Ajutor putulica umflata si rosie dupa decalotare c

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna fetelor,

Si eu am patit-o cu cel mic.
I-am inceput decalotarea la 3 luni cfrm indicatiilor dr.
Asta insemna sa il masezi dinspre varf spre baza penisutzului, cand ii faci baitza de seara. Sa tragi usurel de pilechitza in jos. Cu timpul se desface din ce in ce mai mult. De unde stii ca e ok? Atunci cand face pipi (imposibil sa nu-l prinzi intr-o faza cand dupa ce l-ai curatat, face pipi pe paturita de schimbat scutece) e in jet continuu. E clar ca nu e nimic ce sa obstructioneze evacuarea urinei, deci e de bine.
Ce am patit eu? La 7 luni la baitza, decalotam normal, dar am auzit ca o ruptura/pocnitura. M-am speriat, dar cel mic radea. Am observat ca se dezlipise mai intr-o parte pe gland, ceva mai mult decat de obicei. Cand sa-i pun pampers-ul, da-i cu plansul! Am vazut k i s-a inrosit si am sunat-o pe dr. Saracutul mergea in 4 labutze tot cracanel...
L-am dat la fiecare schimbat de scutec cu hidrocortizon 1% direct pe roseata inauntru (desi tipa) si-i inveleam putzulica in compresa sterila imbibata bine cu rivanol. In 3 zile i-a trecut. Era el nefericit mai ales knd facea pipi, dar... a trecut, e decalotat la jumatate.
Decalotarea pana la coronitza se face pana in un an, la altii 2. Preferabil sa rezolvati aceasta chestie pana in 1 an juma, ca mai apoi isi aduce aminte si nu e chiar placut...
A meu are acum 10 luni juma si am emotii ca tot la jumate e decalotat, asa k tot de pe acest forul m-am interesat de o crema nemteasca de decalotare- mercurialis salbe de la wala. Am rugat pe cineva sa mi-o aduca si sa vad daca face minuni si la noi.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Ca idee, mai vreau sa va impartasesc o chestie:

Bepanten de la noi e proasta productie!Nu luati!
Eu am nascut la Szeged si din spital am plecat si cu Bepantenul lor gratis. Cel de acolo e mult mai cremos- tare, nu cremos-apos cum e cel de la noi, ce nu da rezultate.

Pt eriterm fesier, va recomand cu caldura Sudocrem (tot in ungaria il gasiti sau poate si la sensiblu).
Tocmai ce am trecut printr-o repriza de diaree cu cel mic si nu i s-a retras cu nimic (nici crema de aloe, nici de propolis, nici de galbenele, nici nidoflor, nici bepanten, nici cu pudra sanosan) pana n-am dat cu sudocrem. Si era rosu saracu... de il deranja si pampersul, asa de pacatoasa e diareea.

Sarbatori lejere va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viviannie

Bepanten de la noi e proasta productie!Nu luati!
Eu am nascut la Szeged si din spital am plecat si cu Bepantenul lor gratis. Cel de acolo e mult mai cremos- tare, nu cremos-apos cum e cel de la noi, ce nu da rezultate.

Atentie, e vorba de 2 lucruri diferite - unguent sau crema - unul e mai cremos, celalalt mai apos, nu mai stiu care cum e noi le-am avut pe ambele... si la noi si-au facut efectul o vreme...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Vivianie, fara nici o suparare, dar mi se pare chinuitor. Decalotezi copilu de 7 luni de zile, zi de zi? Decalotarea se face pe o perioada scurta, in cazul in care apare o problema.
Stiu ca parerile sunt impartite, dar mie mi se pare barbarie.
Ni s-a intamplat si nou sa se umfle, sau sa se inrosesca, am decalotat cateva zile si gata. A trecut.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

POate nu inteleg eu despre ce vorbiti, dar in America (si din cate am auzit de la alte mamici straine de aici, si prin alte tari), se recomanda sa nu se faca absolut nimic in legatura cu decalotarea. Baietii necircumcisi nu sunt decalotati, iar operatia de care vorbiti voi se face numai in cazul in care apare fimoza. In rest, se asteapta ca pielea preputzului sa se desprinda singura de gland, proces care poate dupa si pana la 10 sau 12 ani.

De ce este diferit in Romania? Toti doctorii recomanda asta???

29+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

freedelia, da in ro toti doctorii(hai 99% sa nu se supere cei putini care nu recomanda) nu numai ca recomanda decalotarea fortat la copii asa mici, dar chiar si practica ei, pe viu asta, adica cand te prind ti-o rup,pe princiu asta.Mama de multe ori nici nu vede decat cand tipa copilul ce-i face doctorul, ca au manevra pregatita si tu ca mama zici ca el doctorul doar controleaza , cand colo ele face teaba, cica preventiv.
De aceea mamele din ro se feresc sa ajunga copilul pe mana lor si fac asta acasa, considerand ca e mai putin traumatizant.Dar procesul in sine tot barbarie inseamna, ceva contra naturii.De ce sa nu lasi copilul sa se maturizeze normal, sa isi dezvolte aparatul genital asa cum l-.a lasat natura, si cand o fi mare sa se rezolve singur, cand tu poti sa-l faci asa de la cateva zilisoare daca se poate.Ce daca plange copilul o saptamana, de durere, doar nu moare din atat, las ca trece.
Nu se mai vad posibilele dezastre ce se fac acolo prin aceasta agresiune, distrugerea retelei de nervi care fac ca la maturitate glandul sa fie sensibil si sa functioneze normal.mai bine facem noi , decat sa ne impotrivim medicilor, sau sa se faca doar cand e maxima necesitate medicala, nu preventiv.
Eu nu am decalotat nici unu din baieti, nimeni nu s-a uitat la puta lor si mi s-a spus sa o las in pace ca nu e treaba mea.Treaba mea e sa o spal pe exterior si atat, fara sa insist.
cum ar fi sa consider ca ochiul e murdar si doar sa-l spal pe deasupra nu ajunge, sa-l scot sa-l clatesc mai bine?
Dar frica mamelor in fata doctorilor este uriasa in tara noastra, si mai bine chinuie si fac un lucru care nu e necesar decat in putine cazuri, si asta doar sa nu cumva doctorul sa treaca peste cuvantul lor si sa-l maltrateze pe micut, sub ochii lor, doar asa...sa fie toti fericiti.Si ce inseamna ca freci puta copilului cu crema, zilnic, ii faci o...scuzati da chiar asa e , de mic, sa se bucure si el?
Hai mai bine sa ne impotrivim medicilor si sa spunem clar ca doar in situatii de extrma sa se faca asta, nu preventiv.
Iar faza cu infectia urinara, nu are nici cea mai mica legatura cu decalotarea.La ai mei, au avut amandoi, si doctorii pe langa tratament, in caz ca aveau puta rosie si ii durea, nu-i decalota, sa fie durerea mai mare, ci le dadea comprese cu rivanol si sa-i bag cu o seronga fara ac, pe sub pielea asa prinsa cat incape putin rivanol, si as ale trecea repede.
Cel mic al meu e nedecalotat sia cum la 2 ani, si nimeni nu zice nimic, ci din contra , mi-au zis ca e treaba nevestei lui, ce vreau sa-l iau de barbat? mai ca m-am facut de ras intreband...

Dar fiecare e liber sa faca ce vrea, dar pe el, nu pe altul, mai ales pe cineva care nu se poate impotrivi.
Parerea mea.Dar acest subiect nu are rost sa se transforme iar intr-o lupta pro sau contra decalotarii, pentru ca orice am face cele care evita asta, nu le vom convinge pe lele pro ca nu e bine ce fac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Vai, deci nu am inteles gresit... ce barbarie

29+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)
POZE

Mergi la inceput