Trucuri

Trucuri | Autor: asteryaro

Link direct la acest mesaj

Razvan are 3,3 ani, are sindrom Asperger (tulburare de spectru autist).
Ii merge foarte bine, per total.
Care este problema?
Datorita faptului ca motricitatea fina este destul de slaba, nu reusim (eu si cele 2 fete care lucreaza ABA cu el) sa-l determinam sa tina in mana si sa foloseasca creionul/carioca/pixul . Este frustrant, de fiecare data avem divergente cand vine momentul, deocamdata am scos programul de colorat si facut linii. La un moment dat am avut niste planse cu figuri: trebuia sa ajutam catelul sa ajunga la os, fetita la baiat etc - trasand o linie, cu ajutor. Apoi i-a trecut cheful si de alea .
Poate exista printre noi parinti care s-au confruntat cu o situatie asemanatoare.
Cum ati reusit voi sa-l "pacaliti" pe micut?
M-am gandit sa-i cumpar un pix cu ceva personaj din desene, am vazut ceva cu Pooh... dar nu stiu.
Dati-mi ceva idei, pareri, sfaturi. Vreau cu orice chip sa facem sa-i placa sa coloreze, sa-i placa sa tina pixul/creionul in mana...
Multumesc.

Kiki si Nicolae-Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Astery, incearca cu pixuri/creioane trinughiulare, sunt mai usor de tinut in mana. Si mai ales nu insisista pentru o pozitie corecta, e mic. Lasa-l sa tina cum vrea pentru inceput. Si am mai citit ca pe un suport vertical e mult mai comod (tabla, perete), mana aluneca mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

La 3 ani sunt destui copii - indiferent daca au sau nu o tulburare, care nu sunt prea interesati de instrumentele de scris.
Si interesul lor scade pe masura ce se insista, se intareste o reactie de refuz si respingere.

Cu copii "incepatori" intr-ale scrisului de obicei da rezultate ceva de genul: o foaie maaaare, sa zicem cat o coala de ambalat - intinsa pe masa din bucatarie sau lipita pe o usa, pe un alt suport. Fetele care lucreaza cu el la ABA poate au un flipchart.
Si lasat copilul sa "mazgaleasca" cum vrea si cat vrea pe aceasta foaie.

Asta ca sa prinda drag de scris. Iti promit ca daca il lasi sa deseneze liber o vreme, incetul cu incetul va fi dispus sa respecte si unele cerinte - totul e sa nu se simta presat, desenul trebuie sa fie pentru el o joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

La 3,3 ani e inca mic sa tina creionul in mana si sa execute o comanda. Lasa-l sa mazgaleasca. Incurajeaza-l si lauda-l pentru fiecare realizare.






"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Dragelor , multumesc ca mi-ati raspuns.
Marea lui problema este ca REFUZA sa tina un instrument de scris in mana. Nici lingura/lingurita nu vrea sa le tina, eu il hranesc integral.
Tonnia , am creioane triunghiulare, de colorat, super faine si comode, ei bine, NU VREA, cu ajutor da, mai accepta, dar altfel nuuuuu.
Ma gandesc sa cumpar o tablita de scris, poate-poate...
Miriama, nu vrea nici macar sa mazgaleasca...
Aproape tot ce l-am invatat noi, s-a bazat pe recompense sociale (laude pana la cer ) si alimentare. Acum am depasit aceasta faza, primeste doar laude, si este foarte incantat. L-am laudat cat am putut, dar la faza cu creionul... suntem depasite. Nu vrea si pace.
Witeflower cred ca stii tu ceva... Intradevar, s-a dezv. un refuz puternic. Am sa fac precum mi-ai spus... cu foaie mare, pe masa... vedem ce iese.
Mai astept sfaturi si trucuri.
Multumesc tuturor.

Kiki si Nicolae-Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Buna mami!
Eu am doi baieti, nici unul la varsta baiatului tau nu era interesat de scris. Asta ca sa te linistesc un pic in ceea ce priveste refuzul. Eu una am inteles ca nu poti forta un copil (orice copil) sa faca ceva ce nu-i place. Poti sa-l pacalesti pe moment, dar atat.
Poti sa incerci cu creta afara sau pe o tablita acasa.
E obligatoriu sa tina ceva in mana? Ca ma gandesc ca daca ii pui acuarele si-l lasi sa inmoaie degetelul in culoare si apoi sa dea pe o foaie, poate asta ar fi altceva.
Sau o pensula.

Daca am inteles eu bine, scopul e sa tina si sa foloseasca cu succes ce tine in mana: creion, lingurita...
Daca e asa, n-ati putea incerca sa tina ceva in mana si sa incerce sa sparga baloanele de sapun de exemplu. Sau sa amestece intr-un bol cu apa colorata (sau o crema de la o prajitura care prin amestecare arata altfel...). Sa amestece cu o furculita un ou crud, cu galbenusul nespart...

Sanatate multa si recuperare rapida!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

asteryaro, asa e, multi copii refuza un lucru cu atat mai mult cu cat se insista si i se da o importanta mai mare. In special pentru ca, atunci cand adultul da o mare importanta unui lucru, este tensionat, oarecum stresat, iar copilul resimte aceasta tensiune si nu-i place, deci tinde sa respinga activitatea generatoare de tensiune.

Ideea ar fi deci sa ii lasi cat mai multa libertate, sa faca ce vrea si cand vrea pe foaia de hartie. Iar daca in loc de crioane/pixuri ii dai markere, s-ar putea sa-i placa mai mult.

Cu baietelul meu, cand am inceput sa desenam, ii faceam eu cate-o fata zambareata, mare, numind ceea ce desnam: capul, ochii, parul..., iar cand faceam gura radeam si spuneam "si gurita care rade: hahaha!" Pe copil il amuza toata treaba si adesea ma ruga sa-i desenez un "hahaha". Dupa care el mazgalea toata foaia, inclusiv pe hahaha. Dupa o vreme a vrut si el sa faca unul, asa ca faceam cu manuta lui iar cand faceam gura radeam amandoi.

Mi se par foarte bune si ideile Germinei,fiindca dezvoltarea motricitatii fine nu se face doar cu instrumente de scris, ci prin cat mai multe si mai diverse activitati care implica mana si degetelele. Totul sub forma de joc si distractie.
Pictura cu degetele e o activitate pe care cei mai multi copii o adora!
Si ar mai fi ceva: modelaj cu plastilina - preferabil din aceea simpla, clasica, pe care o poti framanta de "Tz-sprezece" ori si nu se usuca. Si este ieftina. Puteti incepe cu mingi, painici, cozonaci, serpi, placinte - apoi poate reusiti si altceva.

Puteti face cocoloase din hartie - alba, colorata, de diferite consistente. Puteti rupe hartie. Faceti multa dezordine, e-adevarat, dar apoi puteti da concurs cine strange in cosul/cutia sa mai multe cocoloase sau bucati de hartie. Pentru ca nu e doar hartie, ci sunt fulgi, floricele, fluturasi etc.

Succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Mi se pare exagerat sa ai program de colorat si linii la 3 ani. Cred ca daca insisti si il chinui exact ai sa-l faci sa urasca scrisul si coloratul si vei avea probleme mai mari cu el mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Mai exista si instrumente neconventionale de scris, adica un fel de carioci umplute cu apa iar plansa pe care se poate scrie se numeste aqua doodle, ceea ce se scrie/deseneaza se usuca si dispare in cateva minute. Sunt f usor de folosit.
http://www.buburuza.com/Scripts/openExtra.asp?extra=17

Sunt si carti de colorat cu imagini reutilizabile (carte "apa magica"), adica au imagini pre-colorate iar la utilizarea stiloului cu apa, aceste imagini ascunse apar. La noi au avut un real succes.
http://www.store4reclama ilegala - avertizare/produse.php?meniu=produse&marca=galt&categorie=carti&id=d237fc660452fb1b99245f7d8aa768b4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Vad ca nu-mi da voie la reclama, in orice caz site-ul este store4kids ro si acolo gasesti aceste carti Water Magic.
Io-s f incantata de ele, imi place si mie sa colorez pe ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Buna,

M-am bucurat f tare cand am citit vestile bune despre Razvan, m-am uitat si la poze si filmulete si imi pare minunat.

Daca motricitatea fina este f slaba, trebuie sa lucrati f mult ca sa o ameliorati. Nu e vorba doar de a tine pixul in mana, ci de a face o gramada de lucruri cu manutele.

Ce poate el sa faca ? Manipuleaza obiecte f mici ? Eu cred ca el se va apuca si de desenat dupa ce va putea sa tina creionul cum trebuie.

O sa revin sa povestesc ce am facut noi pt asta, Vladimir are 2,6 ani ... incearca sa foloseasca creoinul, dar il tine asa de prost incat nu imi fac sperante sa reuseasca prea rapid. Mai rau e ca la toamna intra la gradi si nu stiu cum se va descurca. Mai apar si frustrarile legate de neputinta de a manui corect creionul sau alte obiecte mici ...

Sibylle

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput