Pentru dr. Romeo Stanescu

Pentru dr. Romeo Stanescu | Autor: ralu123

Link direct la acest mesaj

Stimate domnule doctor,
Numele meu este Raluca si sper sa ma puteti ajuta. Acum o luna am fost diagnosticata cu vegetatii veneriene si incerc sa aflu cat mai multe despre acest subiect. Medicul ginecolog mi-a recomandata cauterizarea. Este insa cauterizarea un tratament eficient avand in vedere ca exista posibilitatea ca ele sa reapara? Nu se poate trata cauza si nu efectul? Am citit pe internet ca aceste vegetatii sunt cauzate de virusul HPV, insa ce am citit acolo m-a cam ingrozit (cancer de col etc).
Puteti sa imi recomandati ceva si pentru cresterea imunitatii organismului?
Va multumesc mult si astept sfaturile dumneavoastra!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Draga Raluca,
Condiloamele (vegetatii veneriene), daca sunt mici se pot trata cu Condyline, Podofilox aplicatii locale ( 4 zile consecutiv+ 3 zile pauza), Daca sunt mari trebuie excizate- de preferabil la dermatologie. Din pacate virusul ramane cantonat acolo, pentru o buna supraveghere a colului uterin este necesara o citologie Bethesda, apoi daca este cazul colposcopie si in final tipaj viral ADN-HPV.
Mult succes!
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Domnule doctor,
va rog sa ma lamuriti si pemine ce inseamna tipaj viral ADN-HPV
Si unde se poate face asa ceva.La orice clinica?

KORINA mamica x 2

http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

Domnule Doctor,
va multumesc pentru raspuns. Mie mi-au fost excizate aceste vegetatii prin cauterizare chimica ( aceasta a fost decizia medicului ginecolog)si urmeaza sa ma duc saptamana aceasta la un control. As mai avea insa o intrebare: este forma 'creasta de cocos' specifica acestor vegetatii? Va intreb asta pentru ca labiile mele au usor aceasta forma iar medicul ginecolog nu mi-a zis nimic referitor la acest lucru! Ati putea sa-mi recomandati ceva pentru cresterea imunitatii organismului?
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Draga Korina,
Se pune in evidenta virusul respectiv si tipul lui (16,18,31 etc.)
Dupa cate stiu, exista un program national gratuit de depistare HPV ( human papilloma virus ) la Spitalul Titan (B-dul Muncii).Altfel si anumite laboratoare private fac aceste determinari dar sunt foarte costisitoare.
Mult succes!
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Draga Raluca,
Aspectul de "creasta de cocos" al labiilor nu are nici o legatura cu infectia HPV.
Din pacate pana in prezent, relatia dintre raspunsul imun sistemic si functionarea de fapt a sistemului local imun de la nivelul colului uterin NU a fost clarificata.
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

Domnule Doctor,
Va multumesc pentru raspuns. Lamuririle dumneavoastra m-au ajutat foarte mult. Inca o data multumesc pentru timpul acordat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Domnule doctor,are vreo importanta tipul acestuiHPV,dac el in oricare in cazuri se cauterizeaza,sau ma rog intr-un fel sau altul sunt eliminate excrescentele respective?Si analiza in ce consta??Se iau probe din aceasta formatiune si se analizeaza??Daca ele nu mai exista ca atare,adica au fot cauterizate cum se mai poate face determinarea??si la ce ajuta ea??
Inteleg ca acest program gratuit se refera strict la Bucuresti!??!!

KORINA mamica x 2

http://poze.acasa.ro/poze/album?id=408
http://poze.acasa.ro/poze/album?id=457

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Draga Korinna,
Deoarece HPV nu creste in culturi de laborator, testarea prezentei sale se bazeaza pe tehnici de biologie moleculara care detecteaza ADN-ul viral, in esantioane recoltate de la nivelul colului uterin. Exista un nr mare de tipuri de HPV cu potential carcinogenetic diferit. Astfel exista 5 tipuri de HPV cu risc scazut (6,11,42,43,44) si 13 tipuri de HPV cu risc oncogenic crescut (16, 18,31,33 etc). Ghidul de conduita Bethesda(SUA), referitor la atitudinea fata de leziunile cervicale precanceroase confirmate histologic, publicat in 2003, considera ca, pentru a da suficient timp infectiei cu HPV sa dispara, testarea ADN- HPV trebuie sa se efectueze la un interval de 6-12 luni.
Programul mentionat este la nivel national, iar spitalul ales este in Bucuresti.
Mult succes !
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput