Cu 3 zile inaintea nasterii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Draga Irinutza, exista o biserica ortodoxa romana in Zürich (ma rog, slujbe in limba romana, ca biserica e italiana si ne dau voie 2 duminici pe luna sa folosim Kripta). Aici am cunoscut si eu o multime de persoane simpatice, marea majoritate de varsta mea- in jur de 30 de ani. Biserica are si pagina de internet : www.bor-zh.ch . Am inteles ca locuiesti in Bern. Noi- eu cu sotul si fetita, locuim cam la o ora de bern cu masina, in cantonul Aargau. De fapt suntem la granita dintre mai multe cantoane: Zürich, Luzern, Zug si Aargau, unde locuim.
In Elvetia sunt o multime de mamici proaspete romance, si vezi si pe forumul nostru (iren, Adela). Noi suntem deschise contactelor, scrie-ne si o sa ne putem cunoaste. Stiu cat e de greu cand nu stii limba si esti intr-o tara straina. E groaznic. Asa ca scrie-ne un email- sau mesaj pe forum si ne auzim cat de curand.
Sumtem alaturi de tine si-ti uram sa fie totul bine. Ai grija de tine si nu-ti fie asa de teama. Si eu am avut cezariana si nu a fost asa de greu. Dormi si te trezesti cu un puisor langa tine, ca te intrebi: Te pup si-ti urez numai bine. Aveti grija de voi si Dumnezeu sa va ocroteasca.
Lorelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinutza spune:

Draga Lorelei,


Multumesc pt.urari,amabilitate si atitudinea ta deschisa.Ma bucur ca nu esti prea departe de Bern.Acu` nu prea mai am vreme-trebuie sa ma pregatesc pt.spital,asa ca vorbim cind m-oi intoarce.

Te-am pupat!
Irina

Draga Iris,

Sigur c-am sa va povestesc cum a fost.Multumesc si tie pt.incurajare!

Numai bine,
Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Nastere usoara si bebe sanatos, mincacios si cuminte
Iti tinem pumnii :-))))


"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Nastere usoara si un bebe sanatos! te asteptam cu povesti!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Te aspteptam cu mult drag sa ne povestesti cum s-a petrecut totul si cum a venit pe lume . Toate cele bune si sa ai parte numai de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Mie a inceput sa-mi curga dimineata pe la ora 5, iar la ora 15 si 10 in acceasi zi l-am vazut pentru prima data pe baietelul meu drag. Am nascut natural si nici nu am avut dureri mari, au fost suportabile. Mai rau a fost dupa epiziotomie, dar a trecut si asta.

Peste o saptamina bebe implineste 3 luni.

Iti doresc sa nasti un copil sanatos.

Sa ai grija ca daca incep contractiile nu trebuie sa mai stai acasa sa astepti ziua programata pt. cezariana.

Succes.


Cu drag Romana si Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Eu cred ca deja ar trebui sa te felicitam pentru "isprava" ta si abia asteptam sa stim ce e bebelusul tau(fetitza sau baietel) si sa ne povestesti cum a fost.
Oricum,sanatate tie si bebelusului si sa va intoarceti repede,repede acasa!!!

Pupici
Claudia si Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Felicitari Irinutza! Cred ca deja ai nascut. Sa ai un bebe sanatos si frumos si sa iti faca doar bucurii. Pupici si flori multe, virtuale, si proaspetei mamici!

Eli din

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinutza spune:


01.10.2003

Buna seara,fetelor!

Iaca sint de o saptamina acasa(in spital am stat de asemeni o saptamina),am o bebelusa-Nora Rebecca;3,300kg;48cm,dragutica foc,cu mult par saten si ochi mari.De papat papa bine,dar,de cind m-am intors din spital(din cauza noptilor nedormite si a stresului de a fi pt.prima oara mamica)mi-a scazut lactatia destul de mult.ceea ce m-a ingrijorat si mai mult.Vreau sa va zic ca,la iesirea din spital(dupa 4 zile de furia laptelui,timp in care am crezut c-or sa-mi explodeze sinii,care devenisera tari si rosii-moasele mi-au administrat comprese cu "Pasta boli" si gheata)aveam lapte sa impart in tot Bern-ul.Acum nu stiu ce sa mai fac sa-mi creasca "productia".Moasa care-mi vine acasa sa ma ajute pt.citeva zile m-a sfatuit sa-mi pompez sinii 5 min.dupa fiecare alaptat,pt.a-mi stimula lactatia.Intr-adevar,parca e mai bine,desi chestia cu pompatul nu e tocmai activitatea mea favorita.Voi ce metode mai stiti?E f.important ca mititica mea sa manince lapte de mamica,pt.ca sotul meu are de copil o alergie urita la polen si animale,si sper ca Norutza sa nu-l mosteneasca.N-as vrea deloc sa fiu nevoita sa apelez la laptele praf!In alta ordine de idei:HELP!Fetita mea are deja colici,iar inima mea e in bucati cind o vad cum isi freaca piciorusele de burtica si toata fatuca ei mica i se strimba de durere.Pur si simplu e chinuitor pt.noi sa-i mai auzim plinsul ascutit si sa nu putem face mare lucru s-o ajutam!Am incercat cu baite calde cu extract de lavanda(tipa si mai rau in apa,nu-i place deloc,desi am incercat sa fiu cit mai blinda si sa n-o sperii cu apa),cu masaje pe burtica,mi s-au dat niste picaturi-"Flatulex" pe care i le administrez inaintea fiecarui alaptat.Jumatate de ora-o ora doarme linistita,dupa care apar colicile.Noaptea e de jale!De o saptamina si eu si sotul meu sintem terminati de somn.Cel mai mult am dormit 5 ore,dar in doua reprize!Mititica noastra maninca cam la 2 ore si nu-i place deloc sa stea cu pampers-ul ud sau murdar,asa ca o data o schimb si in timpul noptii(problema e ca urla ca din gura de sarpe cind o schimb si ramine un pic dezbracata-doar pe jumatate!Si copiii vostrii pling asa teribil cind ii schimbati?Poate aveti ceva sfaturi si in aceasta directie...La noi in apartament sint 20 de grade.Moasa a spus ca intre 18-20 gr.e ideal pt.un copil.Ma gindesc ca poate e totusi prea racoare pt.un nou nascut,desi e imbracata bine.).In fine,toate bune si frumoase ar fii,doar daca ar plinge mai putin(poate e un copil mai sensibil,nu stiu,ca tare mai plinge din orice!).De colici,ce sa mai zic,mi s-a zis ca pina pe la vreo 3 luni asta-i situatia,tubul digestiv e imatur si n-avem ce-i face.Dar e imposibil sa plinga asa 3 LUNI si sa nu putem face ceva sa-i alinam durerile!!!Si in plus,sintem morti si noi de somn,cu cearcane si citeodata mai putin intelegatori unul cu celalalt(desi regretam in minutul urmator si ne cerem scuze)din cauza sistemului nostru nervos intins la maxim...Ma streseaza faptul ca vreau sa-mi ajut copilul sa depaseasca etapa asta afurisita si nu stiu cum!!!Poate-mi dati voi niste idei...Va multumesc!
Data viitoare am sa va povestesc cum a fost cu cezariana.Va doresc numai bine!!!
P.S.Adresa mea de mail este:irinagabriela2001@yahoo.com
Ceva mai tirziu sper sa apara si poze cu cea mica(sotul meu inca nu e lamurit cum se face transferul pozelor de pe camera digitala,dar o sa invete).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinutza spune:



Vreau sa multumesc din tot sufletul pt.urarile de bine si incurajarile voastre!Aceleasi ginduri bune si voua si familiilor voastre!!!

Mergi la inceput