Malformatie de col si alte probleme

Malformatie de col si alte probleme | Autor: packman

Link direct la acest mesaj

La ultimul examen ginecologic sotiei mele i s-a spus ca este in pericol de a naste in orice moment pe motiv ca, deja colul i s-a deschis.Asta era in Tulcea.
Deasemenea medicul indica internarea de urgenta si repaus absolut.
Am fost si la alt medic, tot la Tulcea care ne-a spus ca nu este in pericol de a naste intr-o perioada de timp foarte scurta si chiar ca ne putem deplasa la Bucuresti.
Odata ajunsi in Bucuresti am mers la medicul nostru care la o examinare mai atenta ne-a spus ca este vorba despre o malformatie a colului uterin si deasemenea i-a recomandat repaus la pat si drept tratament preventiv NO-SPA precum si supozitoare cu scobutil pentru ameliorarea eventualelor dureri.
Problema este ca de atunci incoace sotia mea are diaree si o stare generala de rau.Nu tot timpul ci o data la doua trei zile.
Sa fie din cauza medicamentelor? Precizez ca pe linga NO-SPA mai ia fier ( are o usoara anemie ) si calciu cu vitamina D, deasemenea tin sa precizez ca nu si-a administrat nici un supozitor si ca se afla in a 36-a saptamana de sarcina.In tot acest timp, aproximativ 10 zile, a stat intinsa in pat evitand orice deplasare in afara celor strict necesare.
Date suplimentare:Greutatea ei inainte de sarcina era in jur de 40 kg ( s-a nascut rahitica ).Greutatea estimata a copilului in saptamana 35 era de 2300g.
Ce probleme ar putea sa apara, tinand cont de cele spuse mai sus si ce ar trebui sa facem pentru a preveni?
Multumesc anticipat pentru ajutor si suport.

Gabi Calin.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Stimate d-le Gabi Calin,
Este putin probabil ca de la medicamantele enumerate sotia d-vs. sa prezinte o stare generala de rau. Din saptamana 37 de sarcina nasterea este socotita la termen (media este la 40).Repaosul la pat este o obtiune corecta si in plus ar fi util Salbutamol cp2mg, 2X 1cp/zi.
Greutatea mai mica a copilului nu este o problema, recupereaza ulterior si probabil este cu determinism genetic (de la mama).
Mult succes !
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput