refuz vaccin ROR - consecinte

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am raspuns la legislative dar reiau:
O prevedere expresa nu exista, dar e discutabila interpretarea privind obligativitatea. Pe de o parte, refuzul poate fi justificat prin evitarea aparitiei in colectivitate a bolilor transmisibile, pentru protejarea sanatatii celor din jur. Pe de alta parte, nimeni nu poate fi obligat la manevre medicale fara sa fie de acord. In acelasi timp, Codul Penal considera acest tip de atitudine infractiune, pedepsita cu inchisoare sau amenda.

Art. 308. Z#259;d#259;rnicirea combaterii bolilor Nerespectarea m#259;surilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor molipsitoare, dac#259; a avut ca urmare r#259;spândirea unei asemenea boli, se pedepse#351;te cu închisoare de la o lun#259; la 2 ani sau cu amend#259;. Sub aceasta incidenta intra in aceeasi masura si cel care n-a prevenit prin vaccinare, dar si cel care a permis raspandirea bolii (adica cel care a permis intrarea in colectivitate a potentialului purtator). Pentru a nu comite o infractiune, orice director/profesor/etc se va putea raporta la acest text si ar putea refuza, legal, inscrierea in colectivitate.
.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa



Asa mai da!
Bine ca ne-ai luminat, Marius!
Multumesc.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Marius, multumesc! Mai am o nelamurire...se poate refuza pe considerente religioase? Am inteles ca in unele state, nu stiu care, este un motiv legal de refuz...

Initial m-am uitat stramb la sotzul meu cand a zis ca adera la o alta religie din motivul asta , insa ulterior, am stat sa ma gandesc ca e o idee...si de ce nu? in fond el adera, nu eu si oricum nu-l va schimba cu nimic asta in gandire...va fi un gest, gen "scopul scuza mijloacele"...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Nu pot sa te sfatuiesc ce sa faci cu vaccinul,dar din cate inteleg eu tu nu te simti deloc confortabila cu dr care il aveti.Si asta ti-o spun ca un parinte ce a avut in iarna copila bolnava si o dr asa..in care nu aveam nici o baza.Mergeam la ea dimineata cu copila cu febra 40 si dupa un consult nas,gat urechi si ascultat primeam un nurofen si ceva de tuse.Treaba e ca nu trecea nici febra nici tusea si am ajuns chiar sa avem timp de 7 zile febra pana la 40 gr in fiecare zi.Deci...reiau,mergeam la ea dimineata,seara mergeam la clinica de urgente-unde eram sfatuiti sa-i dam mult de baut-si noaptea mergeam la spital unde primeam acelasi sfat plus bonus un supozitor de paracetamol.
S-a intamplat o minune si am dat de un DOCTOR cum nu credeam ca exista,la care megem cu incredere si care ne-a dat de cate ori a fost cazul tratament cu care a trecut boala.Si nu s-a repezit in antibiotice.Un OM pe care il putem intreba orice si la care copila merge cu placere.
Stiu ca ce ti-am scris eu nu are nici o legatura cu nelamurirea ta de acum dar ideea e ca un dr adevarat iti risipeste multe temeri si iti raspunde la multe intrebari.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Trischa, multumesc de raspuns. Da, ai intuit bine, ma simt tare aiurea cu aceasta dr. Nu am avut multe tangente cu ea, insa date fiind intamplarile din ultima perioada, vrand nevrand ne-am intersectat...Eu am ales-o pt comfortul asigurat de faptul ca asistenta dansei sta in bloc cu mama (f aproape de casa noastra), ma stie pe mine de copil si e dispusa oricand sa vina sa intervina cu un sfat, o injectie...ceva de urgenta...
Insa dr. e...jale! e parerea tuturor celor care au copiii la ea sau celor care i-au avut si au fugit mancand pamantul . In primul rand ea nu-l consulta pe Teo!!! deloc! nu se atinge de el cu un deget, pt ca asta mic e speriat rau de tot de dr., halate, spitale...si urla, da cu picioarele, face urat, ce mai una alta! asta e adevarul, insa a ajuns asa ca urmare a zecilor de analize facute in ultimul timp si a experientelor neplacute avute in cadrul unei "intalniri" cu 2 asistente nu prea "gingase"...
Oricum, de Alex abia acum se atinge, cat a fost mica la fel, nu o consulta ca plangea ...si Alex nu a facut scene...

De data asta insa, mi s-a umplut paharul, a dat pe afara in momentul in care aproape ca urla la mine sa-i fac DTP si ROR concomitent, cu toate ca eu i-am zis clar ca NU vreau asta, ca Teo e inca slabit dupa otita...si mai ales ca a "contribuit" la contaminarea lui teo si a altor copii cu virusul acela, caci ea stia ca la usa asteapta acea mama cu fetita bolnava...a deschis usa si a strigat:"hai mami in cabinet sa vedem ce e cu bubitele fetei!"
si se mai mira pe urma ca atat eu cat si toti cei aflati acolo am ripostat, unii cu bebe mic de tot, veniti tot la vaccin au plecat acasa, caci au zis ca le e frica sa ii faca dupa ce l-au expus!
eu am fost proasta si i-am facut....imi vine sa mor de ciuda!
Oricum, am decis ca o schimbam! Nu merita sa-mi fac atatia nervi cand ma suna si sa o suport doar pt 2 adeverinte pt gradi pe care mi le da, ca oricum retetele mi le cumpar si analizele le platesc

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

ariel spunei doctorei sa scrie pe hartie ca raspunde in totalitate pentru acest vaccin si cauzele lui adverse....sunt tare curioasa ce i-ti va raspunde.A mea doctora cand i-am spus s-a enervat si mi-a zis "bine doamna faceti cum vreti in fond e copilul dumneavoastra".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ARIEL,imi poti detalia te rog cum s a manifestat panencefalita subacuta a baietelului prietenei tale?la cat tp dupa ror a aparut,care au fost manifestarile?

eu l am vaccinat pe codrin[1 an si 2 luni]acum 3 saptamani cu priorix,iar acum 4 zile mi a facut febra mare care nu scadea cu niciun fel de antitermic.medicul pediatru mi a spus ca are gatul rosu si mi a dat sa i dau ceclor.am asteptat pana pe seara,dar febra nu scadea deloc,la niciun fel de antitermic,asa ca i am administrat ceclorul.din pacate,febra n a scazut nici dupa a treia doza de ceclor,trecusera peste 48 de ore de febra mare,care nu scadea deloc,la niciun fel de antitermic,asa ca am ajuns la urgenta.
diagnosticul-puroi pe amigdale ,tratament -gentamicina cu ampicilina prin branula.a continuat sa faca febra,ce i drept mai moderata si sa mai cedeze putin la antitermice.dupa patru zile de febra ,azi a aparut eruptia,mai intai pe fata,in spatele urechilor si pe gat.
am fost dimineata la control,i am aratat eruptia,mi a spus ca are ganglionii occipitali mariti,dar ca leucocitele i au iesit 6000 si ca asta arata ca e ceva bacterian,nu viral,deci n are cum sa fie roseola sau rubeola[eu m am gandit la o reactie intarziata la ror,dar dr mi a spus ca eruptia apare in maximum 10 zile de la ror]...mi a spus sa mai continuu 2 zile tratamentul,ca e posibil sa fie o alergie..
dupa amiaza s a umplut si pe burtica de bubite,apoi cateva pe spate,exact ca la rubeola.
asa ca asta seara am pus asistenta sa i scoata branula,desi dr spusese clar-tratament inclusiv joi.
eu zic ca daca era alergie ar fi iesit odata pe tot corpul,nu treptat.in plus,febra asta de 4 zile,dupa care eruptia ma face sa cred ca nu gresesc cand spun ca are ori roseola infantum,ori e o reactie intarziata la ror.
intrebarea mea e-oare se mai poate intampla ceva neprevazut?mai poate face alte complicatii?la baiatul prietenei tale cum s a manifestat?

si sfatul meu-nu i face rorul,eu regret f tare ca l am facut,mai ales ca am stat in cumpana ceva tp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

mona, nu este obligatoriu ca toti care fac ROR sa faca PES sau autism sau alte grozavii d-astea...insa daca imunitatea e si asa scazuta sau boala in nediagnosticata la momentul efectuarii ROR sunt factori de risc...PES poate aparea si ca o complicatie a bolilor!

prietena mea a observat acum 4 ani ca baiatul ei (avea 9 ani atunci), a inceput sa aiba niste tulburari comportamentale...devenise irascibil, agresiv, nu se mai concentra la scoala...devenise "oaia neagra" a clasei...au mers la psiholog, s-a dat vina pe divort...
apoi a obs ca nu isi mai tinea echilibrul, ca avea pierderi de memorie, tulburari de vedere si a mers la neurolog si de aici...a inceput cosmarul.
initial a fost banuit de lyme borrelioza, apoi au facut teste suplimentare (elisa) si au vazut ca nu e asta, au continuat pe ideea de scleroza multipla...
RMN-ul efectuat a infirmat aceasta ipoteza. atunci mama lui a decis sa ceara sfat din austria parca... si a fost intrebata daca a vaccinat copilul ROR si a zis ca da...daca a avut vreo reactie la vaccin, a zis ca da, o eruptie usoara, febra...ma rog.
apoi a primit diagnosticul, dara sa stie ce inseamna...cand a aflat si-a amintit ca pustiul ei era dupa o "raceala" cand i-a facut vaccinul, raceala care de fapt a fost rujeola in stadiu incipient, pana la eruptie, rujeola nediagnosticata...rujeola asta, plus virusii introdusi prin vaccin au indus boala, care a stat latent pana la 9 ani.
apoi i s-a deteriorat starea rau...rau de tot...acum asteapta finalul, uneori chiar spera sa se termine mai repede, caci moare de mila lui.

uite aici detalii, googalite :
"Panencefalita sclerozanta subacuta:
Este o afectiune rara, cu mai putin de 10 cazuri raportate pe an in Statele Unite. Boala apare dupa un interval de latenta de 6-8 ani, ca dezvoltare a unei afectiuni neurologice progresive. Optzeci si cinci de procente dintre pacienti au intre 5 si 15 ani in momentul diagnosticului. Manifestarile initiale includ performante scolare slabe si modificari ale dispozitiei si personalitatii. Pe masura ce boala progreseaza, aceste simptome nespecifice determina o deteriorare intelectuala progresiva, convulsii focale si/sau generalizate, mioclonii, ataxie si tulburari de vedere. In stadiile tardive de boala, pacientii sunt neresponsi, tetraparetici si spastici, cu reflexe tendinoase hiperactive si cu raspunsul tar extensor prezent. EEG-ul are un aspect periodic caracteristic cu unde de intensitate mare aparute brusc la fiecare 3-8 secunde, unde lente acutite urmate de perioade de unde atenuate („plate\"). Aspectul LCR-ului poate pune diagnosticul. Lichidul este acelular cu o preteinorahie normala sau usor crescuta si un nivel marcat crescut al gama globulinelor (> 20% din proteinele totale ale LCR-ului). Nivelul anticorpilor antirujeolici in LCR este invariabil crescut iar anticorpii oligoclonali antirujeolici sunt deseori prezenti. TC-ul si RMN-ul pun in edenta leziuni focale multiple ale substantei albe, atrofie corticala si marirea ventriculara exvacuo. Virusul rujeolei poate fi cultivat din tesutul cerebral folosind tehnici speciale de cultivare. Antigenul ral poate fi identificat prin imunocitochimie, iar genomul ral poate fi detectat prin hibridizare in situ sau amplificare prin PCR. Nu este disponibil un tratament definitiv. Tratamentul cu Inosiplex (isoprinosina) (100 mg/kg si pe zi) ramane controversat, dar s-a raportat prelungirea supraetuirii si o ameliorare clinica la acesti pacienti.
PANENCEFALITA RUBEOLICA PROGRESIVA Este o boala extrem de rara care afecteaza in special copii cu sindrom rubeolic congenital, desi au fost raportate si cazuri izolate dupa o rubeola in copilarie sau vaccinare. Toate cele aproximativ 20 cazuri raportate au fost la copii de sex masculin. Dupa o perioada de latenta de 8-l9 ani, pacientii dezvolta o deteriorare neurologica progresiva. Manifestarile initiale sunt similare cu cele observate in PSS si includ scaderea performantelor scolare, tulburari de comportament si convulsii. Acestea sunt urmate de o dementa severa progresiva, ataxie severa, semne piramidale (spasticitate, hiperreflexie, raspuns tar extensor) si deteriorarea vederii. Miocloniile pot fi prezente, dar sunt mai putin edente decat in PSS, pe cand semnele cerebeloase sunt mult mai proeminente. In fazele terminale ale bolii, pacientii sunt complet dementi, muti si tetraparetici, deseori cu oftalmo-plegie asociata. LCR-ul arata o pleiocitoza limfocitara usoara [< 40 celule/[il), o proteinorahie putin crescuta [< 1,5 g/l (< 150 mg/dl)], o crestere marcata a gama globulinelor (35-50% din proteinele totale) si benzi oligoclonale. Anticorpii oligoclonali sunt specifici pentru antigenul rusului rubeolic. Raportul dintre anticorpii antirubeolici in LCR si in ser este marcat crescut, indicand nivele mari ale sintezei intratecale a anticorpilor antirubeolici. TC-ul arata o marire ventriculara ex vacuo cu o atrofie corticala asociata. Poate exista hipodensitate a substantei albe, in special in centram semiovale. Atrofia cerebeloasa si largirea asociata a celui de-al patrulea ventricul pot fi predominante in mod special. EEG-ul nu pune diagnosticul, dar este aproape intotdeauna anormal cu aplatizare difuza. Cativa pacienti prezinta un aspect de supresie aparuta brusc similar cu cel intalnit in PSS. Biopsia sau materialul necroptic arata o limfocitoza perivasculara si manson de celule plasmatice in substanta alba, leucomalacie in centram semiovale precum si atrofie si modificari ventriculare ex vacuo, asa cum au fost descrise anterior. Particulele rale nu se vad la microscopul electronic, desi virusul rubeolic a fost izolat din culturi ale materialului bioptic cerebral in anumite cazuri. Patogeneza bolii ramane neclara. Nu exista o terapie disponibila actual. Isoprinosina si amantadina sunt fara beneficiu."





mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
...cand a aflat si-a amintit ca pustiul ei era dupa o "raceala" cand i-a facut vaccinul, raceala care de fapt a fost rujeola in stadiu incipient, pana la eruptie, rujeola nediagnosticata...rujeola asta, plus virusii introdusi prin vaccin au indus boala


Ariel, sa intelegem ca baiatul prietenei tale avea rujeola la momentul vaccinarii? Asta e rau! Foarte rau! V'ati intrebat vreodata cum de s'a putut intampla sa se imbolnaveasca de rujeola? Hmmm! Nu poate fi atat de simplu! Chiar nu poate fi CONTACTUL CU UN COPIL NEVACCINAT RESPONSABIL DE TRAGEDIA ASTA!

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

xeno, daca ai de gand sa intervii in mod negativ la acest subiect, te rog sa citesti sfarsitul primei mele postari. am rugat clar ca cei care sunt contra opiniei mele sa mi-o respecte si sa treaca peste...
nu vreau polemici, nu vreau discutii pro si anti vaccinare. eu vreau un rezultat concret in cazul meu! poti sa ma ajuti cu asta? da, e super atunci! nu, atunci, multumesc ca m-ai bagat in seama si mi-ai facut cu mana, dar nu voi continua o discutie in contradictoriu, care se va solda cu vesnicile ciocniri, cu aparitia galeriei si mutarea la ZZ, asta daca nu se inchide subiectul.

te rog sa citesti cu atentie postarea mea nr 2. se poate face boala indiferent ca esti vaccinat sau nu! deci acel copil nevaccinat, resposabil de tragedie, de care zici tu, putea fi bine mersi un copil vaccinat, cu boala revenita! sau chiar un copil vaccinat recent, in ultima saptamana, purtator de virusi inoculati...sau poate un adult ca mine care a facut rubeola de 2 ori! sau poate chiar copilul dr-ei mele care a facut vaccin si mai tarziu boala!

eu nu m-am opus la DTP si alte vaccinuri facute pt boli mai grave! nu m-a lasat constiinta, a primat asupra parerii mele proaste despre vaccinuri. Insa acum e vb de ROR, vaccin devenit obligatoriu de 3 ani, in Romania. In multe, multe alte tari nu se face! In USA e admisa chiar o schema de vaccinare dupa 3 ani...contra unei singure boli, apoi anul urmator contra alteia si la 5 ani abia contra rujeolei...
m-am opus ca tanti dr sa-i faca acest vaccin concomitent cu DTP. toti medicii cu care am vb asta au zis ca e inconstienta! ca se lasa min 1 luna intre ele! da, unii prefera sa le faca concomitent, caci au norma si de ce sa se agite ei cu explicatii inutile la sanepid? asa ca ii prostesc pe parinti, apoi dau din umeri si ii doare la basca de consecinte...caci, offff, da, sunt situatii triste cand apar reactii adverse, dar rare!!! EU NU RISC! nu cu copilul meu!
am depasit de mult timp stadiul in care dr era catarat pe un piedestal in fata mea, in care credeam ca e D-zeu pe pamant si nu poate gresi! experienta m-a facut sa gandesc inainte si apoi sa decid. nu sa ma las manata ca oaia...

in final, te rog, daca nu poti sa suporti parerea mea, da next! mergi la alt subiect si uita de mine!


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

in final, te rog, daca nu poti sa suporti parerea mea, da next! mergi la alt subiect si uita de mine!



As face'o. Chiar cu o oarecare placere, daca decizia ta te'ar viza exclusiv pe tine. Mai mult decat atat, mi'as permite sa fiu atat de cinic incat sa nu ma intereseze absolut deloc daca aceeasi decizia ar afecta DOAR familia ta. Asa cum vedem insa cu totii din povestea tragica relatata de tine, nu este cazul!

Alternativ. de ce trebuie sa tratam cu respect o isterie care identifica drept mobil dorinta de imbogatire a companiilor farmaceutice cand am putea de exemplu sa construim una alternativa in care fabricantii de sicrie mici si micute, pentru copii sint baietii cei rai?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput