Vreau sa-l vad pe Doamne, Doamne!

Vreau sa-l vad pe Doamne, Doamne! | Autor: Floare de Colt

Link direct la acest mesaj

Ei dragelor si dragilor cum ati raspunde la asa ceva???????

Aseara in timp ce faceam mancare, a venit Teea in bucatarie si mi-a spus asa direct, fara nici o introducere, ca ea vrea sa-l vada pe Doamne, Doamne.
In primul moment nu am stiut ce sa-i raspund.
Ea crede foarte mult in Dumnezeu si noaptea, daca viseaza ceva urat "il roaga pe Doamne, Doamne sa-i ia visul din ochi", in timpul somnului. Uneori o mai dor picioarele(copiilor vostri li se mai intampla???) si se aseaza in pat, se relaxeaza si il roaga pe Dumnezeu sa-i ia durerea si Doamne, Doamne zice: "Da, dragoste!"
(Uneori ma da "pe spate" cu ce poate sa spuna, dar voi mamici si tatici stiti foarte bine acest lucru).

I-am spus ca daca isi doreste atat de mult si se roaga mult de tot, ar putea sa-l vada pe Doamne, Doamne.
A plecat si s-a dus la taica-su, care probabil i-a spus la fel, apoi a venit iar la mine si imi spune: "Mami, dar ar trebui sa ma rog mult, mult de tot, nici nu pot sa-ti arat cat!" De obicei imi arata cu mainile departate daca ceva este mult. Acum deja avea mainile unite la spate si mi-a zis ca tot nu este de ajuns.

Ei voi ce ati raspunde la asa ceva dragi mamici, tatici, aspirante, aspiranti, unchi, matusi, etc ?????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kopy spune:

superb. copiii stiu intr-adevar "secretul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Ce scumpa mica e fetitza ta!!!
Din pacate raspuns la intrebarea ta nu prea am....

Elena&Laura

Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaD spune:

Floare de colt,
Ai o fetita deosebita,bucura-te de ea.
Te pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexy spune:

Cind eram mica bunica ma invata tot felul de rugaciuni prima a fost
"Ingerasul meu" si tot timpul ma scotea la geam imi arata cerul si imi zicea mereu trimitei un pupic lui Doamne Doamne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Si Teea spune inainte de culcare Tatal Nostru, Inger ingerasul meu si Sfinte Dumnezeule, apoi se baga in pat si zece:"Noapte buna Doamne, Doamne drag, noapte buna ingeras pazitor drag, etc".
Cateodata o vad ca rade asa din senin si zice: "Ce dragut e Doamne, Doamne"
Duminica in timp ce se uita la "Cartea junglei", de pe un CD imprumutat, m-a intrebat daca si personajele din desenele animate au in cer acelasi Dumnezeu.

Va pupacesc si va multumesc si mai astept cu mare interes raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Camelia, Teodora ta e o scumpa! Da-i, te rog, un pupic din partea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Da, este o scumpa si o minunata, asa cum sunt absolut toti copiii. Voi mamici si tatici stiti foarte bine ca inseamna aceste cuvinte, cata stralucire are viata voastra alaturi de minunile voastre, cata incantare va inconjoara inima atunci cand ii priviti, ce conotatie minunata si neasteptata a capatat cuvantul dragoste pentru voi.
Voi ceilalti fiti siguri ca o sa stiti foarte curand ce insemna toate acestea si multe altele care nici macar nu pot fi exprimate in cuvinte. Veti afla cea mai dulce mangaiere atunci cand veti simti o manuta calda pe obrazul vostru, cea mai dulce imbratisare cand manute mici va vor inconjura, veti auzi cea mai minunata declaratie de dragoste cand veti auzi:"Mami/tati, te iubesc atat de mult!"

Va pup cu drag si va multumesc,
Camelia

Pupicuti si la bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ce bine ai zis-o Camelia.....ca ma si duc acasa sa-mi vad bebela...

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Astazi de dimineata, m-a intrebat daca eu plingeam cand ea era inca la Doamne Doamne si nu aveam si eu un copilas pe care sa-l iubesc.
Bineinteles ca mi s-au umezit ochii cand am auzit-o.

Apoi mi-a zis ca si ea de-abia astepta sa vina la mine si ca a vrut sa fie prima.
Nu stiu de ce in acele momente mi-am adus aminte de Lazarev si de alte carti de aceeasi factura si de faptul ca copiii pana la 7 ani isi pot aminti din vietile anterioare sau pot chiar sa-si aminteasca pentru ce au venit in aceasta viata si de ce au ales familiile respective.
Cand a zis ca a vrut sa fie prima, mi-a trecut prin minte ca poate Dumnezeu imi pregateste vreo surpriza si vrea sa-mi mai daruiasca un copilas si acolo sus sufletelul care este acum Teea a ales sa vina ea prima in familia noastra.
Nu dati cu rosii in mine, nu vreau sa fac polemica pe aceasta tema care poate parea de neinteles, dar toate astea le-am citit in carti foarte renumite si le-au spus oameni plini de intelepciune. Eu doar fac conexiuni umile.

Va pup,
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

quote:
Originally posted by Floare de colt

Astazi de dimineata, m-a intrebat daca eu plingeam cand ea era inca la Doamne Doamne si nu aveam si eu un copilas pe care sa-l iubesc.
Bineinteles ca mi s-au umezit ochii cand am auzit-o.

Apoi mi-a zis ca si ea de-abia astepta sa vina la mine si ca a vrut sa fie prima.
Nu stiu de ce in acele momente mi-am adus aminte de Lazarev si de alte carti de aceeasi factura si de faptul ca copiii pana la 7 ani isi pot aminti din vietile anterioare sau pot chiar sa-si aminteasca pentru ce au venit in aceasta viata si de ce au ales familiile respective.
Cand a zis ca a vrut sa fie prima, mi-a trecut prin minte ca poate Dumnezeu imi pregateste vreo surpriza si vrea sa-mi mai daruiasca un copilas si acolo sus sufletelul care este acum Teea a ales sa vina ea prima in familia noastra.
Nu dati cu rosii in mine, nu vreau sa fac polemica pe aceasta tema care poate parea de neinteles, dar toate astea le-am citit in carti foarte renumite si le-au spus oameni plini de intelepciune. Eu doar fac conexiuni umile.

Va pup,
Camelia



Draga mea
Te-am inteles. Asa e. Teea ta scumpa e un ingeras care stie. Toti copiii stiu. Numai ca noi oamenii mari am uitat si ii limitam. Asta trebuie sa invatam noi. Sa nu le taiem aripile crezand ca asa ii educam. Bun exemplu in sensul asta este cartea lui Osho Cartea despre copii pe care toti parintii ar trebui s-o citeasca.

Toate bune!

Mergi la inceput