febra de 6 zile

febra de 6 zile | Autor: tonecica

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 1 si 9 luni a facut brusc febra mare, peste 39, acum 6 zile dupa ce s-a trezit din somnul de dupa masa.Am crezut initial ca racise pe afara (am mai avt in episod de raceala acum o luna),i-am administrat nurofen 5 ml si i-a scazut treptat temperatura. seara la fel i-a crescut temperatura. Am pus cresterea temperaturii pe seama ca avea rosu in gat. Am mers la spital la Gr, Alexandrescu unde o doctorita de acolo dupa ce a consultat-o mi-a zis ca e o infectie in perioada asta care debuteaza cu febra si rosu in gat si nu poate sa-mi prescrie antibiotic ca oricum nu-si face efectul si poate chiar sa-i faca mai rau. a zis ca poate dura febra 7 sau si 10 zile, ca dupa asta ii vor aparea copilului niste pete rosiatice pe corp si febra se va retrage, ca seamana oarecum cu rubeola. oricum eu sint foarte ingrijorata, azi este a 6-a zi si tot a facut febra 38.cu 3, deja nu mai pot, stau ca pe ace. nustiu ce sa fac, ca nu pare nici a fi rubeola, ca aia tine 3-4 zile. poate s-a mai confruntat cineva cu astfel de situatii si vine cu un sfat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Buna, sanatate la copil.

Nu ai zis ce simptome are copilul in afara de febra. Tuseste are muci? te-ai uitat la ea in gat daca e rosu asa cum a zis dr?

noi am facut roseola cu febra mare 38.8-39 timp de 5 zile dupa care a scazut brusc si a aparut eruptia. de unde si pana unde a zis de rubeola? da mai multe detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonecica spune:

Monu multumesc de raspuns! am fost ieri totusi la Budimex, caci facea febra in continuare si nu mai induram sa-mi vad copilul asa. Doctorita a zis ca are amigdalita si gingivita (gingiile erau inflamate si ii mirosea rau gurita). Ne-a prescris antibiotic Augumentin 3 ml la12 ore, enterolactis un pliculet pe zi pt refacerea florei intestinale, si tamponare guritei de 3 ori pe zi cu un amestec de glicerina cu stamicin si inca ceva . In perioada asta n-a avut nici un pic de tuse, nu-i curgea nasucul deloc, atat ca avea rosu in gat si febra.Daca o mai lasam asa nustiu unde se ajungea. aia de la Gr. Alexandrescu zicea sa astept si 10 zile,dupa asta o sa-i apara niste pete si sa nu-i fac nimic numai sa-i scad febra dar microbul se inmultea in gatul copilului.Acu mergem pe acest tratament, sper sa fie bine, pana acu parca nu a mai facut febra. copilul tau a facut si rosu in gat? sau numai febra si atat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Tonecica, multa sanatate sa se faca bine. Sincer avea rosu in gat ca de aici a fost si confuzia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonecica spune:

multumesc Monu. Maria nu mai face febra, mergem cu tratamentul inainte. Ma gandesc numai ca sunt unii medici atat de incompetenti si pun diagnosticul la gramada fara a evolua pacientul in particular.asta e mai grav din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si fetita mea a facut febra timp de 3 zile 38-39...am fost la urgenta cu ea ca n-am stiut ce sa-i dau ,si proasta aia mi-a dat novocalmin,4 supozitoare pe zi si paracetamol 4 supozitoare,sa le alternez tot la 3 ore.Prima data mi-a dat Nurofen sirop,dar mi l-a vomat,si a facut febra 39,8 si am ajuns iar la urgente.Atunci mi-a dat novocalminul.Dar 4 pe zi???La un copil de 1 an jumate????Nu va zic ca era o scarba si m-a tratat ca pe o carpa.Asta se intampla in weekend.

Luni am sunat-o pe pediatra mea,si am fost sa ne consulte.A zis ca are puroi in gat si ne-a dat antibiotic Ospamox,3 ml la 8 ore,supozitor cu paracetamol si nurofen la 4-6 ore.Cum a luat prima doza de antibiotic i-a trecut febra.Dar a 2-a zi dupa ce a trecut febra,i-au aparut bubite mici rosii,ca niste buburuze pe burtica si spate si cateva pe picioruse.Ea a zis ca e de la infectia din organism.Acum,dupa 2 zile,bubitele incep sa dispara.Nu stiu ce a fost,am citit ca ar putea fi roseola infantila,asa se manifesta...Dar doctorita nu a zis nimic despre roseola,a zis ca e de la infectia sin corp...
Oare roseola asta e contagioasa???Oare e periculoasa pt gravide,la fel cum e rujeola???Am inteles ca e prima boal aa copilariei,se face intre 6 si 18 luni si primesti imunitate pe viata.



Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

hai sa-ti zic...vara trecuta fiica-mea a avut un episod foarte aemanator cu ce are fetita ta.
a inceput din senin cu febra...febra si iar febra. mare. din ce in ce nu mai scadea cu nimic....am mers la budimex in vreo 3 randuri...mi-au pus pe rand diverse diagnostice: rosu in gat, herpangina (care am inteles ca e totuna cu rosu in gat), enteroviroza (si vomase de doua ori)...ne-au dat chiar si antibiotic (desi am facut analiza de sange si nu a iesit niciun fel de infectie) din care am reusit sa-i dau numai o doza (nu mai luase niciodata in viata ei, si nici n-a mai luat de atunci) si fata era tot mai rau...dupa vreo 7 zile..s-a umplut de bubite mici si rosii pe tot corpul...intai pe fata si burtica...apoi peste tot...si in cap avea. ochii i se umflasera putin. in faza asta am ajuns la pediatrul ei (de negasit in celelalte zile) care a spus clar: exantem viral. nu trebuie niciun fel de tratament, decat antitermice pt febra si crema mustela stelatopia pentru piele. aaa, si f important...avea la fel gingiile imflamate, si gatul...si tot prin gurita. si mi-a zis s-o spal cu o anume apa de gura pt copii...sau badijonat cu glicerina cum ai zis si tu.
oricum, dupa ce a trecut febra, a fost floare la ureche...bubitele au trecut cam in 3-4 zile.

peste cateva luni am mai avut doua prietene ai caror copii au avut exact aceleasi simptome, si medici diferiti le-au pus exact aceleasi diagnostic.

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonecica spune:

pana la urma febra a cedat cu antibiotice, n-a avut nici rubeola, nici exantem viral ci amigdalita cu gingivita. era nevoie de antibiotic caci era microb. sunt multe boli care au aceleasi simptoame si doctorii firesc pot sa greseasca. caci si ei sint oameni. bb ralukutza, fetita ta a a vut aceleasi simptoame ca Maria, numai ca la ea s-a adeverit ca are amigdalita si aici orice doctor ar putea sa greseasca.nu e bine in asa cazuri sa dai antibiotic din prima cum a fost cazul la fetita ta. dar la Maria era deja a 6 zi de febra si era aproape clar ca nu e boala virala ci e un microb si e nevoie de antibiotic.in cazuri de astea se produc mari confuzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

bine ca pitica e bine acum.
speram ca poate nu e amigdalita, si scapati mai usor.
sanatate multa va doresc!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Cand este vorba despre rubeola, cel mai sigur diagnostic este dat atunci cand se gasesc ganglioni.Baiatul meu a facut febra mare 40 timp de 8 zile, am fost cu el la un medic neamt si a spus ca este rosu in gat, ne-a dat antitermice si atat. Deja copilul avea pete rosii pe fatza si cateva pe corp si picioare dar dr a spus ca e de la febra. Am ajuns la spital pt control de urgenta si tot asa au spus...am fost in final la un pediatru roman care imediat l.a controlat de ganglioni si a gasit doi in spate deasupra cefei si unul la subrat.Febra mare, plin de pete rosii si ganglioni, diagnostic: rubeola. Pe langa asta,medicul a spus ca avea si rosu in gat si timpanele usor inrosite, facuse doua boli odata. A scapat cu antibiotic si nu uitati ce mi.a spus dr : febra care tine mai mult de 4 zile, este semn de infectie.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onschi spune:

Maraki am nevoie de ajutorul tau...daca se poate
De cateva zile Christian(baietelul meu de 13 luni) are febra mare, nu mananca nimic, tuseste, ii curge nasul si am inteles ca tu ai fost la un pediatru din München. As dori , daca se poate, adresa respectivului medic sau un numar de telefon si bineinteles numele.

Multumesc mult si multa sanatate!
Ioana

Mergi la inceput