deochi!! Asa ceva nu exista!! Si nici sa nu te gandesti sa faci descantece pt asta...poate sa fie o forma grava care are nevoie de atentie medicala nicidecum de descantec.Puteti sa cauzati mult rau astfel...

http://www.epilepsyfoundation.org/about/

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Laura!

Nici eu nu o indemn sa faca asta, dar nici nu-i interzic, ptr ca ea oricum face ce considera ea de cuviinta. Stiu asta din proprie experienta.
Tot ce am putut face ptr ea, a fost sa-i trimit prin posta un medicament care nu se gaseste inca in Ro, pe care Andrei l-a luat si care i-au oprit crizele, chiar daca acest medicament i-a zapacit ochisorii si a facut sa apara instant strabismul, medicament prescris de medicul lor din Italia.
Inainte de a-l trimite, i-am spus Andreei despre aceasta problema, si sa se mai gandeasca, sa incerce sa evite sa ajunga la acest medicament, ptr ca are reactiile adverse pe care le are, dar ea a hotarat ca mai important este sa fie stopate crizele, si sa incerce medicamentul, indiferent ce presupune asta.
I-am respectat hotararea si am trimis medicamentele, desi posta nu transporta medicamente, iar acum astept cu sufletul la gura sa ma anunte ca macar un plic, ptr ca le-am impartit in 2 plicuri, a ajuns la ea.

Multa sanatate tuturor!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Si nici sa nu te gandesti sa faci descantece pt asta...

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"


mey pantero,te vad atit de indirjita in multe dintre postarile tale si zau daca intzelege!

Cum o potzi tu impiedica sa nu faca acele descintece!Cum ii potzi tu spune,nici sa nu te gindesti la asa ceva?

Tu itzi dai seama ca e o mamica care ar fi in stare sa apeleze la orice pentru a-i fi bine copilului ei!

Eu sunt convinsa ca daca are acces la form,la internet are acces si la informatzie si zau ca sunt sigura ca nu apeleaza la asemenea practici,in detrimentul tratamentului medical!

Dana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Si nici sa nu te gandesti sa faci descantece pt asta...

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"


mey pantero,te vad atit de indirjita in multe dintre postarile tale si zau daca intzelege!

Cum o potzi tu impiedica sa nu faca acele descintece!Cum ii potzi tu spune,nici sa nu te gindesti la asa ceva?

Tu itzi dai seama ca e o mamica care ar fi in stare sa apeleze la orice pentru a-i fi bine copilului ei!

Eu sunt convinsa ca daca are acces la form,la internet are acces si la informatzie si zau ca sunt sigura ca nu apeleaza la asemenea practici,in detrimentul tratamentului medical!

Dana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

vad ca se lasa cu bataie pe aici...eu nu am spus ca ii fac descantece copilului, am vrut doar sa cer o parere la ceea ce am citit dimineata in revista. intr-adevar mamele care nu au copii cu probleme nu inteleg...ai face orice sa vezi bb-ul sanatos!!! si, laura, nu vreau sa il supun pe robi terorii, exorcizarii, etc, fenomenul de descantec e foarte simplu: e o poezie spusa copilului dimineata, nu e nimic grav doar ca nu stiu cum se spune, daca e vreun ritual sau nu. poezia suna cam asa:fugi deochi dintre ochi/din gene din sprancene/din varful nasului din maduva oaselor/din crestetul capului/du-te unde cocosul nu canta/ unde popa nu toaca/acolo te-asteapta cu mesele-ntinse/cu faclii aprinse/ si lasa-l pe robi curat, luminat/ asa cum Dumnezeu l-a lasat.PUNCT
nu spun ca e bine sa crezi in astea sau nu dar stiu ca bunica si mama mea credeau :)
pup mamelor, nana multumesc de incurajare

despre robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141048

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

pisellino, sa va dea Domnul sanatatea si linistea de care aveti atata nevoie!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput