Renuntarea la scutec- sfaturi si sugestii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns REUTcarmi spune:

cam aceeasi problema si la noi fetita care acum are 6 ani si jumate a facut la olita de la un an si ceva iar de la 2 ani nu a mai stat nici noaptea am invatat-o trezindu-ma la doua ore sa o pun pe olita imi puneam tel sa sune din 2 in 2 ore dar a mers bine tare ei dar la cel mic care are 2 ani nu vrea nici chip se pune pe olita dar imbracat stie ca tre sa faca kk acolo dar atat iar cand vad ca da semne sa faca il pun cu frumosul si efectiv nu mai face nimic parca se constipa la comanda si nu mai face toata ziua este f incapatanat iar cu pisu daca-l las fara scutec vine sa-mi spuna ca este udu sa-l schimb dar tot asa spune dupa ce face sau in timp ce face deloc inainte.chiar vb cu tati intr-o zi ca oare exista scutec si pentru copii ce merg la scoala ca nu mai reusim sa renuntam la scutec dar cred ca pana la urma o sa se ceara el si gata.oricum sunt f diferiti copii mai ales cand ai doi iti dai seama cel mai bine in general primul invata mai repede poate ca fiind si primul ne ocupam mult mai mult de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Material de citit si de inspirat http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66110 pe vremea cand am participat si eu la comprimarea subiectului inepuizabil nici nu ma confruntasem cu asta.

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele
SPRING SALE!!!

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Puiul meu are 2 ani si 8 luni si cam de 2 luni face pipi la wc, iar noaptea si la somnicul de pranz inca avem pampers. Am tot incercat incepand cu un an si ceva dar pur si simplu nu a vrut (olite puse in cap si nici un strop de pipi in ele - norocul meu in cazul asta). Acum 2 luni i-am spus ca baietii mari fac la wc si i-am pus niste chilotei cu ursuleti (oarecare) despre care i-am spus ca se supara si pleaca daca face pisu pe ei. Il duceam la 2 ore la baie si dupa masa sau dupa ce bea mult lichid..... pana am uitat si a facut pe el - nu i-a placut senzatia plus ca desi nu l-am certat (e o greseala f mare sa certi copilul caci in mod sigur nu face intentionat) i-am spus insa ca au plecat ursuletii si i-am pus chilotei albi (fara nici un model). Asta s-a intamplat inca de vreo 3 ori (ma anunta deja ca 'pecat teetzii'), timp in care ii spuneam ca daca ma anunta (caci nu o facea) ursuletii ii vor aduce cadou un filmulet cu Thomas (pasiunea lui). Dupa ce m-a anuntat prima data, a urmat dansul de bucurie al ursuletilor, urale si felicitari si, cadoul bineinteles. Am experimentat apoi si pisu la iarba in curte (si unde a mai fost nevoie) si de atunci e totul ok. KK insa, e ceva ce face numai in intimitate stand pe burta sau in picioruse (deci nu in pozitia de stat pe scaun) - daca intervin se constipa, iar pediatra mi-a spus sa-l las in pace pana la 3 ani. Nu stiu cum vom proceda noaptea pt ca se trezeste cu greu si fara tragere de inima si nu-mi vine sa-l scol din 2 in 2 ore (desi stiu cam la ce ore face pipi)...mai asteptam
Cat despre pusul la olita din frageda pruncie...am si eu o matusa care si-a pus fetele de la 3 luni !!!! poate din cauza asta o si urasc...mai bine ii pun copilului pampers pana la 4 ani decat sa-l intrerup in timpul urinarii doar sa se cheme ca a facut la oala...mai sunt metode si mai crude: pus chilotii uzi pe fata, lasat sa doarma in propria urina...de ce? sa ne mandrim ca s-a invatat devreme la olita? sa fim seriosi...
Asi...linisteste-te si eu credeam ca acest proces va fi mai greu decat orice, dar am avut o mare surpriza (desi inca nu suntem la final). Cred ca e f important sa-i arati copilului ca ai inceredere in el, ca tu crezi ca poate face acest lucru. succes!

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Asi, mai las-o mami.
Stai o clipa si analizeaza motivele: gura lumii, precedentul sau maturitatea sfincterelor.

Fiecare copil are evolutia lui. La fetite se spune ca controlul sfinterelor e mai rapid decat la baietii, pt ca sistemul urinar si cel sexual, se dezvolta separat. (sunt copile care mai fac pipi necontrolat pana la aparitia CM)

Noi avema copii in aceeasi grupa DC, nu am incercat, nici nu incerc pan la 2,10 luni. Si apoi as avea stress si io pe cap. Plec cu ei la drum lung si cei mici cand spun ca fac pipi/kk, chiar fac in secunda urmatoare. de unde scot io o toaleta?

Stiu ca pare ciudat, dar numai la romani e graba cu scosul scutecului. El se scoate in jurul varstei de 3 ani, uneori 3+, oricum peste ani nimeni nu isi va aminti sau nu va fi o conditie de intrat la scoala (mai conteaza la 2 ani ca si-a tinut gatul la 6 saptamani sau 3 luni?)
3 ani e o varsta bine delimitate, de asta si gradinita incepe de la 3 ani, iar toate institutiile de ingrijire a copiilor pan la 3 ani intra in categoria creselor (cel putin in Germania)

Multa bafta, nervii de otzel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

nu, Vlad inca nu merge la gradi, nu l-au primit asta toamana din cauza pampersului.
Pentru toamna asta l-am inscris la o gradi care il primeste si cu pampers dar tot mai sper sa reusesc vara asta sa il scap ca deja o iau razna.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput