Pentru dl. dr. Romeo Stanescu

Pentru dl. dr. Romeo Stanescu | Autor: Silvia_Pui

Link direct la acest mesaj

Am 31 de ani si de 3 ani incercam sa avem un bebe. Anul trecut in nov. am facut mai multe investigatii (desi dr.Niculescu imi spusese in martie 2001 ca nu am nici un fel de probleme desi la dozarile hormonale a aparut progestron 4 in ziua 21 ).
La spitalul Polizu : 4.11 ecografie ziua 11 - folicul dominant ovar stang cu dimensiunea de 14 mm , uter cu aspect bicorn ; 5.11 -HSG rezultatul a fost \:uter cu aspect bicorn , trompa dreapta infundata se recomanda histeroscopie . 7.11 histeroscopie : sept uterin , polip uterin - decizie histeroscopie asistata laparoscopic.
12.11 incepe laparoscopia care se transforma in operatie datorita unui chist pe ovarul stang . Rezultat operatie : ovar drept atrofiat , ovar stang cu chist (folicul dupa anatomo)de 1,5 mm , trompe permeabile si histero - multiple sinechii - se monteaza DIU .
Ian - ecografie ziua 11 - ovar stang - folicul dominant cu dimensiunea 14 mm , ziua 14 - folicul dominat cu dimensiunea 21 mm i8n faza de desprindere .
Februarie - eco ziua 11 - folicul dominant 15 mm se scoate DIU , internare pt. histero de eliminare polip se recomanda HSG . Apare infectie urinara cu proteus dar medicul sustine HSG . Se face HSG rezultatul trompa stanga permeabilitate redusa la intrarea in uter , trompa dreapta permeabila ( si ce daca ...). Dupa acest HSG dureri foarte mari in zona ovarului stang 2 zile , temperatura 39 si frison 1 zi . Medicul de la HSG a spus ca lui i s-a parut permeabila trompa. Se recomanda instilatii , dar nu se spune nimic despre dozari . In luna iunie medicul m-a chemat la inseminare , dar noi nu dorim aceasta cale .
.Medicul endocrinolog recomanda Duphaston din ziua a 10 , dar dupa a doua tableta au aparut mici hemoragii ( atunci cand exista polipul mai aveam hemoragii intermenstruale )si dureri persistente in zona ovarului stang . Sangerarile sunt de un rosu roz , destul de putin cantitativ , iar ovarul sau zona din partea ovarului nstang ma daore destul de tare . Nu mi s-a intzamplat niciodata sa am dureri asa o perioada mai mare (decat o zi la ovulatie ) Poate fi de la Duphaston sau este o anexita ? Cum as putea trata anexita ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Nici analizele sotului meu nu sunt f. bune , desi el mai are un copil .La Sabyc dna Matei a dat vol-4ml , ph-8.5 Nr.58 mil/ml , A-5% , B-20%, c-35% , D-40% , forme tipice 65% , leucocite -4 mil/ml , viabilitate -85% , test de migratie:7 mil cu mobilitate a+b-50% .
Surpriza a venit la spermocultura cand dupa 2 saptamani si doua telefoane la care ne-a spus de mycoplamse si Chlamydia a aparut pe buletin trichomonas .Am urmat amandoi un tratament , desi atunci eu eram in spital si facusem toate analizele , normal era sa apara si la mine daca avea el . Ce credti despre aceste analize pt care diagnosticul a fost hiperastenospermie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romeostanescu spune:

Draga d-na Silvia Pui,
Progesteron 4 in ziua 21 semnifica lipsa ovulatiei (in 80% din cazuri).
Inainte de inseminari ar trebui effectuate analizele hormonale, inclusive Clomifen challenge test.
Durerile nu sunt de la Duphaston.Poate fi o cistita acuta sau anexita post HSG, mai ales daca nu s-a efectuat profilaxie antibiotica.
Un tratament modern ar fi :Augmentin cp 0.625mg 3X1cp/zi 5 zile + Doxiciclina Cp100mg, 2X1cp/zi + Aulin cp 100mg 2X 1cp/zi+Movalis supozitoare 15mg un sup. seara, 5 zile.
Mobilitatea spermatozoizilor este mai mica. Dupa analizele hormonale tratarea anexitei intra in discutie inseminarea artificiala.
Mult succes!
Dr. Romeo Stanescu

Mergi la inceput