trompe impermeabile

trompe impermeabile | Autor: matia

Link direct la acest mesaj

Am facut cu 2 ani in urma 3 hidrotubatii care mi-au permeabilizat trompele.Dupa 1 an si jumatate de tratamente hormonale am repetat HSG si am constatat ca din nou trompele sint impermeabile.Dupa 3 luni de sedinte de hidrotubatii am decis impreuna cu medicul meu sa fac laparoscopie pentru ca aderentele de pe trompe nu au cedat deloc de data asta. Ce sanse am sa reuseasca permeabilizarea trompelor astfel? Care sint cazurile in care nu se mai poate face nimic ?

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Laparoscopia este o buna obtiune pentru tine si in functie de situatia concreta locala se practica salpingoovarioliza, fimbrioplastie sau neosalpingostomie. Singura metoda de apreciere a succesului chirurgiei reconstructive tubare o constituie aparitia sarcinii. Daca dupa un an nu se obtine sarcina pe cale naturala se recomanda FIV/ET ( fertilizare in vitro+embriotransfer).
Mult succes !
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matia spune:

De cind am citit raspunsul incerc sa ma conving ca oricum se poate face ceva.Cred ca sint cam insistenta!Dar....exista si cazuri in care nu se poate rezolva problema trompelor?Care?

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Matia draga, du-te la Techirghiol. Multe cazuri asemanatoare cu al tau s-au rezolvat, asa ca stai linistita.

pupici
Crinuta

Mergi la inceput