Trucuri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Giulia a lucrat f mult cu creta pe tablita.
Si cu plastelina din care facea oo mici. Peste tot in casa am cosulete cu oo de plastelina. Apoi a facut cocoloase mici-mici de servetele, cocolosate cu apa si lipite pe hartii.
Ii plac creioanele care au in capat puf colorat sau pixurile care atunci cand apesi cu ele au beculete tot asa in capat.
Si cel mai mult ii plac cuisoarele ! Alea de se baga in tablita gaurita.
Eu o pacaleam ca-mi aduceam de la birou foi a4 cu diverse de facut, toate la dublu si faceam eu prima, apoi puneam din lucrarile ei pe frigider cu magnet sa vada toata lumea capodoperele !

Si-i mai place sa taie hartie creponata cu forfecuta de unghii de bb cu varfuri tesite

Edit ca uitai ieri: cartile cu autocolante ! Sunt tare fain colorate impopotonate si iti trebuie dexteritate sa le lipesti frumos

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Sibylle, la gradi nu e ca la scoala, sa fie notat sau criticat daca nu reuseste ceva (nici la scoala nu ar trebui sa fie, dar asta e alta poveste...).
In plus, in primul an de gradi sunt multi copii care nu tin creionul in mana, crede-ma, stiu ce vorbesc. E unul dintre lucrurile pe care le invata - fiecare cum poate - in grupa mica.

Eu l-am dat la gradi la 2 ani si 6 luni. In primul an a facut doar mazgaleli, tinand creionul intr-un mod foarte ciudat. Ce-i drept, eu i le laudam. A repetat grupa mica, fiindca directoarea l-a considerat prea mic de varsta ca sa-l "treaca". Acum coloreza foarte frumos cand are chef. Uneori mai frumos decat alti copii, care se descurcau mai bine ca el in grupa mica-mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Cu creta ai incercat?
Daca nu pe tabla, atunci pe asfalt!
Si da, pix fumos, pe care il alegeti impreuna. Sau si mai bine, isi alege el de pe raft ceva (carioca, pix, ce-o fi) cu care vrea el sa deseneze frumos Evident o data ce l-a ales, e al lui si numai al lui, e cel mai frumos pix si trebuie folosit, ca se supara (pixul) daca sta

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Chiar aceasta idee imi venise si mie, citind topicul, sa incerci cu creta colorata pe asfalt. cu culori cat mai atractive, sa desenezi tu, aratand cata placere iti face, ca e distractiv, ca "uite ce chestii fain colorate ies" si, la un moment dat, sa il intrebi si pe el "vrei sa faci si tu ce fac eu?".

Pentru motricitatea fina, ti-as recomanda si alte activitati, cum ar fi, de exemplu, sa rupa hartie. Sau ideea cu autocolantele, e f buna.

Pupam Razvanelul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

asteryaro...ai putea incerca o tablita de scris cu creta ,
ca la scoala . poti sa cuperi crete colorate si sa il stimulezi

Mergi la inceput